Trudno dziś wyobrazić sobie, by jakikolwiek budynek, czy to mieszkalny, czy biurowy, obył się bez właściwie zaplanowanej i zrealizowanej termoizolacji. Chodzi zarówno o komfort termiczny, jak i o koszty ogrzewania. Niestety, zdarza się, że cała ta procedura odbędzie się niezgodnie ze sztuką, a fachowcy popełnią wiele błędów. Co się dzieje w takiej sytuacji? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Niepotrzebna utrata ciepła

Najpoważniejszym błędem wynikającym z nieprawidłowego wykonania instalacji jest utrata ciepła, czego efektem są zwiększone rachunki za ogrzewanie.

Jest to wynik działania tzw. mostka termicznego, czyli miejsca, w którym różnice temperatur wewnętrznych i zewnętrznych powodują wzmożoną utratę ciepła na poziomie nawet 30%. Wychłodzona przegroda prowadzi nie tylko do obniżenia komfortu osób przebywających wewnątrz budynku, ale także do powstawania potencjalnych konsekwencji zdrowotnych.

Rozwój pleśni i grzybów jest szkodliwy dla zdrowia

Niewłaściwie wykonane ocieplenie budynku może doprowadzać do rozwoju pleśni i grzybów. Zawilgocone i zagrzybione ściany mogą wywoływać różnego typu stany chorobowe, na czele ze schorzeniami układu oddechowego, grzybicami czy alergiami.

“O ile krótkotrwałe przebywanie w wilgotnych miejscach niekoniecznie odbije się na samopoczuciu, to już mieszkanie w takich warunkach może zaszkodzić nawet zupełnie zdrowej osobie. Szczególnie narażone są na to ludzie starsi i dzieci” – przekonuje ekspert z firmy Gór-Stal działającej na rynku producentów materiałów budowlanych.

Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że niedostateczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach skutkuje nieprzyjemnym zapachem, którego potem trudno się pozbyć, zwłaszcza z mebli czy tkanin.

Uszkodzenia w konstrukcji budynku

Występowanie mostka termicznego jest niebezpieczne także z punktu widzenia konstrukcji samego budynku. Trzeba pamiętać o tym, że w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem może dochodzić do różnego rodzaju nadwyrężeń i naprężeń. Może to prowadzić do trwałych i problematycznych uszkodzeń, których trudno będzie się pozbyć.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest to, że temperatura płyty balkonowej i temperatura stropu budynku różnią się od siebie. Skutkiem tego są pęknięcia i zarysowania płyty.

Jak unikać tych konsekwencji?

Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwy projekt oraz wykonanie termoizolacji. Jeśli nie ma dokumentu, w którym uwzględnia się analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych, to nie może być mowy o dobrze wykonanym zleceniu.

Wykonanie warto powierzać specjalistom, którzy będą w stanie dopasować odpowiednią izolację do konkretnej przegrody i sprostać nawet nieoczekiwanym problemom podczas realizacji.

Rzecz jasna, dużą rolę odgrywają ponadto prawidłowo dobrane materiały termoizolacyjne – najlepiej takie o wysokim stopniu niezawodności, od uznanego producenta, z odpowiednimi certyfikatami, spełniające określone normy jakościowe. Optymalnym wyborem będą płyty izolacyjne termPIR® oraz IZOPROOF.

Wszystkie te czynniki, a więc starannie wykonany projekt, fachowe wykonanie i wysokogatunkowe materiały, wpływają na komfort, bezpieczeństwo i trwałość.