W sezonie zimowym coraz częściej zwracamy uwagę na zużycie energii. Liczą się nie tylko oszczędności, ale też wpływ na stan powietrza i nasze bezpośrednie sąsiedztwo. W nowym budownictwie zwykle od samego początku są w planie technologiczne innowacje, takie jak rekuperatory i klimatyzatory. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je także w jednorodzinnym domu. Jakich korzyści można się spodziewać po takich instalacjach?

Rekuperatory – nie trać już wytworzonej energii cieplnej!

Rekuperator to sprzęt, który odpowiada za odzyskiwanie zużytego ciepła. Prowadzi do naprawdę sporych oszczędności na ogrzewaniu, trudno się więc dziwić, że zdobywa coraz większą popularność. Urządzenie działa na prostej zasadzie – wyciągane na zewnątrz powietrze przekazuje energię cieplną strumieniowi świeżego powietrza, który jest nawiewany do środka. Dzięki temu nie trzeba ponownie nagrzewać powietrza pochodzącego z wentylacji. Wydajność wymienników ciepła w rekuperatorach wynosi obecnie nawet 90 %. Oprócz tego zaawansowane technologicznie rekuperatory oferują wiele dodatkowych funkcji.

Zalety nowych technologii w rekuperatorach

Rekuperatory działają albo na wymiennikach przeciwprądowych, albo krzyżowych. Te pierwsze przeprowadzają powietrze nawiewane i wwiewane przez przeciwne urządzenia, co znacznie zwiększa wydajność cieplną. Reperkuratory krzyżowe przeprowadzają strumienie powietrza w prostopadłych ciągach, co korzystnie wpływa na równomierną wymianę ciepła. W najnowszych modelach można również kontrolować wilgotność powietrza oraz zamontować filtry powietrza oczyszczające je z kurzu, alergenów i wirusów. Do tego dochodzą oszczędności – nawet do 50% mniejsze wydatki na ogrzewanie w porównaniu z zewnętrznymi systemami wentylacji. Więcej informacji znajdziesz na https://czystyklimat.pl/50-rekuperatory.

Klimatyzatory – służa nie tylko schładzania 

Klimatyzatory mogą nie tylko przynosić ulgę w gorące letnie miesiące, ale też ogrzewać i filtrować powietrze w mieszkaniu czy biurze zimą. Przy wyborze nie należy kierować się jedynie mocą jednostki. Urządzenia o dużej mocy będą także generować większe zużycie energii. Nie są one jednak niezbędne, szczególnie jeśli sprzęt ma działać w małej przestrzeni mieszkania albo sklepu, a nie w wielkiej hali magazynowej. Wersje split, z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, są dużo droższe od klimatyzatorów przenośnych. Montaż klimatyzatora split wymaga pewnych zmian w przestrzeni, a wersja przenośna nie będzie tak wydajna. Najprostsze w montażu i niezawodne w obsłudze modele znajdziesz na https://czystyklimat.pl/12-klimatyzatory.