Nadchodzi zima i niskie temperatury, które dawniej spadały nawet do -20°C, a mieszkania były mocno ogrzewane systemami grzewczymi. Na szczęście klimat się się ociepla i zima w Polsce nie jest już taka sroga jak pamiętają ją nasi rodzice czy dziadkowie. Obecnie do wydajnego, ale przede wszystkim ekonomicznego ogrzewania mieszkania zimą sprawdzi się klimatyzacja stacjonarna lub przenośna.

Klimatyzacja nie tylko chłodzi

Klimatyzacja kojarzona jest z latem, słońcem i wysokimi temperaturami. Jej chłodny powiew w mieszkaniu przynosi ulgę w upalny dzień ułatwiając odpoczynek. Chłodzenie to nie jej jedyna funkcja, pozostałe trzy skutecznie podnoszą komfort życia nie tylko latem, ale również jesienią i zimą, dlatego swobodnie można nazwać ją urządzeniem całorocznym. Służy też do osuszania powietrza obniżając jej wilgotność i zapobiegając rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów przynosząc wytchnienie alergikom. Wentyluje wymieniając powietrze oraz wydajnie ogrzewa do nawet 30 st°C. 

W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa? 

Tradycyjna klimatyzacja stacjonarna składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz  łączącego je przewodu, przez który przepływa czynnik roboczy. 

Latem z nagrzanego pomieszczenia ciepłe powietrze odprowadzane jest z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej znajdującej się na balkonie lub zamontowanej na ścianie budynku czy domu. 

Zimą proces jest odwrotny, chłodne powietrze wypuszczane jest z pomieszczenia przez jednostkę wewnętrzną, a ciepłe dostarczane jest do mieszkania przez jednostkę zewnętrzną.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych ciepłe powietrze zimą pobierane jest z zewnątrz przez rurę wyrzutową. Najważniejsze informacje o klimatyzatorach przenośnych przeczytasz w poradniku przygotowanym przez ekspertów: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/jak-wybrac-klimatyzator-przenosny-poradnik

Zalety ogrzewania mieszkania klimatyzatorem:

  • Mniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do popularnych grzejników elektrycznych. 
  • Jest ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia zwłaszcza jeśli wyposażony jest w czynnik R290 czyli czysty propan.
  • Nie emituje spalin i pyłów, więc nie przyczyniasz się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza smogiem, który w Polsce jest i tak bardzo wysoki.
  • Nie istnieje ryzyko pożaru, czyli jest bezpiecznym sposobem ogrzewania mieszkania zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
  • Brak ryzyka poparzenia.
  • Stała temperatura, możliwość ustawienia pożądanej temperatury, która będzie utrzymywać się w pomieszczeniu.
  • Czystość użytkowania, nie wymaga uzupełniania paliwem np. drewnem jak w przypadku kominka.
  • Prostota użytkowania, sterowanie za pomocą wyświetlacza LCD lub pilota. 

Ogrzewanie tańsze o nawet 50%

Jak wiadomo popularny grzejnik elektryczny tzw. “farelka” potrzebuje dużo energii elektrycznej strasząc kwotą na miesięcznym rachunku za prąd. 

Tańszą i również mobilną alternatywą grzejnika elektrycznego jest wspomniany wcześniej klimatyzator przenośny. 

Zakładając, że farelka ma moc zazwyczaj 2000 W to zużycie energiI to 2000 W (oddaje taką samą ilość jaką pobiera). 

Klimatyzator przenośny przy mocy prawie dwukrotnie wyższej 3520 W będzie pobierał tylko 1500 W prądu, wydajnie i szybko ogrzewając, a jednocześnie nie zwiększając znacząco miesięcznego kosztu ogrzewania.

Zakładając, że klimatyzator będzie pracował codziennie przez 4 godziny to dzienny koszt ogrzewania klimatyzatorem będzie wynosił ok 3,50 zł. 

Klimatyzator przenośny wydajnie i szybko ogrzeje mieszkanie nawet jeśli za oknem jest nawet -15°C

Dobry klimatyzator przenośny z funkcją grzania można kupić już od 1600 zł.