Bramy dwuskrzydłowe, nazywane także rozwieranymi, to sprawdzone od lat rozwiązanie pozwalające zachować bezpieczeństwo i komfort termiczny w garażu. Bramy tego typu są funkcjonalne, niedrogie i można je łatwo zautomatyzować. Jak działają bramy dwuskrzydłowe, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej i o czym pamiętać, decydując się na ich montaż?
Bramy rozwierne – zasada działania
Dwuskrzydłowe bramy garażowe są zbudowane z dwóch skrzydeł, które montuje się na zawiasach bocznych (umieszczonych na pionowych ścianach otworu garażowego). Mechanizm zakłada rozwieranie się skrzydeł na zewnątrz (na podobnej zasadzie jak drzwi) – z tego powodu trzeba pamiętać, że do ich poprawnego działania niezbędna będzie wolna przestrzeń na podjeździe.
Bramy dwuskrzydłowe mają bardzo prostą konstrukcję, jednak nowoczesne warianty można wyposażyć w szereg dodatkowych rozwiązań zabezpieczających, a także automatyczny napęd. Przykładem jest specjalny czujnik zabezpieczający przed przytrzaśnięciem palców lub zatrzymaniem skrzydła, gdy na jego drodze znajdzie się człowiek lub ogranicznik skrzydła bramy. Bramy dwuskrzydłowe wyposażone w napęd (automatykę bramową) pozwalają na zdalne otwieranie i zamykanie za pomocą pilota. Dzięki temu nie jest konieczne wysiadanie z samochodu ani używanie siły fizycznej.
Zalety i wady garażowych bram dwuskrzydłowych
Bramy rozwierne to sprawdzone, funkcjonalne i korzystne ekonomiczne rozwiązania, stosowane od lat. Wśród ich najważniejszych zalet warto wymienić:
- Cena – bramy rozwierne, jako że ich mechanizm działania jest nieskomplikowany, są tańsze niż rozwiązania przesuwne lub segmentowe.
- Funkcjonalność – stosunkowo lekkie skrzydła mocowane na odpowiednich zawiasach gwarantują bezawaryjne działanie przez wiele lat. Prosty mechanizm można również szybko naprawić w przypadku ewentualnych problemów. Bramy dwuskrzydłowe można kupić w wariancie nieizolowanym oraz izolowanym (ocieplanym). Można je także wyposażyć w okna lub kratki wentylacyjne.
- Bogate możliwości wykończeniowe – do wyboru mamy różne warianty cięcia blachy (wzór pionowy, poziomy, skośny), a także wykończenie wieloma kolorami z bogatej palety RAL. Dostępne są także okleiny drewnopodobne.
- Możliwość automatyzacji i rozbudowy – o wspomniane wcześniej mechanizmy zabezpieczające lub automatyczny napęd.
Bramy dwuskrzydłowe nie mają wielu minusów, jednak trzeba mieć świadomość, że nie sprawdzą się w każdej sytuacji montażowej. Otwór garażowy musi być odpowiednio szeroki, a teren przed samym garażem równy (skrzydło nie otworzy się przy wzniesieniu). Mechanizm otwierania na zewnątrz sprawia, że takie bramy nie sprawdzą się w garażach, z których wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę lub na niewielkich działkach.
Gdzie kupić bramy garażowe i o czym warto pamiętać?
Bramy, ogrodzenia i inne elementy wymagające specjalistycznego montażu warto zamówić w miejscu, które oferuje kompleksowe usługi – od doradztwa, przez wymiarowanie aż po samą instalację produktu. Zakup należy dokładnie przemyśleć, tak by wybrane rozwiązanie spełniało swoją funkcję – błąd w określeniu wymiarów lub zła ocena sytuacji montażowej może być bardzo kosztowna.
Bramy różnego typu, a także ogrodzenia i drzwi są dostępne w MAKPOL Wrocław. Firma oferuje także bezpłatny pomiar na terenie Dolnego Śląska oraz usługę montażu i utylizacji demontowanych bram i ogrodzeń. Oprócz wyceny tradycyjnej możliwa jest także wycena online – przez formularz kontaktowy na stronie.