Niegdyś posiadanie studni wiązało się z uciążliwym i pracochłonnym użyciem korby i wiadra. Na szczęście takie czasy dawno odeszły do lamusa, a dziś pracę rąk zastępują odpowiednie pompy, które szybko pozwalają dostarczyć wodę do punktu poboru. Mowa tutaj przede wszystkim o pompach głębinowych. Aby jednak urządzenia właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być dobrze dobrane nie tylko do konkretnych potrzeb użytkownika, ale także dostosowane do rodzaju studni. Dowiedz się, jaka jest zależność pomiędzy średnicą studni a rodzajem pompy głębinowej.
Do czego służy pompa głębinowa?
Pompy głębinowe to nowoczesne urządzenia, które służą do wydobywania wody ze studni głębinowych. Stosuje się ją do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, dzięki czemu zapewniają odpowiedni strumień we wszystkich punktach poboru wody. Wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Dzięki nim zapewnimy sobie nie tylko wodę w kranie, ale także podlejemy ogród z wykorzystaniem darmowej wody z własnej studni. Co więcej, coraz więcej nowoczesnych urządzeń tego typu dzięki niewielkiemu zużyciu energii może być zasilanych z alternatywnych źródeł energii, np. z kolektorów słonecznych. Nie ulega zatem wątpliwości, że pompy głębinowe cechują się licznymi zaletami i znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Aby jednak działały w pełni efektywnie i zapewniały pełen komfort użytkowania, muszą zostać właściwie zamontowane.
Jak zamontować pompę głębinową?
O to, na co zwrócić uwagę przy montażu pompy głębinowej zapytaliśmy sprzedawcę pomp z firmy Dambat.
Najważniejszą kwestią przed montażem pompy głębinowej jest dobranie jej parametrów do rozmiarów i wydajności studni. Nawet najlepsza pompa nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zbagatelizujemy tę kwestię. Średnica i głębokość studni, a także jakość wody to ważne elementy, jakie należy uwzględnić. Jeśli będziemy już mieć pewność, że wybraliśmy właściwe urządzenie, można przystąpić do montażu, wyjaśnia nasz rozmówca.
Niezwykle istotne jest, aby średnica pompy była mniejsza od średnicy rury osłonowej, będącej częścią studni głębinowej. Umożliwi to nie tylko swobodny montaż urządzenia, ale także wymusi bieg wody przy pompie i zapewni lepsze chłodzenie silnika. Z kolei zbyt duża różnica średnic może sprawić, że przepływ wody będzie słaby, a silnik pompy nadmiernie ogrzeje wodę i sprawi, że nie będzie ona właściwie pełniła swoich funkcji chłodzących.
Średnice pomp głębinowych na ogół podawane są w calach, natomiast do określenia wymiarów studni stosuje się najczęściej milimetry. Przed zakupem urządzenia, warto zatem zastosować przelicznik średnic, by mieć pewność, że urządzenie zostanie dobrane właściwie. Tylko dobre dopasowanie średnic sprawi, że pompa właściwie spełni swoje funkcje i nie przysporzy problemów związanych z eksploatacją.