Kuchnia to często pomieszczenie, które jest sercem domu. Spędzamy w niej wspólnie czas przygotowując razem posiłki, a często również spożywając je przy niewielkim stole. W blokach często trzeba mierzyć się z problemem niewielkiej kuchni, która może być mało ustawna i funkcjonalna. Na szczęście odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni sprawia, że zyskuje ona na aspektach praktycznych i jest wygodna.

Odpowiednio dopasowany sprzęt AGD

Sprzęt AGD to podstawa funkcjonowania każdej kuchni. Zdecydowanie przyda się duża zmywarka do zabudowy 60, która będzie niewidoczna gołym okiem, a pozwoli zaoszczędzić masę czasu. W sklepach można znaleźć inne rozmiary, ale w przypadku kilkuosobowej rodziny tylko zmywarka do zabudowy 60 będzie wyborem właściwym. Poza nią, w kuchni musi znaleźć się też energooszczędna lodówka w odpowiednim rozmiarze. Dziś popularne są lodówki side by side, ale te nie nadają się do małych kuchni, w których liczy się zawsze każdy centymetr. Również wybierając kuchnię i piekarnik, trzeba dostosować ich parametry do posiadanego pomieszczenia i dobrze zaplanować ich rozkład.

Skorzystanie z pomocy profesjonalnego architekta

W sieci, na stronach takich jak Paniagd.pl znajdziesz wiele cennych porad, dotyczących projektowania kuchni. Jeśli nie czujesz się jednak na siłach, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Każdy architekt doskonale wie, jak rozplanować małą kuchnię i stworzyć w niej maksymalnie dużo przestrzeni do przechowywania. Na pewno zaproponuje Ci kilka ciekawych rozwiązań. Taka osoba zdecydowanie wie również, jak powinny zostać rozłożone względem siebie poszczególne urządzenia i blat roboczy.

Ile przestrzeni do przechowywania potrzeba w kuchni?

Nawet stosunkowo mała kuchnia jest w stanie zapewnić warunki do zaprojektowania pojemnych szafek. Wystarczy ich jedna ściana, żeby pomieścić przyprawy, słoiczki, naczynia i garnki. Ilość potrzebnego miejsca uzależniona jest od tego, jak gospodarze korzystają z kuchni i ile posiadają przedmiotów. Im łatwiej jest przechowywać w kuchni, tym łatwiej będzie w niej zachować porządek, o czym warto pamiętać.