Od wyboru odpowiednich prowadnic zależy, czy będą efektywnie spełniać swoje funkcje, umożliwiać proste korzystanie z szuflad w poszczególnych pomieszczeniach oraz czy udźwigną cały ciężar, który na nich spoczywa, przy czym jednocześnie wysuwanie szuflady nie wymagałoby dużego wysiłku fizycznego. Czym kierować się przy ich wyborze? Jakie aspekty i parametry uwzględnić?

Czym kierować się przy zakupie prowadnic?

Wybór odpowiedniego rozwiązania, jakim są prowadnice, będzie determinował komfort użytkowania szuflad oraz przechowywania cięższych i lżejszych przedmiotów. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając konkretny wariant dopasowany do własnego projektu mebli? Z szeroką ofertą prowadnic można zapoznać się na stronie https://ekorex.pl/systemy-szuflad.

Wymiary szuflad

Przed zakupem prowadnic należy dokładnie zmierzyć szufladę, aby mieć pewność, że dobrane do niej suwnice będą odpowiedniej długości. Tylko prawidłowo dopasowany komponent zapewni komfortowe użytkowanie szuflady oraz zmniejszy ryzyko jej uszkodzenia.

Ciężar udźwigowy

Ważnym czynnikiem jest również ciężar udźwigowy, czyli maksymalne obciążenie, przy którym szuflada będzie się komfortowo wysuwać. W przypadku tych większych należy wybrać prowadnice o optymalnej nośności — informacja na temat rodzaju konkretnego produktu znajduje się zawsze na opakowaniu.

Typ prowadnic

Prowadnice mogą być kulkowe, rolkowe i teleskopowe. Te pierwsze są wybierane najczęściej ze względu na niewielki koszt. Zazwyczaj są one wystarczające. Jeżeli natomiast zawartość szuflady to ciężkie, masywne przedmioty, wtedy lepiej zdecydować się na prowadnice rolkowe. W przypadku modeli teleskopowych można liczyć na ich pełny wysuw, dzięki czemu nawet te najgłębiej przechowywane produkty będą w zasięgu ręki.

System hamowania

W zależności od rodzaju można zaopatrzyć się w prowadnice z systemem hamowania, który zapobiega zbyt gwałtownemu zamykaniu szuflady. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do szuflad, których zawartość jest narażona na uszkodzenia bądź konieczne jest zastosowanie systemu z cichym domykiem ograniczającym hałas.

Montaż prowadnic

Montaż prowadnicy na szafkach, szufladach wiąże się z koniecznością zamocowania komponentu na bocznej, wewnętrznej ściance mebla, czyli jego korpusu. Ważne, by zadbać o ich równomierność, równoległość i odpowiednią wysokość.

Następnie należy przetestować cały mechanizm, delikatnie wsuwając szufladę i sprawdzając, czy nie ma konieczności jej wyregulowania przez dostosowanie wysokości i dokręcenie śrub. System nie powinien się zacinać, zarysowywać powierzchni mebla, blokować się, ani wymagać zbyt dużego nacisku do wprowadzenia go w ruch.