W urządzaniu łazienki – zarówno w momencie, gdy wyposażamy zupełnie nowe pomieszczenie, jak i po jego generalnym remoncie – jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej lub wanny. Decyzja nie jest łatwa – tym bardziej, że interesujące nas dziś najbardziej kabiny prysznicowe występują w bardzo wielu wariantach. Z pewnością konsekwencje swojego wyboru będziemy ponosić przez lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie.

1. Kabina prysznicowa z brodzikiem – wady i zalety

2. Kabina prysznicowa bez brodzika – wady i zalety

3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową?

Niezależnie od tego, czy w twojej łazience stanie kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez niego, kluczowym aspektem jest tu wygoda i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego w poniższym tekście znajdziesz też informacje właśnie na taki temat.

Kabina prysznicowa z brodzikiem – wady i zalety

Kabiny prysznicowe z brodzikiem to zdecydowanie bardziej klasyczne, ale wciąż popularne w polskich łazienkach rozwiązanie. Taki brodzik prysznicowy jednoznacznie wyznacza w pomieszczeniu strefę mokrą, przeznaczoną do kąpieli, oraz strefę suchą przeznaczoną do innych czynności. Wybór kabiny prysznicowej z brodzikiem często jest podyktowany również ekonomią. Te modele są tańsze, łatwiejsze w montażu i bardzo często dostępne w gotowych zestawach z samą kabiną. Nie trzeba wówczas zastanawiać się, czy wszystkie elementy będą względem siebie komplementarne.

Wybierając kabinę z brodzikiem, masz możliwość dokładnego dopasowania brodzika i rodzaju kabiny do swoich oczekiwań. Na rynku dostępne są brodziki różniące się materiałem wykonania, kształtem czy głębokością. Do wyboru mamy zatem:

  • brodziki akrylowe, stalowe lub z konglomeratu,
  • brodziki narożne, półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet asymetryczne,
  • brodziki o standardowej głębokości lub pogłębione, niekiedy nawet zastępujące wannę, na przykład przy kąpieli dziecka.

Za największą wadę pryszniców z brodzikiem uważa się ograniczone możliwości aranżacyjne. Takie kabiny mają ściśle określone wymiary. Dodatkowo montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem – zwłaszcza standardowym, gdyż te niskie nie w każdej łazience mogą się pojawić z przyczyn technicznych – może nie sprawdzić się w domu, w którym mieszkają małe dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

Dodatkowym minusem, na który zwracają uwagę niektórzy, jest mniej atrakcyjny wygląd takich kabin.

Kabina prysznicowa bez brodzika – wady i zalety

W kategorii kabiny prysznicowe coraz większą popularnością cieszą się prysznice bez brodzika. To kabina prysznicowa wolnostojąca, montowana bezpośrednio na płytkach podłogowych, dzięki czemu uzyskuje się jednolitą powierzchnię posadzki. To zdecydowany plus, wysoki komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników tego pomieszczenia, także dla osób starszych. Dodatkowo w kabinie można umiejscowić specjalny stołek czy wózek inwalidzki, co pomaga w higienie osób z niepełnosprawnościami. Kabiny bez brodzika docenią także właściciele czworonogów.

Kabiny bez brodzika świetnie sprawdzają się w małych łazienkach lub w pomieszczeniach o nietypowych rozmiarach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Obecnie zaliczają się do nich głównie wciąż wysokie koszty oraz bariery techniczne, przez które nie w każdej łazience taki prysznic może się pojawić. Sam montaż także jest skomplikowany. Dopowiedzmy, że nie każdy lubi również efekt płytek pod stopami w czasie prysznica.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową?

Niezależnie od wybranego rodzaju kabiny prysznicowej kluczowym aspektem jest bezpieczeństwo korzystania. Warto dokładnie określić miejsce montażu kabiny, sprawdzić, czy nie koliduje ono z innymi sprzętami i czy drzwi są wystarczająco szerokie, by pozwolić na swobodną komunikację.