Główną zaletą budownictwa ekologicznego jest zmniejszenie wpływu, który wywierają budynki na otaczającą nas przyrodę. Domy ekologiczne należą do głównych elementów zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na Świat. Mają przynajmniej takie samo znaczenie, co ograniczenie emisji gazów przemysłowych, zmniejszenie szkód środowiskowych wywoływanych przez samochody oraz negatywnego oddziaływania rolnictwa. Każdy świadomie ekologicznie obywatel powinien więc starać się, by budowany przez niego dom stanowił element nowoczesnego budownictwa przyjaznego przyrodzie. Może to być kosztowny w budowie, ale energooszczędny dom pasywny. Może to być także dom wykonany w technologii tradycyjnej, np. góralski dom z bali. Budownictwo ekologiczne to przy tym nie tylko budownictwo mieszkaniowe: duże znaczenie ma także przyjazne dla środowiska projektowanie i wykonawstwo budynków przemysłowych, biurowych, usługowych czy magazynowych.
Technologie w budownictwie ekologicznym
Budownictwo oparte na technologiach ekologicznych może także przynieść wymierne korzyści ekonomiczne. Domy pasywne są wprawdzie drogie w budowie, przyczyniają się jednak do znacznych oszczędności. Budowa domu pasywnego umożliwia znaczne zmniejszenie opłat za wodę i energię elektryczną, a przede wszystkim za ogrzewanie. Dzięki nowoczesnym technikom izolacji termicznej straty energii cieplnej zmniejszają się w domach pasywnych o kilkadziesiąt %. Domy budowane w technologiach ekologicznych zwracają się więc, nawet jeśli jest to zwrot rozłożony na dziesięciolecia. Budynki korzystające z technologii ekologicznych mogą liczyć także na znaczne dopłaty z programów unijnych i rządowych, a w niektórych bankach na niższe oprocentowanie kredytu.
Porównanie kosztów domu drewnianego i murowanego
Także domy drewniane nie są już dziś droższe, niż murowane. Budownictwo ekologiczne to nie tylko najbardziej innowacyjne technologie i materiały, ale także nawiązanie do tradycji, umożliwiające nam życie w zgodzie z naturą. Coraz większą popularnością cieszą się również domy gliniane i ziemne. Wiele z nich to bardzo efektowne, wspaniale wkomponowane w krajobraz projekty architektoniczne. W domu glinianym mieszka się przy tym bardziej komfortowo i zdrowiej, niż w typowym, masowym budownictwie – ekologia wymaga od nas uwolnienia się od przestarzałych nawyków myślowych i przyzwyczajeń.

Budownictwo ekologiczne ma także wiele innych zalet, niż sama tylko ochrona środowiska naturalnego. Należy do nich np. większa zdrowotność budynków. Wiele materiałów budowlanych, w tym zwłaszcza farby i lakiery, to substancje toksyczne, a nawet rakotwórcze. Nie stosujemy ich w domach opartych o technologie ekologiczne, co pozytywnie wpływa na zdrowie ich mieszkańców.
O co chodzi w ekologicznym budownictwie?
Jeśli przy tym rzeczywiście leży nam na sercu dobro środowiska naturalnego zadbajmy, aby budownictwo pasywne nie było jedynie zbiorem modnych gadżetów: świadomość projektantów, inwestorów i wykonawców jest wciąż niska, co prowadzi niestety do powstawania nieudanych projektów i realizacji, budynków jedynie pozornie przyjaznych przyrodzie. Często chodzi tu o chwilowy zysk (np. uzyskanie dopłaty) lub spełnienie wymagań prawnych (zwłaszcza w przypadku ogrodów dachowych, budowanych często niedbale i tylko dlatego, by spełnić obowiązujące wymagania prawne dotyczące powierzchni biologicznie czynnej w obrębie inwestycji).
Ekologia jest równie ważna co bezpieczeństwo. Powinniśmy dbać o nią, dla przyszłych pokoleń.