Pralnia jest pomieszczeniem coraz częściej uwzględnianym w projektach domów jednorodzinnych. Wydzielenie na nią osobnej przestrzeni pozwala na bardziej funkcjonalną aranżację wnętrz. Warto dowiedzieć się, jakie są zalety tego rozwiązania i co musi znaleźć się w domowej pralni. Sprawdź, w jaki sposób najlepiej urządzić to pomieszczenie. Jakie korzyści płyną z posiadania pralni w domu?

Jakie korzyści płyną z posiadania pralni w domu?

W niewielkich domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach pralka znajduje się najczęściej w łazience lub kuchni. W takich sytuacjach właściwie niemożliwe jest uwzględnienie w planach suszarni. Pranie musi być robione w sporych odstępach czasu, ponieważ nie da się rozwiesić wszystkich ubrań w tym samym czasie. Pralnia domowa może być więc dużym ułatwieniem. Pozwoli ona zaoszczędzić czas oraz przestrzeń. Dzięki niej możliwe jest łatwe utrzymanie porządku, a także rozwieszenie dużej ilości ubrań do schnięcia. Dobra aranżacja przestrzeni pozwala też na trzymanie sprzętów do prasowania odzieży. W takim miejscu zmieszczą się wszystkie akcesoria niezbędne do prania, suszenia i prasowania. Przestrzeń w łazience lub kuchni nie będzie więc zagracona i nieestetyczna.

Od czego zacząć urządzanie domowej pralni?

Właściwe rozplanowanie przestrzeni stanowi klucz do udanej aranżacji pomieszczenia. Warto więc wypunktować potrzeby wszystkich domowników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę sprzęty wykorzystywane w domu – czy przyda się w nim jedynie pralka, czy konieczna będzie też obecność suszarki automatycznej? A może lepszą opcją okaże się pralko-suszarka? Wszystko to jest w dużej mierze zależne od potrzeb rodziny i liczby domowników. Warto dobrze przemyśleć kwestię suszenia prania. Jeśli miejsce na rozwieszenie ubrań jest ograniczone lub jeśli członkowie rodziny nie lubią czekać na ich wyschnięcie, najlepiej sprawdzą się automatyczne suszarki na pranie.

Pralnia domowa, sprawdź niezbędne wyposażenie

Wyposażenie domowej pralni

Po wykończeniu domowej pralni przychodzi kolej na jej wyposażenie. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce na pralkę oraz suszarkę, jeśli będzie ona potrzebna. Można ustawić je obok siebie lub w pionie, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Warto też zaplanować umieszczenie w pralni małej umywalki. Pozwoli ona na szybkie umycie rąk ubrudzonych detergentem oraz na namoczenie tkanin przed wrzuceniem do pralki. Można też w niej wyprać ręcznie wybrane ubrania, szczególnie te delikatne. Poza tymi elementami wyposażenia przydadzą się również:

  1. regały – meble te zapewnią miejsce na wypraną i wysuszoną odzież oraz ręczniki; można na nich przechowywać też środki czystości,
  2. blat – jest szczególnie przydatny w przypadku konieczności odłożenia kosza z praniem lub detergentów, można na nim też składać pranie; warto umieścić go nad pralką i suszarką bądź zdecydować się na rozkładany wariant mocowany do ściany,
  3. kosze – w pralni powinno znajdować się kilka rodzajów koszy, w tym jeden na jasne, a drugi na ciemne ubrania, dzięki czemu ich segregacja będzie łatwiejsza; warto kupić też kosz do przenoszenia wypranych ubrań wyposażony w uchwyty,
  4. deski do prasowania i żelazko – ich obecność uczyni z pralni domowej pomieszczenie wielofunkcyjne; żelazko można umieścić na półce w szafie lub w regale, natomiast deska może wisieć na zamocowanym na ścianie haku.
Pralnia domowa, sprawdź niezbędne wyposażenie

Podsumowanie

Wygospodarowanie miejsca na domową pralnię nie jest możliwe w każdym przypadku, lecz stanowi duże ułatwienie w kontekście utrzymywania porządku. Takie pomieszczenie jest bardzo funkcjonalne i przyczynia się do mniejszego zagracenia innych wnętrz.