Zaciągnięcie kredytu hipotecznego pozwala spełnić marzenia o własnym lokum. Jeśli planujesz budowę domu, to z pewnością bierzesz pod uwagę ten sposób finansowania. Zanim się na niego zdecydujesz, musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszą ofertę. Sprawdź także, jak przebiega cała procedura wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Wybór kredytu hipotecznego – o tym musisz pamiętać

Wybór najlepszej oferty kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem. Jest to produkt finansowy oferowany przez wszystkie największe banki. Zanim złożysz wniosek w konkretnej instytucji, dokładnie przeanalizuj co najmniej kilka propozycji. Pozwoli Ci to wybrać najkorzystniejszą ofertę. Może Ci w tym pomóc praktyczny ranking kredytów hipotecznych, który możesz znaleźć w sieci.

Sprawdzając poszczególne oferty, zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

·        sposób obliczania zdolności kredytowej – są to czynniki, które bank bierze pod uwagę przy analizie Twojej sytuacji finansowej, np. wysokość zarobków czy ogólne wydatki gospodarstwa domowego,

·        rodzaj oprocentowania – może być ono stałe lub zmienne,

·        całkowity koszt kredytu – jest on wyrażony w RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania) i obejmuje wszelkie opłaty związane z jego udzieleniem, takie jak odsetki, marże, prowizje,

·        wysokość wkładu własnego – banki najczęściej wymagają, aby wynosił on co najmniej 20%,

·        okres kredytowania – im jest on dłuższy, tym miesięczna rata jest niższa, ale z kolei zwiększa się całkowity koszt kredytu,

·        rodzaj rat – banki oferują możliwość spłaty zobowiązania w równych lub malejących ratach.

Są to tylko niektóre parametry, które wpływają na atrakcyjność oferty. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej. Jeśli masz problem z określeniem, która propozycja kredytu hipotecznego będzie dla Ciebie najlepsza, to skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.

Przyznawanie kredytu hipotecznego – jak przebiega?

Ubieganie się o tego rodzaju kredyt jest związane z dużą liczbą formalności, które trzeba dopełnić. Wymaga to więc odpowiedniego przygotowania, które pomoże uniknąć poważnych błędów.

Dowiedz się, jak wnioskować o kredyt hipoteczny krok po kroku.

1.      Weryfikacja zdolności kredytowej – bank sprawdzi Twoją aktualną sytuację materialną, na podstawie której ustali, jaką kwotę może Ci przyznać. Wpływa na nią wiele czynników, takich jak wysokość zarobków, rodzaj umowy o pracę, okres zatrudnienia, liczba osób na utrzymaniu itd.

2.      Ustalenie wysokości wkładu własnego – zależy on od wartości nieruchomości, którą zamierzasz kupić lub wybudować. Może mieć on różną formę, nie tylko pieniężną. Wkładem własnym w przypadku budowy domu może być działka, na której powstanie obiekt.

3.      Wybór konkretnej oferty – jak już wiesz, jest to bardzo ważny etap wnioskowania o kredyt. Poświęć na to tyle czasu, ile potrzebujesz, aby wybrać taką, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

4.      Kompletowanie niezbędnych dokumentów – do wniosku musisz dołączyć dokumenty osobowe, dochodowe oraz związane z innymi zobowiązaniami finansowymi.

5.      Złożenie wniosku kredytowego – bank musi go rozpatrzyć w ciągu 21 dni kalendarzowych. Jeśli analityk stwierdzi, że zawiera on braki, to zostaniesz poproszony o ich uzupełnienie.

6.      Podpisanie umowy – jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to otrzymasz wzór umowy, z którą musisz się zapoznać. Jeśli wszystkie zawarte w niej zapisy nie budzą Twoich wątpliwości, to możesz ją podpisać.

7.      Uruchomienie kredytu – w przypadku budowy domu środki są wypłacane transzami po ukończeniu kolejnych etapów prac.

Pamiętaj, że proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dość skomplikowany. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, to unikniesz niepotrzebnego stresu.