Budowa nie może odbywać się bez zastosowania systemów zabezpieczających mieszankę betonową w trakcie jej wiązania. Dzięki odpowiednim płytom i podporom mogą powstać solidne fundamenty, ściany. Można tworzyć też słupy podciągi i stropy. Elementy, które tworzą swoiste rusztowanie dla wiążącego się betonu to szalunki systemowe. Warto poznać ich rodzaje i dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Czym są szalunki systemowe i jakie mają zastosowanie?
Na budowie należy sięgać po niezawodne rozwiązania konstrukcyjne, które zapewniają prawidłowość i bezpieczeństwo prac. Szalunki systemowe to elementy tworzące specjalne formy i konstrukcje, które umożliwiają wylewanie fundamentów, stropów, czy ścian. Wykorzystuje się je także do tworzenia nadproży, czy słupów. Do przygotowanej formy wylewa się mieszankę betonową, która ma odpowiednie warunki do wiązania i może uzyskać zamierzony kształt oraz równą i gładką powierzchnię. Jest to istotne nie tylko w przypadku fundamentów czy stropów, ale i innych elementów konstrukcyjnych. Szalunki budowlane mogą służyć do tworzenia jednokondygnacyjnych i wielokondygnacyjnych budynków. Co istotne, dzięki sprawnemu systemowi montażu i demontażu mogą być wykorzystywane po związaniu betonu w późniejszych pracach czy na innych budowach.
Poznaj szalunki systemowe dostępne w ofercie FW System
W ofercie FW System znajdziecie systemy szalunkowe Optima i Optimax, które świetnie sprawdzają się formowania ścian, słupów, ław fundamentowych, podciągów. Podstawowymi elementami tych systemów są płyty wykonane z profili stalowych ocynkowanych ogniowo z wypełnieniem ze sklejki o grubości 15 mm. System Optima może przenosić ciśnienie świeżego betonu do 60 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego i 55 kPa dla deskowania wielokondygnacyjnego. System Optimax jest przystosowany do przenoszenia wyższego ciśnienia świeżego betonu, wynoszącego 82,5 kPa, przy deskowaniu jednokondygnacyjnym (w przypadku prawidłowego ustawienia płyt). W przypadku tego systemu dla deskowania wielokondygnacyjnego możliwe jest parcie świeżego betonu do 60 kPa, jednak należy stosować 4 rzędy ściągów w każdej płycie. W przypadku systemów Optima i Optimax sklejka szalunkowa jest montowana za pomocą wkrętów do rygli wzmacniających w tylnej części ramy. Dzięki temu strona frontowa szalunku jest pozbawiona wystających elementów i nie odciska się on na strukturze betonu.
Wśród systemów szalunkowych oferowanych przez FW System należy wymienić jeszcze ramowe deskowanie stropowe Topec oraz szalunki stropowe oparte na tradycyjnym systemie dźwigarkowym z dźwigarami drewnianymi H20. Oczywiście w skład systemu wchodzi też osprzęt, czyli podpory stopowe, stojaki trójnożne, głowice podpór oraz płyty trójwarstwowe lub sklejka szalunkowa. Ramowe deskowanie stropowe Topec to system który tworzą dwa podstawowe elementy: płyty i podpory. Płyty posiadają ramy aluminiowe i wypełnione są wysokogatunkową.
Jak przebiega montaż szalunków systemowych?
W przypadku systemów Optima i Optimax łączenie płyt odbywa się za pomocą zamka prostego. Dzięki temu płyty połączone są ze sobą w sposób uniemożliwiający ich wzajemne przesunięcie czy rozerwanie. Połączenie płyt zamkami prostymi pozwala również na ustawienie elementów deskowania w jednej płaszczyźnie. Zamek prosty mocowany jest poprzez dokręcanie śruby młotkiem ciesielskim, co gwarantuje również zabezpieczenie wibracyjne.
Mocowanie deskowania odbywa się z użyciem ściągu oraz nakrętki przegubowej B15-120/120.
Do deskowania naroży prostokątnych stosuje się narożniki wewnętrzne 30, oraz dwie płyty szalunkowe odpowiednio zestawione połączone ze sobą zamkami narożnymi.
System Optima i Optimax posiada również rozwiązanie do deskowania naroży ostrokątnych lub rozwartokątnych. W tym przypadku należy skorzystać z narożnika przegubowego 15 lub narożnika przegubowego 30.
Do deskowania słupów wykorzystuje się standardowe płyty systemu lub płyty szalunkowe uniwersalne umożliwiające tworzenie słupów w zakresie od 15cm do 55cm w module co 5 cm. Przy pionowaniu słupów można zastosować podporę uchylną, podporę FW 450 lub Podporę FW 605.
W przypadku systemu z wykorzystaniem dźwigarów H20 montaż rozpoczyna się od ułożenia dźwigarów podłużnych. Dźwigary H20 umieszczane są na głowicach 8/20 osadzonych w podporach. Do ustawienia podpory używa się stojaków trójnożnych. Po zamontowaniu dźwigarów podłużnych następuje montaż dźwigarów poprzecznych. Na tych dźwigarach układa się płyty poszycia i mocuje je za pomocą gwoździ.
W przypadku systemu Topec dla wysokości do 3,5 m montaż odbywa się w trzech ruchach – zawieszenie, podniesienie i podparcie. Do podnoszenia oraz tymczasowego podparcia płyt używa się aluminiowego pręta montażowego, a po podniesieniu dwóch przylegających płyt pomiędzy nimi ustawia się podporę stalową.
Zanim zdecydujecie się na wynajem czy zakup szalunków, pamiętajcie że systemy szalunkowe przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań w budownictwie i wymagają one od ich użytkownika podstawowych kwalifikacji w zakresie znajomości sztuki budowlanej i specyfiki robót ciesielskich. Przed przystąpieniem do prac należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją użytkowania danego systemu.