Tradycyjnie drzwi rozdzielają poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu czy domu. Jednak to nie jest jedyna ich rola, ponieważ są elementem wystroju i nadają wnętrzu określony styl. Dlatego też ich wybór nie powinien być przypadkowy. Kiedy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie, zasadniczą sprawą są jednak fundusze i to od nich między innymi zależy, jaki możemy realizować swoje wizje dotyczące własnego mieszkania. Od zasobów finansowych zależy jakie te drzwi będą. Czy będą z litego drzewa, ze sklejki, czy też z płyt drewnopochodnych. Drzwi mogą być pełne lub też częściowo przeszklone. Jeżeli chodzi o przeszklenia, to w tym wypadku mamy szeroki wybór. Można używać szyb przeźroczystych i matowych. Można też użyć kolorów. W szczególnych przypadkach można zdecydować się na piękne witraże.

Oczywiście dobrze jest dopasować charakter drzwi do wystroju reszty mieszkania. W tym wypadku bierzemy pod uwagę nie tylko samo skrzydło drzwi. Ważna jest tutaj również ościeżnica. Oczywiście dochodzą do tego okucia, zamki i klamki. Ich charakter też w znacznym stopniu decyduje o stylu. Jeżeli chcemy wybrać drzwi wewnętrzne, to musimy zdać sobie sprawę z różnorodności rozwiązań w tej dziedzinie. Drzwi mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Mogą otwierać się jednostronnie lub wahadłowo. Innym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne. Takie drzwi poruszają się na specjalnych prowadnicach w płaszczyźnie, która jest równoległa do ściany. Takie rozwiązania stosuje się w szafach wnękowych lub też przy oddzielaniu aneksu kuchennego od reszty salonu. Odmianą drzwi przesuwnych są drzwi łamane. Składają się one z dwu lub trzech składanych części. Stad już tylko o krok do drzwi harmonijkowych, które składają się z wielu wąskich listewek. Takie rozwiązanie jest szczególnie tam polecane, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca.

Przed podjęciem końcowej decyzji dotyczącej zakupu drzwi, konieczne jest dokładne wymierzenie otworów. Trzeba tez znać grubość ściany. Przy kupowaniu drzwi wewnętrznych, należy pamiętać o kilu sprawach, takich jak otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych, lub szczelina miedzy podłogą a drzwiami kuchennymi. Drzwi do łazienki powinny tez otwierać się na zewnątrz. W dzisiejszych czasach możemy kupić całe komplety drzwiowe, jak też same skrzydła. W takim przypadku można dopasować nowe drzwi do typowych starych futryn. Wszystko zależy od tego jaka w danej chwili mamy wizje.

One thought on “Jak wybrać drzwi wewnętrzne”

  1. Oczywiście dobrze jest dopasować charakter drzwi do wystroju reszty mieszkania. W tym wypadku bierzemy pod uwagę nie tylko samo skrzydło drzwi.

Comments are closed.