Domki letniskowe zaczynają sukcesywnie wypierać z rynku rekreacyjne domy murowane. Fakt ten wynika głównie ze znacznie niższych cen oraz wysokiej jakości, która wcale nie ustępuje wielokrotnie droższym obiektom wzniesionym w tradycyjny sposób. Podstawowym problemem jest jednak to, że późną jesienią lub wczesną wiosną może w nim panować zbyt mała temperatura w stosunku do oczekiwań. Dowiedz się, jak ogrzać domek letniskowy szybko, tanio i bezpiecznie.

Domek letniskowy – dlaczego się opłaca?

Domek letniskowy to wedle aktualnie obowiązującego prawa budowlanego obiekt rekreacji indywidualnej, który powinien służyć wyłącznie zaspokojeniu własnych, prywatnych potrzeb. Różni się od standardowego domku murowanego przede wszystkim konstrukcją, która opiera się na zastosowaniu drewnianych, mocnych elementów nośnych, które są tanie w produkcji oraz proste w obróbce. W rezultacie klient końcowy może także liczyć na dobrą cenę wybranego przez siebie modelu. To jednak nie wszystko – domek modułowy dostarcza się w stanie gotowym do złożenia, co dobrej firmie powinno zająć nawet jedynie około tygodnia. Tak krótki czas, który oczywiście może się nieco wydłużyć w zależności od rodzaju fundamentów czy wykończenia wnętrza, oznacza, że po podjęciu decyzji możesz wprowadzić się do domku na lato już po kilku tygodniach.

Siłą rzeczy domek letniskowy to obiekt, który w stosunku do całorocznego służy wyłącznie do wypoczynku, zatem okres jego eksploatacji ogranicza się do lata, czasami późnej wiosny i wczesnej jesieni. Wynika to z faktu, że większość domków drewnianych nie ma termoizolacji, zatem błyskawicznie przejmuje temperaturę zewnętrzną. Stosunkowo cienkie ściany nie stanowią dla niej w zasadzie żadnej przeszkody, dlatego od razu po obniżeniu temperatury na zewnątrz, schłodzi się także wnętrze domku.

Nie jest to problem ani wada, raczej charakterystyczna cecha typowa dla domków letniskowych, która jednocześnie stanowi podstawową różnicę względem domków całorocznych. Je można użytkować także zimą, podczas gdy domki letniskowe – wyłącznie wtedy, gdy temperatura panująca za oknem jest dla nas komfortowa.

Jak ogrzać domek letniskowy elektrycznością?

W naszej szerokości geograficznej ciężko jest przewidzieć zachowanie pogody już na drugi dzień, trudno jest także zorganizować sobie czas w dłuższej perspektywie czasu. Co to oznacza? Że może się okazać, że na zaplanowany weekendowy wypad do domku letniskowego spotka nas deszcz i bardzo niska temperatura, rzędu kilku °C. Zazwyczaj oznacza to rezygnację z wypoczynku. Nie musi jednak tak być. Jak ogrzać domek letniskowy? Jak się okazuje – jest parę rozwiązań, i to niezbyt kosztownych.

Dostęp do mediów w postaci przyłącza energetycznego znacznie ułatwia wypoczynek w domku letniskowym w trakcie niesprzyjającej pogody. Do gniazdek można podłączyć w praktyce wszystkie standardowe urządzenia grzewcze, które w niektórych przypadkach stanowią podstawowe wyposażenie domów jednorodzinnych.

Absolutną podstawę stanowią grzejniki konwektorowe oraz olejowe, które do pracy wymagają wyłącznie dostępu do prądu. Cechują się dobrą efektywnością, błyskawiczną gotowością do pracy oraz marginalnym ryzykiem wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Olejowe modele długo utrzymują ciepło, są jednak dość kosztowne w zakupie. Z kolei konwektorowe są tanie, lecz także mniej wydajne.

Warto również przemyśleć nieco bardziej nowoczesne rozwiązania, mianowicie promienniki podczerwieni, które nie ogrzewają powietrza – jak wszystkie powyższe urządzenia – lecz same obiekty. W rezultacie to nie powietrze ogrzewa nasze ciała, robi to podczerwień.

Jak ogrzać domek letniskowy bez prądu?

Nie we wszystkich domkach mamy dostęp do energii elektrycznej. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dodatkowych źródeł ciepła, które to wcale nie muszą wiązać się z większymi wydatkami. Warto postawić na kominek na drewno, którym bez większego problemu można ogrzać praktycznie całe pomieszczenie. Wystarczy dostęp do opału oraz miejsce do jego składowania, gdyż musi być suche i gotowe do użycia w każdej chwili. Jeśli nie masz możliwości stworzenia instalacji z kominkiem, wykorzystaj kozę – standardowy piec wolnostojący, którym można ogrzewać pomieszczenia każdego typu. Wadą jest potrzeba odprowadzenia spalin poza miejsce przebywania ludzi.

Czasami do ogrzewania można również wykorzystać nagrzewnicę gazową bezpośrednio z butli. To dobre rozwiązanie, które cechuje się stosunkowo niewysoką ceną eksploatacji. Osoby, które nie chcą inwestować bardzo dużych funduszy, mogą posiłkować się również generatorem prądu na benzynę, czyli standardowym agregatem prądu, i podłączyć do niego przedłużacz, a do przedłużacza – grzejnik elektryczny. Generatory wytwarzają energię, spalając paliwo, dlatego należy często kontrolować jego ilość i je uzupełniać w razie potrzeby.

Oczywiście w domku całorocznym ma się znacznie więcej możliwości – można w nim zastosować w zasadzie wszystkie rodzaje ogrzewania, łącznie z wodnym (podłogowym, gazowym, elektrycznym) i różnego typu piecami. To jednak oznacza także spore inwestycje, które warto ponieść wyłącznie w przypadku obiektów używanych przez cały rok.

Jak ogrzać domek letniskowy zimą zachowując bezpieczeństwo?

Odpowiedź na pytanie, jak ogrzać drewniany domek letniskowy to nie wszystko – jeszcze istotniejsze jest to, aby zrobić to bezpiecznie. Każdy materiał opałowy jest łatwopalny, dlatego należy go chronić przed większością standardowych powodów powstawania pożarów. Drewno przeznaczone do palenia w kominku warto od niego odsunąć na bezpieczną odległość, podobnie jak butlę z gazem. Podobnie jest z energią elektryczną – warto wyłączać grzejnik zawsze wtedy, gdy planujesz opuścić domek tylko na chwilkę. Konstrukcja tego typu obiektu opiera się na drewnie, a to oznacza jedno – możliwość szybkiego zajęcia się ogniem w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii.

Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl