Każdy z nas doskonale wie, czym jest klej i na pewno nie raz go używał – chociażby na lekcji techniki w szkole podstawowej. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz tych najzwyklejszych klejów, wykorzystywane są także bardziej zaawansowane produkty. Kleje techniczne i przemysłowe to właśnie takie substancje, które wykorzystuje się do łączenia różnych materiałów w wielu gałęziach przemysłu. Co ciekawe, każda z tych gałęzi korzysta z produktów idealnie dopasowanych do swoich potrzeb, dzięki temu, że istnieją przeróżne rodzaje klejów. Chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytajcie nasz artykuł!
Kiedy mogą nam się przydać kleje techniczne i przemysłowe?
Na początku naszego tekstu warto przypomnieć definicję kleju tym, którzy ją zapomnieli lub zaprezentować tym, którzy tak naprawdę nigdy się nad nią nie zastanawiali. Klej to zgodnie z definicją według normy europejskiej EN 923 substancja niemetaliczna, która jest zdolna do przyłączania się do materiałów poprzez wiązanie się z powierzchniami (adhezja) i łączenie ich siłami wewnętrznymi (jest to kohezja). Wystarczy jednak teorii – na pewno poznaliście ją już na lekcjach chemii. Do czego kleje techniczne i przemysłowe wykorzystywane są w praktyce?
Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co i kiedy się wydarzy. Dlatego w domu każdego majsterkowicza powinien być odpowiedni klej, który będzie w stanie skleić czy to drewno, czy tworzywa sztuczne, a nawet biżuterię! W kleje techniczne i przemysłowe zaopatrzyć można się np. w hurtowniach czy sklepach motoryzacyjnych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są zakupy online – gwarantujące wygodę i bezpieczeństwo, tak ważne szczególnie w obecnych czasach. Klej jest to produkt, który doskonale sprawdza się zarówno w momencie, kiedy jakiemukolwiek uszkodzeniu ulegną przedmioty zarówno w domu, jak i ogrodzie.
Z kolei typowe kleje przemysłowe stosowane są zazwyczaj przez specjalistów, którzy potrzebują ich w swojej pracy. Jakie kleje przemysłowe wyróżniamy? Są to między innymi kleje PVA, akrylowe, żelatynowe czy poliuretanowe. Te pierwsze to kleje gotowe do użycia w postaci mlecznobiałej cieczy. Inna ich nazwa to kleje wikolowe. Gdzie mają zastosowanie? Głównie w introligatorstwie, a także wszędzie tam, gdzie trzeba skleić elementy drewniane, karton czy skórę. Bardzo szerokie zastosowanie mają również utwardzające się w temperaturze pokojowej kleje akrylowe.
Wiecie, czym są kleje, ale, czy znacie zastosowanie smarów?
Wyjaśniliśmy, czym są kleje techniczne i przemysłowe. Jednak nawet bez naszej pomocy, zdecydowana większość z Was jest w stanie wyjaśnić, po co stosuje się klej. Czy jednak z taką samą łatwością przyjdzie Wam wytłumaczenie, czym jest smar techniczny? Nie? Czas to zmienić! Smar techniczny jest to najprościej mówiąc produkt, którego używa się do zmniejszenia tarcia między elementami mechanizmów, które się ze sobą ścierają. Hurtownia smarów technicznych to miejsce, w którym można zakupić na przykład: smary do hamulców, smary silikonowe, miedziane litowe czy grafitowe.