Zaha Hadid to jedno z najbardziej znanych nazwisk w światowej architekturze. Pochodząca z Iraku Brytyjka stała się legendą za życia. W 2004 r., jako pierwsza kobieta w historii, zdobyła Nagrodę Pritzkera – odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Nie każdy wie, że Zaha Hadid przygotowała kolekcję wysmakowanych artystycznie tapet. Dzisiaj podtrzymują one pamięć o zmarłej w 2016 r. projektantce.

Zaha Hadid była wybitną architektką i jednocześnie artystką współczesną. W procesie projektowania nie używała komputera i programów graficznych. Zawsze zaczynała od klasycznego rysowania i malowania. Jej futurystyczne szkice i obrazy uważane są obecnie za autonomiczne dzieła sztuki. Tak samo należy traktować zaprojektowane przez nią tapety. Oferowana przez firmę Marburg kolekcja tapet Hommage Zaha Hadid to propozycja, która najbardziej ucieszy znawców i koneserów sztuki współczesnej, w tym szczególnie abstrakcyjnej.

Sieci, fale i rytmy dla amatorów tapet w stylu awangardowym

Marburg to niemiecka marka tapet i okładzin ściennych, która wyróżnia się zamiłowaniem do awangardowego wzornictwa i bezkompromisowej jakości wykonania. Pomimo 160-letniej tradycji w branży Marburg podąża za aktualnymi modami i kreuje własne trendy w nowoczesnym wzornictwie tapet.

Niemiecka firma okazała się wprost idealnym wykonawcą skomplikowanego zadania, jakim było opracowanie dzieł Zahy Hadid w postaci tapet. Warto zaznaczyć, że nie jest to sztuczne zapożyczenie projektów architektonicznych na potrzeby dekoracji wnętrz. Hadid zasłynęła spektakularnymi budowlami, np. stojącym na 10 filarach, długim na ponad 150 metrów budynku centrum nauki w Wolfsburgu. Jednak Hadid chętnie projektowała także meble i przedmioty codziennego użytku. Powodem było to, że kreacje wnętrzarskie szybko przybierały realne kształty. Inaczej niż koncepcje nowych budowli, które niejednokrotnie trafiały do szuflady, bo przylgnęła do nich etykieta „niewykonalnych technicznie”.

W czasie pracy nad tapetami Hadid mogła uzyskać pełną swobodę kreacji. Jej naturalistyczne siatki, przypominające powięzie ludzkich organów wewnętrznych, są czystej wody awangardą we wzornictwie użytkowym. Z kolei falujące, znikające i pojawiające się rytmicznie linie zdradzają pierwotne wykształcenie Hadid, która przed wyjazdem do Europy skończyła matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie.

Tapety do wnętrz w stylu minimalistycznym

Hadid tworzyła przede wszystkim na zamówienie instytucji publicznych – galerii, muzeów, władz miejskich na całym świecie. Nie realizowała zbyt wielu projektów czysto komercyjnych, zamawianych przez korporacje. Dzięki temu mogła sobie pozwolić na uwolnienie wyobraźni z rygorów formalnych, aby podążać za intuicją. Pozostając pod wyraźnym wpływem modernizmu, jednocześnie Hadid stosowała charakterystyczne miękkie linie, zdradzające inspiracje naturą i biologią. Bryły jej budynków wyróżniają się obłymi kształtami, które zdają się płynąć – wydają się nie mieć skostniałej, ostatecznej formy. Często opisywane są w kategoriach przynależnych klasycznej rzeźbie lub porównywane do tworów natury i elementów ludzkiej anatomii.

Zdaniem znawcy tematu ze sklepu online z tapetami ściennymi Kraina Barw charakterystyczne cechy stylu Zahy Hadid można odnaleźć również w zaprojektowanych przez nią tapetach: – Są oszczędne formalnie: starannie dobrana kolorystyka, nawiązania do faktury świeżej farby i plam pigmentu. Obok nich ekspresyjne, abstrakcyjne wzory, które są dowodem mistrzowskiego opanowania formy. Jednak modernistyczna oszczędność, staranne unikanie czysto ozdobnych detali nie prowadzi do chłodu, lecz przeciwnie – faktury i wzory emanują ciepłem i nietrudno odnaleźć w nich delikatną nutkę erotyzmu. Tapety zaprojektowane przez wybitną architektkę można określić mianem minimalistycznych. I to właśnie wnętrza zaprojektowane w duchu minimalizmu będą najlepszą oprawą dla tapet z kolekcji Hommage Zaha Hadid.

Wykorzystane na tapetach projekty Zahy Hadid są przykładem wysmakowanego artystycznie i nowoczesnego wzornictwa. Wpisują się doskonale w najbardziej wystawnie zaprojektowane wnętrza. Jednak ich piękno objawia się najpełniej w przestronnych pomieszczeniach, w których dominują stonowane kolory i możliwie niewielka liczba elementów wyposażenia. Dlatego są doskonałą dekoracją ścian w apartamentach typu studio i ekskluzywnych, minimalistycznie zaprojektowanych loftach.