Planujemy ocieplić poddasze i nie wiemy, jakie rozwiązanie będzie tu najlepsze? Warto zaznajomić się z możliwościami pianki poliuretanowej otwartokomórkowej. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego to dobra opcja!
Pianka poliuretanowa jako doskonały izolator? Oczywiście!
Od dobrych kilku lat da się zauważyć wzrastającą popularność pianek poliuretanowych, które są nanoszone metodą natryskową. W ten sposób szybko i skutecznie można ocieplić każdy budynek, zwłaszcza ocieplenie poddasza. Nieprzypadkowo wiele osób planuje właśnie w ten sposób zaizolować to miejsce, gdyż to obecnie jeden z efektywniejszych sposobów, aby zrobić to porządnie i na lata. Korzysta z tej możliwości coraz więcej inwestorów indywidualnych i zbiorowych, ceniąc sobie piankę poliuretanową jako świetny materiał termoizolacyjny. Zalet tego rozwiązania jest wiele – wśród najważniejszych wymienić należy niski współczynnik przewodzenia ciepła czy szybki proces rozprężania, praktycznie zaraz po natrysku, dzięki czemu substancja może dotrzeć w każdy, nawet najdrobniejszy, zakamarek.
To zapewnia powstanie tzw. izolacji bezszwowej, czyli bardzo precyzyjnej i pozbawionej mostków termicznych, przez jakie ucieka ciepło. Ale to nie wszystkie zalety, bo nie można zapominać też o tym, że pianka jest o wiele trwalsza niż inne materiały. Porządnie wykonana aplikacja sprawia, że izolacja nie wymaga wymiany. Po wykonanym natrysku jest bezwonna i nietoksyczna, całkowicie obojętna dla ludzkiego zdrowia.
Pianka zamkniętokomórkowa – kiedy się sprawdza?
Można ją zastosować w całym budynku, zarówno na poddaszu, jak i w innych miejscach, wykorzystując odmianę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. W tym artykule skupimy się dokładnie na metodzie otwartokomórkowej, lecz dla porządku wspomnimy, czym się charakteryzuje też metoda zamkniętokomórkowa. Jak jej nazwa wskazuje, tego rodzaju pianka złożona jest w 80% lub nawet więcej komórek zamkniętych, w których znajduje się gaz, czasem też powietrze. Wykazuje dość dużą odporność na zgniatanie, ma niską paroprzepuszczalność, dlatego też używa się ją dość często do izolowania fundamentów, posadzek itp.
Pianka otwartokomórkowa – idealne na poddasze
Pianka otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, która składa się w zdecydowanej większości (ponad 80%) z komórek otwartych, wypełnionych powietrzem, pełniących funkcję izolatora. Tego rodzaju pianka to materiał lekki, więc nie ma ryzyka obciążenia konstrukcji, co sprawia, że idealnie nadaje się do izolacji poddasza. Co więcej, doskonale izoluje akustycznie i przepuszcza parę wodną. Bardzo szybko, bo zaraz po aplikacji rozpręża się dynamicznie, błyskawicznie zwiększając swoją objętość, nawet 120 razy. Dzięki temu może docierać w różne zakamarki, szczeliny, miejsca trudno dostępne, eliminując tym samym mostki termiczne.
Bez wątpienia pianka poliuretanowa jest wręcz stworzona do tego, by doskonale zaizolować poddasze, nie tylko ze względu na doskonałe parametry, ale też z tego względu, że można ją z powodzeniem pokrywać płytami kartonowo-gipsowymi, co pozwala na stworzenie przyjemnej, estetycznie wyglądającej przestrzeni do zamieszkania. Tym bardziej że pianka, mimo upływu lat, nie wykazuje oznak zużycia – nie utlenia się, ani nie kurczy, zachowując pełnię swoich właściwości. Jest też nieszkodliwa dla alergików, nie wywołuje bowiem żadnych niekorzystnych reakcji u ludzi i zwierząt.
Nie ulega więc wątpliwości, że chcąc ocieplić poddasze, warto sięgnąć po niezawodną piankę poliuretanową otwartokomórkową, którą serdecznie polecamy każdemu inwestorowi!