Od ponad dekady Polacy coraz powszechniej kupują napędy do bram. Brama garażowa to zdecydowanie jedna z najczęściej używanych części w domu. Jest też bardzo istotna i w wielu przypadkach służy jako wejście do domu. Co więcej, zapewnia też dostęp do auta. Automatyka do bram jest stale rozwijana poprzez implementowanie nowych rozwiązań technologicznych. W tym tekście dowiesz się, czy warto zainstalować napęd do bramy.

Dlaczego warto zainstalować automat do otwierania bramy?

Istnieje bardzo dużo korzyści z zastosowania systemu automatyki do bramy garażowej. Jedną z nich jest to, iż możliwe jest otwieranie oraz zamykanie drzwi w każdej chwili, nawet wtedy, kiedy użytkownika nie ma w domu. Co więcej, napędem do bramy można sterować zdalnie z dowolnego miejsca na globie. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej ludzi, gdyż możliwości jego zastosowania ssą praktycznie nieograniczone. Taki system najczęściej stosowany jest w celu zaoszczędzenia kosztów energii. Okazuje się, że systemy automatyki bram garażowych cieszą się w obecnym czasie coraz większą popularnością. To idealny sposób na to, żeby upewnić się, iż garaż jest bezpieczny zamknięty, kiedy wychodzi się z domu. Automatyka do bram oferuje znacznie więcej korzyści. Jedną z nich jest to, że nie wymaga ona zastosowania ludzkiej siły. Kierowca nie musi opuszczać swojego auta, żeby otworzyć konkretną bramę. Jest to bardzo komfortowe zwłaszcza podczas złych warunków pogodowych, na przykład w czasie silnej ulewy. Co więcej, ogrodzenia posesyjne wyposażone w automatykę mogą posłużyć także przedsiębiorstwom. Izolują one przestrzeń przed ludźmi, którzy potencjalnie mogą wejść na teren zakładu w nielegalny sposób. Bardzo istotne jest również to, że bramy są otwierane wyłącznie przy zastosowaniu właściwego pilota. Najlepszej klasy napędy są wytrzymałe oraz solidne. Co więcej, nie jest im straszny nawet największy deszcz bądź wiatr. Dodatkowo dzięki nim można zamknąć nie tylko bramą wjazdową, ale też garażową. Niestety instalacja napędu do bram to dość skomplikowane zadanie, które trzeba powierzyć specjaliście. Tylko on dobierze napęd dostosowany do parametrów bramy. Celem jest niezawodne działanie systemu oraz jego sprawna instalacja.

Na jaki system napędu do bram najlepiej się zdecydować?

Najpopularniejsze systemy automatyki bram garażowych wykorzystują obecnie pilota. Możliwe jest też korzystanie z aplikacji przeznaczonej do obsługi tego systemu. Co istotne, systemy te nie wymagają żadnej instalacji. Są też intuicyjne i każda osoba powinna sobie poradzić z ich obsługą. Jedyne co trzeba zrobić to podłączyć je do gniazdka. Wiele modeli napędów do bram wyposażonych jest w czujniki. Zamykają one automatycznie bramę garażową wtedy, kiedy ktoś wchodzi bądź wychodzi z domu. Obecnie coraz popularniejsze są napędy z baterią słoneczną. Przede wszystkim są ekologiczne oraz praktyczne. Firmy produkujące automatykę do bram bardzo chętnie uwzględniają w swych urządzeniach ekologiczne opcje. Świetnym przykładem są tutaj napędy do bram zasilane bateriami słonecznymi. Tego typu forma zasilania ma bardzo dużo zalet także z praktycznego punktu widzenia. W przypadku, gdy napęd korzysta też z nowoczesnej centrali, zużycie energii w trybie uśpienia spada do niskiego poziomu, nawet do 8mA. W perspektywie rocznego zużycia prądu można zaoszczędzić nawet 250 kW energii. Z tego powodu coraz więcej użytkowników decyduje się na kupno napędu do bram zasilanego na baterię słoneczną. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest powszechnie w krajach Zachodniej Europy oraz w Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki napędom do bram zasilanych na baterię słoneczną można zadbać o planetę, a ponadto zaoszczędzić pieniądze związane ze zużyciem prądu pochodzącego z centrali.

Na co zwracać uwagę podczas kupna napędu do bram?

Wybór właściwego napędu do bram zależny jest od paru podstawowych czynników. Mowa tutaj oczywiście o typie bramy, a także jej wymiarach. Do tego istotny jest sposób otwierania, częstotliwość użytkowania, a ponadto indywidualne preferencje użytkownika. Podczas wyboru napędu trzeba pamiętać o tym, żeby był on dostosowany do typu bramy, jej wagi, a także sposobu otwierania. Mogą być one skrzydłowe, przesuwne uchylne i tym podobne. Spore znaczenie ma też częstotliwość użytkowania. W przypadku, gdy brama używana jest często, najlepiej będzie zainwestować w napęd wytrzymały oraz niezawodny. Dzięki temu można mieć pewność, że posłuży on przez więcej aniżeli zaledwie jeden sezon. Kolejną ważną kwestią jest typ napędu. Obecnie istnieją dwa podstawowe typy napędów do bram. Mowa tutaj o modelu elektromechanicznym oraz hydraulicznym. Ten pierwszy jest zdecydowanie popularniejszy nie tylko ze względu na cenę, ale też przez łatwość instalacji oraz konserwacji. Natomiast napędy hydrauliczne są w wielu przypadkach droższe, lecz cechują się większą wytrzymałością. Co więcej, mogą one obsługiwać większych rozmiarów bramy. Podczas kupna napędu do bram, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Różne modele wyposażone są w różne funkcje bezpieczeństwa. Mowa tutaj na przykład o czujnikach przeszkód wykrywających obecność ludzi bądź przedmiotów na drodze bramy. Tego typu czujniki zatrzymują ją przed zgnieceniem wszystkiego, co stoi przed nią. Podczas wyboru napędu do bramy trzeba zwrócić uwagę także na:

– kompatybilność z systemem domofonowym lub videodomofonowym

– markę i cenę

– sposób montażu

Zawsze najlepiej postawić na uznaną markę oferującą napędy najlepszej jakości. Powinny być one objęte wieloletnią gwarancją. Cena napędów do bram najczęściej uzależniona jest od ich wydajności, marki, a także funkcji. Bardzo istotne są też kwestie kosztów montażu. W przypadku, gdy nie ma się doświadczenia z montowaniem takiego napędu, najlepiej będzie wynająć do tego zadania fachowca. Specjalista powinien profesjonalnie zamontować napęd. Wybór napędu do bramy zawsze powinien być uzależniony od częstotliwości jej użytkowania, funkcji bezpieczeństwa, prywatnych preferencji oraz kilku innych czynników.