Niegdyś bramy garażowe były zwykłymi, dwuskrzydłowymi drzwiami otwieranymi i zamykanymi na kłódkę. Obecnie jednak rozwiązanie to odeszło w niepamięć. Właściciele posesji coraz częściej decydują się bowiem na wybór modeli sterowanych automatycznie. Za ich zaletę uznaje się bowiem zarówno estetyczny design, jak i funkcjonalność użytkowania. Chcesz dowiedzieć się, jakie rodzaje bram garażowych są dostępne na rynku? Koniecznie przeczytaj.

Klasyfikacja bram garażowych

Bramy garażowe można podzielić na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest klasyfikacja bazująca na kryterium sposobu otwierania. Zgodnie z nią wyodrębnia się kolejno:

  • bramy segmentowe (górne i boczne);
  • bramy rolowane;
  • bramy rozwierane;
  • bramy przesuwne.

Bramy garażowe segmentowe zwykle składają się z kilku drewnianych albo aluminiowych paneli. Dzięki wyposażeniu w stalową blachę oraz piankę poliuretanową umieszczoną pod spodem zapewniają wyśmienitą izolację akustyczną oraz cieplną. W górnych modelach segmenty poruszają się na rolkach po prowadnicach przymocowanych do ścian oraz sufitu garażu. Skrzydło bramy po otwarciu chowa się pod sufitem. W przypadku modeli bocznych prowadnice montowane są natomiast w suficie i podłodze garażu.

Bramy rolowane działają w podobny sposób jak rolety okienne. Mogą być one montowane na zewnątrz budynku albo w garażu. Ich zaletą jest łatwość obsługi oraz odporność na korozję.

Bramy rozwierane składają się z dwóch skrzydeł umocowanych na zawiasach na bocznych ościeżach (podobnie jak zwykłe drzwi). Zazwyczaj otwiera się je na zewnątrz.

Bramy przesuwne doskonale sprawdzają się na stosunkowo niewielkich, mocno zabudowanych przestrzeniach. Montuje się je na specjalnej szynie dołączonej do nadproża. Bramy przesuwne dzieli się na modele jednoskrzydłowe (przesuwające się w jedną, wybraną stronę) oraz dwuskrzydłowe (przemieszczające się na boki).

Bramy garażowe – koszty inwestycji

Koszt zakupu i montażu bramy garażowej zależy w głównej mierze od wybranego modelu. Z największymi wydatkami trzeba się zazwyczaj liczyć przy nabywaniu bram segmentowych bocznych. Zwykle kosztują one około 5 tys. zł. Bramy segmentowe górne dostępne w takich sklepach, jak Just-Optic, są znacznie tańsze. Ich zakup oznacza zazwyczaj wydatek rzędu około 2 tys. zł. Modele przesuwne i rolowane można nabyć za około 1700-1800 zł. Z kolei najmniej kosztownym, ale też mało popularnym obecnie rozwiązaniem są bramy rozwierane. Jest to spowodowane przede wszystkim niemożnością ich użytkowania na działkach o nierównym terenie.