Załóżmy, że dostaliśmy oto nowe mieszkanie, ale już od samego początku marzą nam się pewne zmiany w układzie pomieszczeń mieszkalnych. Albo przyglądamy się ostatnimi czasy krytycznie naszemu domowi i pragniemy zmienić aktualne aranżacje wnętrz. Do tego rodzaju wyzwań nie warto podchodzić samodzielnie bez stosownego doświadczenia i wykształcenia. Chociaż nawet nasze osobiste pomysły mogą być genialne, to sprawy tego rodzaju warto powierzyć profesjonalistom. Osobom, która dopilnuje by wszystko poszło zgodnie z planem jest w tym wypadku architekt wnętrz.

Rola projektanta wnętrz jest tak naprawdę wielopłaszczyznowa, ale zaczyna się od udzielania dokładnych i profesjonalnych porad w zakresie opracowywania i realizacji planów aranżacji danych pomieszczeń mieszkalnych https://intellio.pl/. Projektant wnętrz może przedstawić wstępne koncepcje projektowe i propozycje planowania przestrzeni. Załączy do tych pomysłów zazwyczaj specyfikację produktów i materiałów wraz ze wstępnym kosztorysem, a także pomoże skoordynować plany z dostępnymi na rynku wykonawcami. Tak naprawdę to w jego gestii jest pełna kontrola nad realizowanym projektem – od samej koncepcji, poprzez wykonywanie, aż do ukończenia.

Na doradztwie się zatem wcale nie kończy. W zakresie działań architekta wnętrz jest również generowanie planów wnętrz (w wydaniu 2D lub 3D), przygotowywanie rysunków i wizualizacji przedsiębranych projektów. Istotny jest także wybór mebli, osprzętu i wyposażenia gospodarczego pomieszczeń mieszkalnych. Dobry projektant dopilnuje ponadto terminów i harmonogramów transakcji, zamówień zakupu i dostaw. Uczestnicząc w realizacji budów, będzie punktem kontaktowym dla wykonawców robót na miejscu, jednocześnie konsultując się z inżynierami, architektami i innymi specjalistami branżowymi.

Do każdego projektu profesjonalny architekt wnętrz podejdzie indywidualnie i zgodnie z ogólnymi preferencjami klienta. Głównym celem ma być przecież poprawa efektywności przy realizacji, a nadrzędnym zadaniem optymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej. Dzisiaj stawia się na jeszcze jedną istotną rzecz – udany projekt powinien uwzględniać zrównoważony rozwój i minimalizować zgubny wpływ na środowisko. Już na uczelniach technicznych uczy się tego przyszłych specjalistów od projektowania wnętrz. Nie mniej ważna jest znajomość oraz przestrzeganie wszystkich obowiązujących i artykułowanych w ustawach przepisów BHP, przepisów budowlanych i wymagań instalacyjnych, zgodnych z europejskimi normami. Jak zatem widać do wszelkiego rodzaju zamierzeń architektonicznych warto zatrudnić specjalistę.