Już na etapie planowania poddasza, warto wziąć pod uwagę nie tylko ilość i rozmieszczenie okien dachowych, ale także sposób ich otwierania. W znaczący sposób wpływa to na ich funkcjonalność i wygodę domowników. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, a także konstrukcji dachu i samego budynku, mamy do wyboru kilka rozwiązań.
Okna dachowe z otwieraniem górnym lub dolnym
Wyróżniamy kilka sposobów otwierania okien dachowych. Pierwszym z nich jest otwieranie dolne, które jest najbardziej powszechne i znajduje również zastosowanie w przypadku wysokiej ścianki kolankowej i miejsc z łatwym dostępem do okna. Ze względu na szeroki zakres wysokości montażu względem podłogi jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań.
Alternatywnym rozwiązaniem są okna dachowe otwierane u góry, instalowane w miejscach, w których dolna krawędź okna znajduje się w najniższym możliwym zakresie montażu. Klamka jest wówczas umieszczona na relatywnie niskim poziomie, dzięki czemu umożliwia wygodne otwieranie i zamykanie okna bez konieczności sięgania na palcach, czy też schylania się.
Okna dachowe z otwieraniem górnym świetnie sprawdzą się też w pokojach, w których przebywają małe dzieci, gdyż klamka umieszczona u góry okna ograniczyć możliwość swobodnego otwarcia przez malucha.
Niestandardowe sposoby otwierania okien dachowych
W przypadku niektórych pomieszczeń, dostęp do naturalnego światła dziennego lub lepszy widok z okna jest priorytetem. W takim wypadku doskonale sprawdzą się okna dachowe Better View marki Dakea, w których wysokiej jakości pakiet szybowy uzupełnia podwyższona oś obrotu (KHV). Wyróżniają się one swobodą regulacji otwarcia, która umożliwia nie tylko elastyczny dobór wysokości instalacji, ale także zatrzymanie skrzydła w dowolnej pozycji. Oprócz lepszego doświetlenia i większej ilości świeżego powietrza zapewniają doskonały widok na zewnątrz. Świetnie sprawdzą się zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej.
Innym przykładem są okna dachowe otwierane na bok – ciepłe okna wyłazowe do pomieszczeń ogrzewanych. Po otwarciu zapewniają one swobodny dostęp do dachu, a po zamknięciu pełnią funkcję normalnego okna dachowego.
Otwieranie okien dachowych w trudno dostępnych miejscach
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku okien trudnodostępnych. Mowa przede wszystkim o wysokich pomieszczeniach w postaci obszernych salonów, lobby, pomieszczeń biurowych, czy też wnętrz, gdzie zastosowano antresole. W żadnym razie nie jest to jednak przeszkodą w drodze do dobrego doświetlenia wnętrza. Warto wówczas już na etapie planowania poddasza wziąć pod uwagę dwa sposoby, które umożliwią wygodne otwieranie okien bez względu na ich umiejscowienie.
Jedno z nich to drążek do okien dachowych i rolet, który dostosowany jest do wszystkich modeli okien Dakea i umożliwia łatwą i wygodną obsługę manualną w trudno dostępnych miejscach. Drugim rozwiązaniem jest elektryczny otwieracz z pilotem, czyli zdalnie obsługiwany siłownik wyposażony w czujnik deszczu. Zapewnia komfortowe korzystanie z okien położonych nawet bardzo wysoko za pomocą wygodnego pilota, jest kompatybilny z systemem inteligentnego zarządzania domem Somfy TaHoma, a w przypadku opadów samoistnie się zamyka.