Aby okna pełniły swoją funkcję, należy odpowiednio dopasować je do rodzaju wnętrz. W przypadku pomieszczeń na poddaszu, takich jak kuchnia czy łazienka, warto zwrócić uwagę na okna szczególnie odporne na wilgoć. 

Wilgoć – skąd się bierze?

Wilgoć to nic innego jak woda zawarta w powietrzu w formie pary. Najczęściej pojawia się w jesienno-zimowym okresie grzewczym – utrzymanie wówczas optymalnej temperatury w domu bywa bardzo utrudnione.

 Przyczyn powstawania wilgoci należy upatrywać w kilku źródłach:

  • nieprawidłowo wykonanej izolacji w domu, powodującej tzw. wilgoć kapilarną (umiejscowioną w piwnicy) oraz wilgoć higroskopijną (umiejscowioną na ścianach zewnętrznych), 
  • braku wentylacji w domu lub wentylacji uszkodzonej, która uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, skutkując powstaniem tzw. wilgoci kondensacyjnej (ten rodzaj wilgoci widać gołym okiem na zaparowanych oknach),
  • awarii instalacji lub uszkodzonej instalacji (np. przeciekanie dachu),
  • wilgoci będącej wynikiem prac w nowo budowanych domach i mieszkaniach.

Jak neutralizować zbyt wilgotne powietrze?

Najczęściej spotykanym rodzajem wilgoci w domu jest wilgoć kondensacyjna. Powstaje ona w wyniku skraplania się pary, która następnie kondensuje się na powierzchni okien, luster, płytek, ścian i sufitów. Jeśli nie zapewnimy pomieszczeniu odpowiednich mechanizmów wentylacyjnych, wilgoć będzie się sukcesywnie gromadzić, tworząc idealne warunki dla rozwoju bakterii i pleśni. W tej sytuacji narażamy  siebie i domowników na pogorszenie samopoczucia, alergię, kaszel, swędzenie oczu, kichanie, problemy z oddychaniem, a nawet astmę. 

Prawidłowa wentylacja jest kluczowa również w przypadku okien dachowych. Producenci okien dachowych DAKEA oferują wysokiej klasy produkty dedykowane pomieszczeniom narażonym na podwyższoną wilgotność. Okna DAKEA, wykonane z PCV, nie pochłaniają wilgoci i są niezwykle odporne na korozję. Dodatkowo wyposażone są w nawiewniki, które świetnie sprawdzą się zwłaszcza zimą, kiedy to okna – ze względu na nieprzyjemną, niską temperaturę – otwieramy zdecydowanie rzadziej, uniemożliwiając prawidłową cyrkulację powietrza w zawilgoconej i lepkiej przestrzeni.

Jakie okna wybrać do pomieszczeń narażonych na wilgoć?

Oferta okien dachowych DAKEA jest szalenie bogata, różnorodna i nadaje się tym samym zarówno do pomieszczeń, w których wysoki poziom wilgoci utrzymuje się przez cały rok, jak i tych, które na wilgoć narażone są okresowo (np. w sezonie grzewczym).

https://dakea.pl/produkty/okna/

Produkty firmy DAKEA posiadają mikrowentylację, czyli mechanizm polegający na rozszczelnieniu okna. Gwarantują tym samym znaczące polepszenie parametrów termoizolacyjnych w budynku, wysoką wydajność cieplną oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki instalacji tego typu okien mamy pewność, że temperatura wewnątrz nie doprowadzi do inwazyjnych modyfikacji estetycznych w pomieszczeniu, nie narazi nas na walkę z bakteriami, grzybem i pleśnią oraz nie zwiększy ryzyka komplikacji zdrowotnych u nas i naszych bliskich.