Przy wyborze izolacji do ogrzewania podłogowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Obejmują one między innymi takie kwestie jak: przewodność cieplna, odporność na wilgoć czy łatwość montażu. Jaką izolację do ogrzewania podłogowego warto zatem wybrać? Co zyskamy za sprawą dobrego materiału do izolacji? Tego dowiemy się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jaką izolację do ogrzewania podłogowego zastosować?
W przypadku systemów ogrzewania podłogowego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej izolacji, która zwiększy wydajność i efektywność systemu grzewczego. Jednym z powszechnie stosowanych materiałów jest izolacja EPS. Styropian pod ogrzewanie podłogowe jest lekki, łatwy w montażu oraz ma dobre właściwości termoizolacyjne. Dobrze izolowana podłoga działa jak bariera, która pomaga zapewnić, że ciepło wytwarzane przez system grzewczy pozostanie w pomieszczeniu, a nie ucieknie do znajdującej się pod nim pustki. Z biegiem czasu może to skutkować znacznymi oszczędnościami energii, a co za tym idzie, niższymi rachunkami za prąd. Stała temperatura to także większy komfort mieszkańców. Jeśli chcemy zatem zmaksymalizować efektywność energetyczną swojego domu, warto rozważyć montaż właściwej izolacji pod ogrzewanie podłogowe.
Zalety dobrej izolacji pod ogrzewanie podłogowe
Odpowiednio zamontowana izolacja pod ogrzewanie podłogowe pomaga ograniczyć ryzyko zawilgocenia. Nie da się ukryć, że wilgoć może powodować takie problemy jak rozwój pleśni, gnicie drewna oraz pogorszenie jakości powietrze w pomieszczeniu. Właściwa izolacja zmniejsza to ryzyko.
Dobrze izolowana podłoga zapewnia cieplejszą powierzchnię do chodzenia, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Oznacza to, że możemy wygodnie chodzić boso po domu, nie odczuwając zimna od podłoża. Co więcej, niektóre rodzaje izolacji, takie jak m.in. płyty styropianowe, mają właściwości tłumiące dźwięki, które zmniejszają przedostawanie się hałasu.