Kochamy otwarte przestrzenie. Wszyscy dziś chętnie urządzamy salony z otwartą kuchnią, stylowo i sprytnie dostosowując je do swoich potrzeb. Wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć, staje się łączenie paneli z płytkami. Nie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak dopasować różne rodzaje materiału. Zapraszamy do jego sprawdzenia.

Dobór materiałów o zbliżonej wytrzymałości na zniszczenia

Istotne jest znalezienie dwóch materiałów o zbliżonej wytrzymałości i klasie ścieralności. Gdy chodzi o łączenie paneli z płytkami, kluczowe jest zwrócenie uwagi na jakość paneli podłogowych. Ich powłoka nie może ścierać się szybciej od powłoki płytek, by uniknąć widocznego i nieestetycznego kontrastu. Dlatego właśnie zalecane są panele o wysokiej klasie ścieralności, np. AC5 czy AC6.

Konieczne wyrównanie podłogi

Na wytrzymałość podłogi wpływa również odpowiednia posadzka i grubość paneli podłogowych. Płytki ceramiczne mają zazwyczaj grubość od 10 do 16 mm, z kolei najczęściej wybierane panele podłogowe około 8-12 mm. Najlepiej szukać płytek i paneli o zbliżonej grubości, lecz kiedy nie jest to możliwe, różnice należy wziąć pod uwagę już na etapie planowania poziomów podłogi / wykonania wylewki o różnej grubości. W ten sposób uda się zapobiec nierównościom poziomów, ponieważ nie można układać podkładów pod panele tzw. wielowarstwowo. Należy zatem pamiętać, że pod płytki ceramiczne dajemy klej co zwiększa ich łączną grubość, zaś pod panele podłogowe obowiązkowo należy rozłożyć podkład o gr 2 mm. Inną opcją, choć znacznie mniej już estetyczną, będzie zastosowanie listwy przejściowej, która częściowo zniweluje i połączy płytki mimo nierówności, tworząc łagodny spadek.

Sposoby na łączenie paneli z płytkami

Miejsce łączenia paneli z płytkami najlepiej, aby było na tej samej wysokości, maksymalnie płaskie i nie zwracało na siebie uwagi. W tym pomocne są znane i chętnie stosowane listwy przejściowe. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne rozwiązanie i poznać inne sposoby na łączenie paneli z płytkami.

Wśród nich jest spoina elastyczna. Dostępna w wielu różnych kolorach, dzięki czemu stosunkowo łatwo można dopasować ją do podłogi. Jedyną jej wadą jest liczenie się z ewentualną utratą pożądanego koloru wraz z intensywnym użytkowaniem. Trwalszy pod względem utrzymywania koloru jest korek. Zabarwiony wcześniej na wybrany kolor może zostać dobrze dopasowany do płytek i paneli.

Jak dopasować różne rodzaje materiału

Kwestie techniczne są ważne, lecz to właśnie estetyka staje się najważniejszym wyznacznikiem wyboru podłogi. Łączone ze sobą różne rodzaju materiału muszą do siebie pasować – i pod względem koloru, i stylu. Niektórzy wskazują również na konieczność zachowania spójności w połysku podłóg. Do połyskujących płytek ceramicznych pasować będą panele z połyskiem. Z kolei do matowych płytek lepiej pasowały będą klasyczne panele podłogowe.