Tak drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne wykonane mogą być z różnych materiałów, różnią się wykończeniem, zastosowanymi okuciami i kolorystyką. Występujące na rynku rodzaje drzwi różni jednak nie tylko wzornictwo, ale także zastosowane rozwiązania techniczne. Prócz klasycznych drzwi rozwieranych mamy do wyboru także inne typy drzwi, często ciekawsze estetycznie i bardziej praktyczne. 

Podział drzwi ze względu na sposób otwierania

Najbardziej popularny rodzaj drzwi to drzwi rozwierane. Wyróżniamy przy tym drzwi lewe i prawe: stronę, w którą otwierają się drzwi rozróżniamy poprzez umiejscowienie zawiasów. Drzwi składane i harmonijkowe składają się z pionowych elementów poruszających się po ościeżnicy (zazwyczaj górnej). Stosujemy je zazwyczaj tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na drzwi rozwierane. Drzwi wahadłowe otwierają się w obie strony: są efektowne, wymagają jednak stosunkowo dużo miejsca. Drzwi przesuwane to jednolita płyta (względnie dwie płyty), które poruszają się po szynie. Szczególnie praktyczne są drzwi z płytami wsuwanymi w ścianę. Wyróżniamy także drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Pierwsze charakteryzują wycięcia oraz widoczna przestrzeń między skrzydłami a futryną. Drzwi takie są lekkie, ich wadą jest jednak widoczność zawiasów. Coraz bardziej popularne stają się więc drzwi bezprzylgowe, pozwalające na ukrycie elementów technicznych.

Drzwi antywłamaniowe i ich rodzaje

Drzwi antywłamaniowe to nie tylko główne drzwi wejściowe do mieszkania lub domu, ale także drzwi balkonowe, garażowe i kuchenne. Ograniczenie systemu antywłamaniowego do głównych drzwi wejściowych nie jest oczywiście żadną gwarancją bezpieczeństwa. Wyróżnia się 6 rodzajów (klas) drzwi antywłamaniowych. Najczęściej wybieramy drzwi antywłamaniowe klasy RC2, zapewniające podstawową ochronę przed włamaniem za pomocą narzędzi. Klasa RC1 zapewnia podstawową ochronę przed włamaniem przy pomocy siły fizycznej. Drzwi klasy RC3 chronią przed włamaniem z użyciem łomu, RC4 przed włamaniem za pomocą siekier i wiertarek. Klasa RC5 daje nam bezpieczeństwo przed włamaniem za pomocą bardziej zaawansowanych elektronarzędzi, klasa RC6 przed włamaniem za pomocą elektronarzędzi o dużej mocy. 

Jeżeli szukasz specjalistycznych rozwiązań do ochrony swojej firmy, skorzystaj z oferty dostępnej na stronie https://gerde.pl/drzwi-specjalistyczne/ .

Materiał i wykończenie 

Najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonuje się drzwi jest drewno lite. Szczególnie atrakcyjne jest drewno szlachetne, w tym bukowe, dębowe i mahoniowe. Posiada ono doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Tańsze, drzwi wykonuje się z drewna klejonego oraz z materiałów drewnopodobnych (mogą to być płyty wiórowe, płyty pilśniowe lub płyty HDF i MDF). Są one mniej odporne i mniej atrakcyjne wizualnie, wyróżnia je jednak większa odporność na pękanie. Coraz częściej odchodzimy jednak od drewna: do modnych materiałów wykończeniowych należą obecnie szkło (klejone lub hartowane) oraz stal. Drzwi szklane pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczeń. Tak drzwi szklane, jak i drzwi stalowe lepiej sprawdzają się we wzornictwie nowoczesnym, w tym minimalistycznym.