Zima to wyjątkowo piękna pora roku, zwłaszcza gdy solidnie sypnie śniegiem. Wszystko dookoła zamienia się wtedy w bajecznie białą krainę, a pokryte śniegiem dachy domów dodają im uroku. Warto jednak wiedzieć, że śnieg – choć piękny – może być niebezpieczny. Gdy pojawią się dodatnie temperatury ogromne masy zalegającego śniegu zaczynają się przesuwać w dół, stanowiąc zagrożenie dla systemu orynnowania, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Na szczęście są proste rozwiązania, dzięki którym można zminimalizować zagrożenie.

Dachówka pokryta śniegiem – dlaczego jest zagrożeniem

Przy obfitych opadach śniegu na dachu zalegają ogromne ilości białego puchu. Są one sporym obciążeniem, zwłaszcza gdy śnieg jest zbity. Jednak dobrej jakości dachówka i odpowiednia konstrukcja dachu są odporne na takie sytuacje. W miarę jak temperatura rośnie śnieg zaczyna się topić, obsuwając się powoli w dół. Zagrożone są nie tylko rynny, stojące pod domem auta, rośliny, ale przede wszystkim mieszkańcy. Wielkie, ciężkie płaty śniegu, które spadłyby komuś na głowę mogłyby spowodować poważny uraz, a nawet śmierć. Dlatego absolutnie każdy właściciel domu, któremu leży na sercu bezpieczeństwo domowników oraz gości powinien zainwestować w rozwiązania, które zapobiegają takim niebezpiecznym sytuacjom.

Systemy ochronne na dach

Pierwszym kluczowym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest dachówką. Od tego jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy zależy bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Najlepsza, najtrwalsza jest dachówka ceramiczna. Dodatkowo dzięki specjalnym zamkom i wysokiej szczelności chroni dach przed przeciekaniem.

Oprócz dachówki http://fachowydekarz.pl/dachowka-betonowa-czy-ceramiczna-co-wybrac/ warto zamontować specjalne drabinki śniegowe. To bardzo proste rozwiązania, które można zamontować na każdym rodzaju dachu. W zależności od jego rozmiaru można dopasować wysokość płotków. Ich zadaniem jest rozbijanie zalegającego na dachu śniegu na mniejsze połacie, przez co nie stanowią już takiego zagrożenia. Podobne zadanie mają noski czy rury śniegowe. Warto zamontować je od razu, przy układaniu pokrycia dachowego. Wydatek jest niewielki, a komfort i poczucie bezpieczeństwa bezcenne.

Dzięki temu od razu, wraz z pierwszym zimowym sezonem nie trzeba martwić się o zalegających na dachu śnieg. Warto wiedzieć, że takie rozwiązania sprawdzą się przy dachach o pewnym kącie nachylenia. Jednak coraz bardziej popularne są dachy płaskie. W tym wypadku konieczne jest mechaniczne usuwanie zalegającego śniegu, ponieważ nie ma on możliwości naturalnie się osunąć. Przy obfitych opadach jego ciężar niebezpiecznie rośnie, i choć konstrukcja dachu stanowi pewne zabezpieczenie, to jednak przy większych ilościach trzeba go systematycznie usuwać.