Mycie dachu to nie tylko spłukanie największych zabrudzeń myjką ciśnieniową. To także usunięcie niewidocznych dla oka zarodników porostów i przygotowanie dachówek do kolejnych etapów pielęgnacji, której cele to poprawa aspektu wizualnego i przede wszystkim wzmocnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Podpowiadamy, kiedy przychodzi najwyższy czas na wyczyszczenia dachu.
Jakie zabrudzenia można spotkać na dachu?
Chyba żaden element budynku nie jest tak narażony na działanie czynników atmosferycznych jak dach. Niestety obniżają one nie tylko walory estetyczne całego obiektu, ale też narażają dach na istotny spadek jakości, który – jeśli się go zignoruje – może doprowadzić nawet do konieczności wymiany pokrycia dachu na nowe.
Estetyczne walory i jakość dachu mogą obniżać:
- kwaśne deszcze,
- promienie UV,
- zanieczyszczenia emisyjne (spaliny, sadza itp.),
- pył i kurz,
- duże wahania temperatury,
- zjawiska atmosferyczne,
- czynniki biologiczne (soki z drzew, ptasie odchody, porosty i mchy).
Kiedy należy umyć dach?
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spłukać z dachu zanieczyszczenia zawsze wtedy, kiedy są one na tyle widoczne, że zaburzają estetykę budynku, może być to np. okres po zimie. Jednak szczególnie należy zwrócić uwagę na te zabrudzenia, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu technicznego dachówek lub blach.
Mycie dachu blaszanego
Dla dachów blaszanych szczególnie niebezpieczne mogą okazać się zabrudzenia emisyjne, które w kontakcie z promieniami UV prowadzą do łuszczenia się powłoki farby. Odsłonięte fragmenty blachy są bardzo silnie narażone na postępowanie korozji, która szybko może zniszczyć blachodachówki i blachy trapezowe. Czyszczenie dachów blaszanych jest konieczne również wtedy, kiedy widać na nich już ogniska rdzy. Wówczas należy usunąć je mechanicznie, a następnie zabezpieczyć farbą podkładową i pomalować nową powłoką.
Kiedy czyścić dachówki
W przypadku dachówek ceramicznych i cementowych szczególnie niebezpieczne są osadzające się na nich mchy, algi i inne porosty. Gromadzą w sobie wilgoć, przez co ma ona nieustanny kontakt z dachówkami i wnika do ich struktur. Może to doprowadzić do zawilgocenia głębszych struktur poszycia lub pękania dachówek wskutek ujemnej temperatury. Dlatego w przypadku porośnięcia dachu przez te rośliny, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która użyje do czyszczenia biobójczych, głęboko penetrujących środków czyszczących, które neutralizują zarodniki.
- mech może szybciej porastać na dach, które:
- są zacienione;
- znajdują się w pobliżu drzew (soki i pyły tworzą na dachu kwaśne środowisko, które służy mchom).
Czyszczenie dachu – samodzielna usługa lub element kompleksowej pielęgnacji
Mycie dachu może być osobną usługą, którą świadczy specjalizująca się w tym firma, lub być częścią kompleksowej usługi, w skład której oprócz czyszczenia wejdą też malowanie i impregnacja dachu. Zabezpieczone w ten sposób pokrycie stanie się znacznie bardziej działanie czynników zewnętrznych i ma zapewnioną długą żywotność.