Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką spowodowane jest większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, ale również względami ekonomicznymi. Ceny sieciowej energii wciąż wzrastają, a fotowoltaika to szansa na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Jednakże montaż instalacji może wiązać się ze sporym wydatkiem. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, po jakim czasie inwestycja się zwróci.
Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?
Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa kilka czynników. Najistotniejszym z nich jest planowana moc instalacji, zależna od średniego zużycia energii przez gospodarstwo domowe, rolne lub przedsiębiorstwo. Od nich zależna będzie ilość ogniw, które powinny zostać zamontowane. Ponadto koszt inwestycji zależy od rodzaju i jakości wykorzystanych komponentów. Wpływa na niego także miejsce montażu i niezbędne akcesoria montażowe. W przypadku instalacji gruntowych trzeba bowiem doliczyć koszt budowy specjalnej konstrukcji, na której umieszcza się panele fotowoltaiczne.
Jak obniżyć koszt budowy instalacji fotowoltaicznej?
Koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej można znacznie obniżyć, korzystając z dofinansowań. Różnorodne programy dotacji umożliwiają uzyskanie dodatkowych funduszy na montaż rozwiązań z zakresu OZE w budynkach mieszkalnych. Dofinansowania można uzyskać również na fotowoltaikę dla firm i gospodarstw rolnych czy też budowę elektrowni słonecznej. W zależności od rodzaju instalacji dofinansowania mogą pokryć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent całkowitych kosztów jej budowy. Zazwyczaj kwoty dotacji na fotowoltaikę wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, jednak mogą też być wyższe.
Jak sprawdzić, po jakim czasie zwróci się fotowoltaika?
Dokładny okres, po jakim zwróci się koszt budowy instalacji fotowoltaicznej, nie jest prosty do oszacowania. Z reguły wynosi od 5 do 10 lat, w zależności od wysokości rachunków za energię elektryczną i kosztów poniesionych w związku z montażem fotowoltaiki. Aby poznać przybliżony czas, po jakim mogą zwrócić się wydatki, warto skorzystać z bezpłatnej wyceny fotowoltaiki online. Taką możliwość oferuje m.in. firma EL-WiK z województwa podkarpackiego. Rozwiązanie to pozwoli na oszacowanie kosztów, z jakimi trzeba się liczyć przy montażu fotowoltaiki, ale również wysokości możliwego dofinansowania. Specjaliści pomogą obliczyć przybliżony czas, w którym inwestycja się zwróci. Doradzą też wybór najkorzystniejszej opcji dofinansowania.