Kanadyjska technologia budowania domów ciągle jest jeszcze dla nas pewną nowością. Nie do końca wiemy, czy faktycznie okazuje się ona adekwatna do naszych polskich warunków klimatycznych, szczególnie jeśli chodzi o spore mrozy, których doświadczamy. A jednak, warto przywołać przykład domów budowanych w Skandynawii, gdzie zimy są znacznie bardziej srogie od tych, które znamy z Polski- tam wznoszone budynki są właśnie drewniane i bardzo dobrze sprawdza się to w praktyce. Jakie są zalety domu kanadyjskiego, co warto wiedzieć o tej technologii i czy dom szkieletowy w naszych polskich warunkach to dobre rozwiązanie?
Budowa domu zgodnie z odpowiednią technologią
Wydaje się, że to jedna z trudniejszych kwestii- znalezienie dobrej ekipy w Polsce, która będzie miała doświadczenie w kwestii budowy domów drewnianych i która będzie krok po kroku podążała za wytycznymi, co do tej technologii. Obowiązujące zasady konstruowania takich domów pozwalają uzyskiwać tak dobre parametry cieplne. Ze względu na stosowanie w takich budynkach dobrych materiałów izolacyjnych- jak chociażby wełna mineralna- może uzyskać budynek ciepły, który jak najbardziej sprawdzi się do eksploatacji przez cały rok. Jedną z doświadczonych ekip jest Drewdom, którego ofertę możemy znaleźć pod hasłem drewdom.com. Dobrze jest już teraz sprawdzić, w jaki sposób ten wykonawca wznosi tego typu konstrukcje krok po kroku.
Możemy więc porzucić mit związany z tym, że domy drewniane nadają się wyłącznie do sezonowego użytku. Kolejnym istotnym aspektem jest trwałość takiego budynku. Wydaje się bowiem, że czas eksploatacji budynku murowanego jest wyższy od drewnianego, a w rzeczywistości tak nie jest. Trwałość obu tych rodzajów budynków jest podobna. W przypadku domu o konstrukcji drewnianej bez przeszkód można zdecydować się na tynkowaną elewację, jeśli tylko nam na takiej zależy.
Techniczne aspekty drewnianych konstrukcji
Okazuje się, że porównują dwa takie same domy- jeden drewniany i jeden murowany- ten wzniesiony w konstrukcji szkieletowej będzie posiadał nawet o 10% większą powierzchnię użytkową. Bardzo praktyczne jest też to, że domy kanadyjskie łatwo jest modernizować, remontować i rozbudowywać na szereg sposobów. W przypadku domów murowanych nie jest to już takie proste.
Szybkie wznoszenie domów kanadyjskich to ich ogromna zaleta
Wyróżniając zalety domu kanadyjskiego na pewno koniecznie trzeba wskazać na stosunkowo krótki czas potrzebny na wzniesienie konstrukcji. Może on wynieść nawet około 3 miesięcy, co wydaje się być wręcz zaskakujące. Czas ten zależy też w dużej mierze od tego, jak duże będą elementy prefabrykowane, z których dom się będzie składać. Przy dużej ich ilości składanie w terenie może pójść bardzo szybko i sprawnie. Tak naprawdę, dom kanadyjski jest konstrukcją wykonywaną „na sucho”, a co za tym idzie prace można wykonywać nawet w miesiącach zimowych. Jedynymi pracami „mokrymi” jest wylewanie fundamentów.
Budynek zaraz po ukończeniu od razu nadaje się do zamieszkania. Jest to więc doskonały przykład inwestycji dla osób, którym bardzo mocno zależy na czasie i które chcą cały proces budowy skrócić do absolutnego minimum.