Fornir egzotyczny jest bardzo ciekawą alternatywą dla litych, drewnianych desek. Z każdym rokiem można zauważyć rosnącą popularność fornirów egzotycznych. Dzieje się tak, gdyż jest to materiał wytrzymały o ciekawej kolorystyce i usłojeniu. Rodzime gatunki drzew nie mają tak efektownych kolorów, dlatego też coraz więcej osób skłania się ku fornirom egzotycznym.

Czym jest fornir? – charakterystyka forniru egzotycznego

Forniry egzotyczne to materiały wykonane z drzewa egzotycznego, czyli takiego, które pochodzi z krajów Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Drewno to cechuje się świetną, niecodzienną kolorystyką i usłojeniem. Dlatego też forniry egzotyczne są cenionym materiałem, który często wykorzystywany jest w stolarstwie i branży meblarskiej. Fornir egzotyczny oprócz ciekawego koloru i wzoru cechuje się także dużą twardością i odpornością na wilgoć, dzięki zawartości naturalnych wosków i olejów. Ceny drewna egzotycznego są kolosalne, dużo tańszym rozwiązaniem jest wspomniany właśnie fornir egzotyczny, który nie odbiega pięknem, funkcjonalnością i twardością od litego drewna.  

Fornir jest materiałem powstającym w procesie skrawania. Składa się z cienkich płyt naturalnego drewna. Forniry zazwyczaj mają od 0,1 mm do 5 mm grubości. Do produkcji fornirów wykorzystuje się praktycznie każde drewno, zarówno rodzime, jak i egzotyczne. Fornir sprzedawany jest w gotowych arkuszach. Na rynku można znaleźć forniry o naturalnym kolorze, a także takie, które są malowane na różne odcienie. Fornir cechuje się wytrzymałością, gdyż jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i mechanicznymi uszkodzeniami poprzez olejowanie, woskowanie i lakierowanie.

Fornirowanie mebli było już od XVIII wieku bardzo popularną metodą wykańczania. Meble wyglądały jak wykonane z litego drewna, a ich cena była dużo niższa. Współcześnie fornir przeżywa prawdziwy renesans. Fornir egzotyczny jest obecnie bestselerem wśród płyt fornirowanych, gdyż dzięki przystępnej cenie, wytrzymałości i ogólnej dostępności każdy może mieć trochę egzotyki w swoim domu. 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje fornirów egzotycznych?

Forniry egzotyczne obecnie dostępne są w wielu wariantach. Oferta jest bowiem bogata w wiele kolorów i rysunków słojów, tak by każdy mógł wybrać fornir idealny do swojego domu. Ta różnorodność fornirów egzotycznych sprawia, że od kilku lat jest to materiał ceniony i bardzo chętnie wybierany do aranżacji i dekorowania wnętrz.

Wśród fornirów egzotycznych największą popularnością cieszą się te z poniższych gatunków drzew egzotycznych:

  • heban – fornir wykonany z tego gatunku posiada wyraźne słoje i cechuje się eleganckim, dosyć ciemnym, brązowym kolorem,
  • mahoń – fornir cechuje się ciepłym kolorem pomarańczowo-brązowym,
  • palisander – cechą charakterystyczną tego gatunku jest usłojenie liniowe i ciemny kolor,
  • wenge – fornir o stonowanym, ciemnobrązowym kolorze,
  • eukaliptus – fornir o odcieniu brązowo-beżowym,
  • doussie – fornir pochodzący z drzewa afzelia, który cechuje się pomarańczowo-brązową barwą,
  • jatoba – charakteryzuje się czerwonym wybarwieniem,
  • padouk – cechuje się mocnym, czerwonym kolorem,
  • zingana – cechuje się jasnym kolorem z ciemnymi, cienkimi liniami – bardzo charakterystyczny gatunek drewna afrykańskiego,
  • teak – posiada brązową barwę i ciemną twardzinę,
  • jabłoń indyjska – fornir o kolorze czerwono-brązowym z charakterystycznym liniowym usłojeniem,
  • drzewo tygrysie – fornir o charakterystycznych pasmach, które przypominają paski tygrysa.

Wybór wśród fornirów egzotycznych jest, jak widać, ogromny. Dzięki tej szerokiej ofercie można łatwo wybrać najbardziej pasujący fornir egzotyczny do konkretnego projektu i aranżacji.

Gdzie znajdują zastosowanie forniry egzotyczne?

Forniry egzotyczne mają szerokie zastosowanie ze względu na wyjątkowy i niepowtarzanym wygląd oraz wytrzymałość. Są one używane do wykańczania sprzętów oraz różnych nawierzchni. Najpopularniejszymi zastosowaniami fornirów egzotycznych są:

  • meble fornirowane – fornir egzotyczny często jest wykorzystywany przy produkcji mebli. Najczęściej z jego użyciem produkuje się: biurka, komody, stoły, meble kuchenne i łóżka. Fornir egzotyczny nadaje meblom ciekawego i nietuzinkowego wyglądu. Wnętrze wypełnione takimi meblami będzie eleganckie, szykowne z delikatną nutką egzotyki. Koszt mebli fornirowanych jest dużo niższy niż koszt mebli z litego drewna egzotycznego, dlatego też większa grupa odbiorców będzie mogła pozwolić sobie na wprowadzenie odrobiny egzotyki do swoich wnętrz,
  • drzwi fornirowane – coraz częściej forniry egzotyczne są wykorzystywane jako pokrycie w stolarce drzwiowej. Fornir tego typu będzie świetnie sprawdzał się do drzwi wejściowych oraz zewnętrznych, gdyż jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Stolarka drzwiowa pokryta fornirem egzotycznym będzie nie tylko charakterystyczna, ale także praktycznie niezniszczalna,
  • lamele i listwy fornirowane – fornir egzotyczny może być także z powodzeniem wykorzystywany jako materiał służący do wykończenia podłóg. Zazwyczaj fornir jest nakładany na listwę wykonaną z tańszego drewna oraz lakierowany, by nadać mu jeszcze lepszą wytrzymałość przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • blaty kuchenne fornirowane – fornir egzotyczny na blacie kuchennym nada kuchni ciepło, przytulność i elegancję. Fornir świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż jest wytrzymały, odporny na pękanie i wygięcia. Zaletą takiego rozwiązania jest także to, iż cena blatów fornirowanych jest dużo niższa niż tych z litego drewna.
  • panele ścienne fornirowane – fornir egzotyczny może być wykorzystywany w panelach, boazeriach lub okładzinach elewacyjnych. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nada budynkowi niesamowity, egzotyczny charakter.

Fornir egzotyczny to materiał o wielu zaletach, które sprawiają iż jest on tak często wybierany do aranżacji wnętrz. Na plus na pewno działa szeroka gama barw i wzorów, które są bardzo efektowne. Ponadto fornir egzotyczny jest dużo tańszy od drewna litego, a dorównuje mu wytrzymałością. Fornir to materiał trwały, odporny na wilgoć i w dobrej, przystępnej dla każdego cenie. Nic więc dziwnego, że forniry egzotyczne przeżywają renesans i są współcześnie bardzo cenionym materiałem wykończeniowym.

Partnerem artykułu jest ewood.pl