Oto 10 najbardziej niesamowitych ekologicznych materiałów budowlanych, które rewolucjonizują przemysł budownictwa mieszkaniowego.

1: SOLARNE DACHÓWKI (FOTOWOLTAICZNE)

CZYSTA ENERGIA ODNAWIALNA

Dawno minęły czasy, kiedy przykręcano panele o rozmiarze stołu do swojego dachu, aby doświadczyć korzyści płynących z energii słonecznej. Słoneczne dachówki to małe, niestandardowe gonty zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do tradycyjnych dachówek. Te gonty są nie tylko atrakcyjne pod względem estetycznym, ale działają zarówno jako panele słoneczne, jak i trwałe dachówki – dzięki czemu dach będzie nadal chroniony przed żywiołami, ponieważ pochłania światło słoneczne w celu wykorzystania energii.

KORZYŚCI DACHÓWEK SOLARNYCH

  • Stosunkowo łatwa instalacja – te gonty są łatwiejsze w montażu niż tradycyjne panele słoneczne. Dachówki solarne są instalowane na nowym lub istniejącym poszyciu dachu, a elektryk lub dekarz łączy urządzenia razem z systemem elektrycznym domu.
  • Subsydiowane podatkowo – 350 słonecznych dachówek, to średnia liczba dla zastosowań mieszkalnych, może obniżyć rachunek za energię elektryczną w domu o 40–60 procent. Ponadto zachęty podatkowe mogą w niektórych obszarach obniżyć koszty instalacji o połowę. 27 państw i wiele miast oferuje więcej zachęt, które mogą jeszcze bardziej obniżyć koszty instalacji słonecznej.
  • Idealne do dachów już poddawanych konserwacji – eko-świadomi właściciele domów, którzy i tak planują remontować dachy, mogą uważać dachówki fotowoltaiczne za szczególnie atrakcyjne. Dachówki słoneczne nie tylko zapewniają źródło energii odnawialnej i obniżają koszty rachunków za energię, ale również zapewniają ochronę dachu przed warunkami atmosferycznymi.
  • Potencjalnie opłacalne – dzięki słonecznym dachówkom energia słoneczna nie musi oznaczać powiązań z lokalną siecią dostaw energii elektrycznej. Większość systemów gontów słonecznych jest podłączona do istniejących zasilaczy, które wracają do działania po zachodzie słońca, a szczególnie w pochmurne dni. A jeśli twój system słonecznych dachówek generuje więcej mocy niż jest to potrzebne w domu (szczególnie często na słonecznych obszarach), możesz odsprzedać nadmiar energii elektrycznej.
dachówki fotowoltaiczne
dachówki fotowoltaiczne

2: POWIERZCHNIE ŚCIENNE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

Prawdopodobnie dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że filtry powietrza i konkretne rośliny mogą poprawić jakość powietrza w domu, ale czy wiesz, wybierając odpowiedni budulec swoich ścian również może mieć to bardzo istotny wpływ? Oprócz pomagania w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza, produkty te pomagają również zmniejszyć zużycie energii, ponieważ prawdopodobnie nie będzie konieczne uruchamianie urządzenia elektrycznego filtrującego powietrze. Chcesz dowiedzieć się, jak działają te produkty? Sprawdź poniższe przykłady.

WYKORZYSTANE POWIERZCHNIE ŚCIENNE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

NOVELIO CLEANAIR

Ten typ pokrycia ściany absorbuje i trwale rejestruje aldehydy i inne toksyny powszechnie obecne w powietrzu w pomieszczeniach. Ekspozycja w przewiewnym miejscu pokazuje, że zawartość aldehydu w powietrzu spada w mniej niż 72 godziny, gdy używany jest Novelio CleanAir. Ta rewolucyjna okładzina ścienna z czasem pochłania 70% aldehydów, oczyszczając każde pomieszczenie w każdym domu. Jak to działa? Pokrycie ścian CleanAir jest pokryte opatentowaną, specjalną formułą, która zatrzymuje formaldehyd. CleanAir działa nawet po kilku warstwach farby, ponieważ farba jest porowata i umożliwia penetrację formaldehydu.

SHIRASU KABE

Shirasu Kabe to wyjątkowe wykończenie ścian gipsowych produkowane z gleby wulkanicznej w Japonii, o specjalnych właściwościach, które nie występują w żadnym innym podobnym materiale. Udowodniono, że oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, w którym jest stosowany, dzięki naturalnej organicznej magmie ceramicznej, którą zawiera. Kontroluje również wilgotność; wydobywanie wilgotności w pomieszczeniach, gdy poziomy są wysokie i uwalnianie, gdy powietrze jest suche i wilgotność jest niska. Czy to nie jest świetne?

FARBA OCZYSZCZAJĄCA POWIETRZE

Farby ECOS to nie tylko farby bez lotnych związków organicznych ale także są wolne od zapachu „nowej farby” (poliuretanu), które mogą powodować bóle głowy, nudności i problemy z oddychaniem. Ich farba oczyszczająca Atmosphere posiada zaawansowaną technologię filtrowania lotne związki organiczne (LZO), która pochłania i neutralizuje substancje chemiczne, zanieczyszczenia i rozpuszczalniki w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Jak to działa? Ta niesamowita farba zawiera sito molekularne, zaprojektowane do adsorbowania docelowego zakresu lotnych związków organicznych (LZO) z powietrza. Sito (nietoksyczna, krystaliczna rura) ma takie wymiary, aby małe cząsteczki, takie jak azot lub tlen, przechodziły bez przeszkód, podczas gdy większe cząsteczki (związki organiczne) zostają uwięzione.

farba oczyszczajaca powietrze
farba może oczyścić powietrze w pomieszczeniu

3: ŻYWE DACHY

Żywe dachy lub zielone dachy są określane jako dachy wegetacyjne składające się z „membrany hydroizolacyjnej, podłoża uprawowego (gleby) i roślinności (roślin) nad tradycyjnym dachem”. To trochę sztywna definicja, ale tutaj nic nie jest nudne. One są piękne!

ekologiczny zielony dach
ekologiczne poszycie dachowe

KORZYŚCI Z ZIELONYCH DACHÓW ŻYCIA

TRWAŁOŚĆ – Prawidłowo zainstalowane zielone dachy muszą zostać wymienione dwukrotnie później w porównaniu z tradycyjnie montowanymi dachami. Analiza przeprowadzona przez GSA określa średnią długość życia żywego dachu na około 40 lat, w porównaniu ze średnią oczekiwaną wartością 17 dla konwencjonalnego dachu.

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA – Badanie wykazało, że w miesiącach letnich zielony dach zmniejszy utratę zimnego powietrza o 70–90%, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na klimatyzację. GSA znalazło podobne wskaźniki wydajności, stwierdzając, że zielone dachy mogą działać jako warstwa izolacyjna i zmniejszać strumień ciepła (transfer ciepła przez dach budynku) nawet o 72%. Korzystając z Kalkulatora Energii Zielonego Dachu, opracowanego wspólnie przez GRHC z Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem Stanowym w Portland, można porównać roczną wydajność energetyczną domu, jak również potencjalną wydajność domu z instalacją zielonego dachu.

ULEPSZONA JAKOŚĆ POWIETRZA – Rośliny żyjące na zielonych dachach, zwłaszcza mówimy tutaj o roślinach liściastych i kwiatach, mogą wychwytywać zanieczyszczenia powietrza i filtrować toksyczne gazy z powietrza. Współczynnik efektywności energetycznej zielonych dachów zmniejsza również zapotrzebowanie na energię, zmniejszając w ten sposób ilość CO2 uwalnianego do atmosfery.

REDUKCJA HAŁASU – analiza korzyści z zielonego dachu przeprowadzona przez Peck & Co wykazała, że ​​zielone dachy mieszkalne mają doskonałą izolację akustyczną, szczególnie w przypadku niskich częstotliwości. Zielone dachy mogą zmniejszyć przenikanie dźwięku z zewnątrz o 40–60 decybeli.

ZWIĘKSZONA WARTOŚĆ DOMOWA – Zwiększona wydajność oznacza wzrost wartości nieruchomości. Ponadto zielone dachy są wyznacznikiem popularnego ruchu zielonego budynku. Z tego powodu żywy dach może pomóc w sprzedaży domów, wynajmie lokali i zmniejszeniu obrotów najemców.

ZATRZYMANIE WODY – Na zielonym dachu woda deszczowa jest zatrzymywana, aby utrzymać rośliny zamiast płynąć do kanałów burzowych. Żywe dachy mogą zatrzymać 70–90% opadów w lecie i 24–40% w zimie.

LEED – Zgodnie z technologią Green Roof , instalacja zielonego dachu może dodać do Twojego domu nawet 15 punktów LEED, zwiększając wartość odsprzedaży w przyszłości.

APLIKACJA CURB – Zielony dach oznacza dodatkową różnorodność biologiczną, estetyczny wygląd i więcej zielonej przestrzeni na relaks, odprężenie, a nawet ogrodnictwo (jeśli nachylenie dachu na to pozwala).

4: KORA DRZEWNA

Zrównoważone praktyki leśne osiągają nowe wyżyny dzięki wykorzystaniu kory drzewnej jako materiału budowlanego. Być może nie słyszałeś o bocznicy z kory lub goncie kory, ale kora jest w rzeczywistości bardzo trwałą, atrakcyjną, ekonomiczną i zrównoważoną opcją dla bocznicy i gontu. Kora wykorzystywana do budowy pochodzi z drzew, które są już wycięte. Widzisz, tradycyjnie kora jest odrzucana jako gruz, spalana lub w niektórych przypadkach używana do produkcji ściółki. Używanie kory jako materiału budowlanego ratuje ją przed tym losem i stanowi wysoce zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych materiałów siding i gontów.

TRWAŁA, NATURALNA, PIĘKNA

Ściana budynku może stać od 75 do 100 lat bez malowania, uszczelniania lub regularnej konserwacji. (Niewiarygodne, prawda?) Brak farby lub chemicznych konserwantów oznacza, że ​​nigdy nie ma możliwości zatrucia chemicznego. Po usunięciu z już ściętych drzew kora jest suszona w piecu w celu sterylizacji przeciwko grzybom i szkodnikom; ten proces sterylizacji nie obejmuje pestycydów ani innych szkodliwych substancji chemicznych. Ponadto kora suszona w piecu nigdy nie wygina się ani nie kurczy podczas instalacji.

drzewo kora budowa
kora drzewa używana przy budowie

5: STRUKTURALNY IZOLACYJNY PANEL (SIP)

Izolowane panele konstrukcyjne (SIP) są jednym z najbardziej szczelnych, dobrze izolowanych systemów budowlanych dostępnych obecnie na rynku. Ze względu na ścisłe uszczelnienie, SIP są idealne do budynków przyjaznych dla środowiska. Hermetyczny dom wymaga mniej energii do ogrzewania i chłodzenia i pozwala na lepszą kontrolę jakości powietrza. Niektóre SIP posiadają certyfikaty, dzięki czemu drewno użyte do produkcji paneli pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

PANELE SIP OSZCZĘDZAJĄ ENERGIĘ

Do 40% strat ciepła w domu wynika z wydostawania się powietrza. SIP rozwiązują ten problem, tworząc doskonałą powłokę budynku z minimalną wymianą powietrza i wysoką odpornością termiczną.

panel sip
Panele SIP

PANELE SIP BUDOWA

Płyty piankowe i zorientowane (OSB), dwa główne składniki SIP, wymagają mniej energii i surowców do produkcji niż inne konstrukcje budowlane. Panele SIP mają moc zmniejszania ilości odpadów wytwarzanych podczas budowy domu, aby zapewnić najbardziej efektywne wykorzystanie materiału.

PANELE SIP – POPRAWA JAKOŚCI POWIETRZA

Dom zbudowany z SIP zapewnia lepszą kontrolę jakości powietrza w pomieszczeniach, ponieważ hermetyczna obudowa budynku minimalizuje lub eliminuje napływające niefiltrowane powietrze. Jeśli chodzi o świeże powietrze, które wchodzi do sterowanej domowo wentylacji , usuwa zanieczyszczenia, toksyny i alergeny, jednocześnie osuszając powietrze, aby zmniejszyć potencjał wzrostu pleśni. Ponadto SIP nie zawierają lotnych związków organicznych ani innych szkodliwych substancji chemicznych, co stanowi inne potencjalne ryzyko związane z jakością powietrza w przypadku budowli innych niż SIP.

6: KONTENERY TRANSPORTOWE

Kontenery transportowe są doskonałym przykładem odpadów naprawdę wysokiej jakości w naszym społeczeństwie. Na całym świecie są miliony kontenerów i są one zazwyczaj używane tylko do wysyłki przez około 20 lat; niektóre są utylizowane, mimo że nadal są w doskonałym stanie. Pojemniki kontenerowe są z natury trwałe, stosunkowo niedrogie i przyjazne dla środowiska (ponieważ są materiałem regenerowanym). Nic dziwnego, że te bardzo trwałe pojemniki trafiają na budowę zielonego budynku. Kontenery zostały wykorzystane do budowy domów, sklepów, pracowni artystycznych, schronisk ratunkowych, szkół, hoteli, laboratoriów, budynków mieszkalnych i prawie wszystkiego, co można sobie wyobrazić.

kontenery transportowe w budowie domu
kontenery transportowe tworzące dom

Kontenery transportowe wykonane z aluminium lub stali są niedrogie i mocniejsze niż przeciętne bloki konstrukcyjne. Można je modyfikować i zmieniać w celu dostosowania do nieskończonych możliwości projektowych. Ze względu na ich trwałość i odporność na siły naturalne, kontenery są naturalnie przystosowane do tworzenia mieszkań po katastrofach. Jednak wszechstronność projektu i zrównoważony charakter pojemników uchwyciły wyobraźnię architektów, projektantów i właścicieli domów na całym świecie.

7: GRZYBY JAKO BUDULEC

Tak, dobrze to czytasz – przybyły materiały budowlane na bazie grzybów! Korzenie grzybów lub grzybni można używać do wytwarzania materiałów budowlanych silniejszych niż beton, lepszych pod względe izolacji niż włókno szklane i całkowicie kompostowalnych. Kto by się domyślił? Ponadto grzybnia rośnie bez światła pod ziemią, co oznacza, że ​​żadne zewnętrzne źródło energii nie jest potrzebne do wzrostu.

APLIKACJE TRENDINGOWE

Ecovative , jedna z pierwszych firm na świecie założona w celu uprawy grzybni do zastosowań budowlanych, ma już kilka produktów. Jeden z najbardziej godnych uwagi: ekologiczny materiał izolacyjny, wtryskiwany między ścianę wewnętrzną i zewnętrzną. Wyobraź sobie – materiał cicho rośnie i staje się tak silny, ściany nie potrzebują żadnej innej konstrukcji nośnej! Co więcej, współczynnik izolacji jest lepszy niż w przypadku włókna szklanego.

płyta budowa grzyby
Płyta zbudowana z elementów grzybów

Firma tworzy również niesamowity produkt o nazwie Myco Board, który wygląda i zachowuje się jak płyta wiórowa, ale nie zawiera drewna. Płyty te są nie tylko tańsze, mocniejsze i lżejsze od tradycyjnych płyt wiórowych, ale także są całkowicie kompostowalne – i można je modyfikować w celu odparcia inwazyjnych szkodników i pleśni. Ale chyba najbardziej imponującą cechą płyt Myco jest to, że nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Formaldehyd jest zbyt powszechny w prasowanych produktach z drewna – a panele oparte na grzybach są całkowicie wolne od toksyn.

8: INTELIGENTNE SZKŁO

W miesiącach zimowych jasne światło słoneczne przepływające przez okna może być najlepszą rzeczą na świecie. Ale latem, to samo światło słoneczne wpadające do środka może być inwazyjne, ostre i niewygodne – nie wspominając o wzroście rachunków za energię elektryczną z powodu dużej zależności od klimatyzacji.

Okna Smart Glass oferują rozwiązanie tego problemu. Inteligentne szkło (lub inteligentne okna) odnosi się do szkła lub szyb, których właściwości przepuszczania światła zmieniają się w zależności od tego, jak światło lub ciepło są stosowane. Ogólnie rzecz biorąc, szkło staje się nieprzezroczyste w miesiącach letnich, aby zablokować niektóre długości fal słońca i przeźroczyste zimą, aby wpuścić promienie rozgrzewające. Przekłada się to na roczne oszczędności w zakresie ogrzewania i chłodzenia, a także uniknięcie kosztów i kłopotów z instalacją ekranów świetlnych lub żaluzji. Inteligentne szkło może nawet zmniejszyć blaknięcie mebli i tkanin, ponieważ blokuje do 99% szkodliwego światła UV.

szyby okienne inteligentne
Inteligentne szyby okienne

Inteligentna technologia przejścia szklanego jest sercem inteligentnych okien. Filtr termo-chromowy jest nakładany na wewnętrzną powierzchnię zewnętrznej szyby w podwójnej szybie. Komora powietrzna oddziela filtr zarówno od wewnętrznej szyby, jak i od standardowej powłoki Low-E. To bezkonkurencyjna kombinacja, która zapewnia energooszczędność budynków przez cały rok.

  • Filtr aktywuje się, gdy temperatura zewnętrzna szkła wzrośnie powyżej punktu temperatury przejścia.
  • Następnie okno przechodzi w stan przyciemniony, blokując przedostawanie się ciepła słonecznego.
  • W chłodniejszych miesiącach filtr pozostaje czysty, aby umożliwić rozgrzanie promieni i światła.
  • Wszystko dzieje się automatycznie, bez ręcznej regulacji lub sterowania, dodatkowych przewodów lub elektryczności.

9: Bambus

Bambus może być idealną alternatywą dla drewna. Mimo że estetycznie przypomina drewno, bambus jest w rzeczywistości członkiem rodziny traw – co oznacza, że ​​bambus regeneruje się bardzo szybko w porównaniu z drzewami. W rzeczywistości bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie – w zależności od rodzaju bambusa i regionu, czasami nawet do 1 metra dziennie!

bambus budowlany
Bambus zastępuje drewno przy budowie

To nie tylko szybkość wzrostu sprawia, że ​​bambus jest ekologiczny. Do celów budowlanych bambus można zbierać do 3 lat; natomiast drzewa można zbierać tylko co 25–50 lat (w zależności od gatunku drzewa). Wzrost popularności bambusa pomógł lasom w regeneracji i nadal będzie to robić.

Bambus to ekologiczna alternatywa dla płytek, wykończeń i podłóg, sklejki, blatów, desek i innych.

Jedna z głównych wad bambusa: jego lokalizacja. Obecnie bambus jest uprawiany tylko w dużych ilościach w klimacie tropikalnym; wysyłka bambusa na duże odległości sprawia, że ​​produkt jest droższy (i zanieczyszcza atmosferę).

10: BIOPLASTYKA – BIOKOMPOZYTY

Był czas, kiedy trudno było wyobrazić sobie nowe budynki wykorzystujące chwasty, zmutowane owoce lub inwazyjne gatunki obcych roślin jako materiały budowlane. Jednak zastosowanie tych materiałów, ogólnie znanych jako „bioplastiki” lub „biokompozyty” wzrasta. Biotworzywa są produktami pochodzącymi ze źródeł roślinnych, zwierzęcych, grzybowych i bakteryjnych – a niektóre z tych materiałów mogą być już teraz wykorzystywane do zastosowań budowlanych. Rozwój nowych technologii oznacza, że ​​te biokompozyty stają się łatwiejsze w produkcji oraz łatwe w osiągnięciu wyższej jakości. Jeśli chodzi o zrównoważone budownictwo, materiały budowlane na bazie roślin są niesamowicie ekscytującą perspektywą!

CECHY: MIĘKKA IZOLACJA

Mlecz przypomina mniszka lekarskiego w stadium reprodukcyjnym („puszystym”). Jego delikatne, jedwabiste pasma są puste, dzięki czemu są lekkie i bardzo izolujące. Włókna mleczne są doskonałą opcją do izolacji termicznej, szczególnie po zmieszaniu z dodatkowymi włóknami naturalnymi lub syntetycznymi.

Jeśli chodzi o zastosowania nieizolacyjne: włókna mleczy są doskonałą i humanitarną alternatywą dla puchu na poduszki, koce i inne.

PRZYSZŁOŚĆ EKOLOGICZNYCH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Oczywiście, istnieją niesamowite ekologiczne materiały budowlane rewolucjonizujące dzisiejszy krajobraz budownictwa mieszkaniowego. Jak już wcześniej zauważyliśmy, zrównoważone technologie budowlane są wciąż w powijakach. Biodegradowalna izolacja jako nowy zielony standard certyfikacji? Ogromny wzrost liczby domów zasilanych energią słoneczną? Nie możemy wiedzieć tego na pewno. Ale wraz ze wzrostem dostępności i przystępności tych zrównoważonych materiałów budowlanych, będzie coraz bardziej ekologicznie

One thought on “10 Ekologicznych materiałów budowlanych rewolucjonizujących budowę domu”

Comments are closed.