Czego oczekujemy po współczesnym wnętrzu? Czasem prostoty i minimalizmu, innym razem nieoczywistych, zaskakujących form. W takie trendy wpisują się nowoczesne oprawy oświetleniowe. Dostosowane do wymagań klientów raz dyskretnie oświetlają wnętrze, innym razem wiodą w nim prym, stanowiąc najważniejszy element dekoracyjny. Za każdym razem są jednak funkcjonalną lampą, bez której codzienne użytkowanie domowej przestrzeni byłoby trudne.

Nowoczesne oprawy oświetleniowe są niezwykle zróżnicowane pod względem form. Niezwykła pomysłowość projektantów oświetlenia przekłada się na szeroki asortyment. Znajdziemy wśród niego lampy skromne, gdzie forma oprawy zdaje się podążać za funkcją oraz wyróżniające się oryginalnością i wyszukanym kształtem.

Oprawy oświetleniowe, których nie widać

Nowoczesne wnętrza nie lubią przepychu, nadmiernego bogactwa i blichtru. Zamiast tego odnajdziemy w nich minimalistyczne, ale eleganckie rozwiązania oraz funkcjonalność. Ważna jest też przestrzeń oraz odpowiednia ilość światła. W ciągu dnia jego dostęp zapewniają duże przeszklenia okienne, wieczorem przemyślana instalacja świetlna. Nierzadko tworzy ją większa ilość opraw podtynkowych, które doskonale doświetlają całe wnętrze. Ukryte w podwieszanym suficie nie zabierają domownikom cennej przestrzeni, ale umożliwiają wygodne użytkowanie wnętrza. Co istotne, dostępne są w wielu różnych modelach oraz zróżnicowanej kolorystyce. To daje możliwość dopasowania ich do konkretnej aranżacji.

Reflektory na szynoprzewodach

Niezwykle modne w ostatnim czasie są też oprawy montowane na szynoprzewodach. Ich ogromną zaletą jest możliwość zmiany lokalizacji lampy oraz doświetlenie wybranych stref pomieszczenia. Oprawy na szynoprzewodach pozwalają na szybką zmianę aranżacji oświetlenia bez konieczności przeprowadzania kosztowych remontów. Doskonale sprawdzają się w różnych wnętrzach, także tych o znaczeniu reprezentacyjnym. Co więcej, jak przystało na oświetlenie nowoczesne, są minimalistyczne, a formie opraw przewodzi ich funkcja.

Więcej dekoracji

W niektórych przypadkach nowoczesne lampy, choć powstają ze skromnych i minimalistycznych elementów, finalnie mogą tworzyć bardziej skomplikowane formy. Dotyczy to zwłaszcza tych opraw, których obudowy powstają z kilku prostych, geometrycznych kształtów. Przykłady takich modeli znajdziemy na stronie znanego, polskiego producenta Azzardo.pl. Jego produkty cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem klientów komercyjnych i odbiorców indywidualnych. Nakładające się na siebie okręgi, kwadraty, prostokąty oraz spirale, zwłaszcza te o dużych gabarytach wyglądają bardzo efektownie i stanowią niekwestionowaną ozdobę każdego wnętrza.

Natura w oświetleniu

Projektanci opraw oświetleniowych inspirację do tworzenia nowych modeli produktów czerpią z wielu źródeł. Dość często odnajdujemy w nich formy znane nam ze świata natury. Przykładem jest lampa, która przypomina pająka albo niezwykle efektowna oprawa o nazwie Birds. Ta druga jest zbudowana z wielu małych, precyzyjnie wykonanych, chromowanych figurek ptaków, które mienią w świetle lampy.

Nowoczesne oprawy oświetleniowe mogą przybierać różne formy i odpowiadać na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Czasem wykazują się prostotą, innym razem fantazyjnym designem. We wnętrzu mogą stanowić prawdziwą ozdobę, która wpływa na atrakcyjność aranżacji.