Pompa ciepła to jeden z nowoczesnych sposobów na ogrzewanie budynków. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowi ona inwestycję, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Czy można otrzymać dotację na to urządzenie? Jeśli tak, to jaka jest jej wysokość oraz jak ją uzyskać? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat kosztów zakupu i montażu pompy ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Obecnie ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze. Jest to zrozumiałe – dbanie o przyrodę jest jeszcze ważniejsze w czasach, kiedy nasza planeta jest w wyjątkowo słabej kondycji, a jej zasoby są stale wykorzystywane. Zainwestowanie w pompę ciepła to jeden ze sposobów na bardziej przyjazne środowisku podejście. Dlaczego jeszcze warto się na nią zdecydować? Otóż urządzenie to jest też ekonomiczne. Pompy ciepła znacznie ułatwiają zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, gdyż pobierają one energię przede wszystkim z gruntu lub powietrza. Opisywane urządzenie nie jest też trudne w montażu. Nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła mają wiele zalet i często warto się na nie zdecydować mimo kilku wad, takich jak generowanie hałasu czy niższa sprawność modeli gorszej jakości. Przed instalacją tego systemu może powstrzymywać także wysoka cena. Na szczęście istnieją sposoby na otrzymanie dotacji, a tym samym obniżenie kosztów inwestycji.

Jak uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

Ekologiczne podejście jest bardzo ważne i władze często postanawiają je wspierać, dlatego też możliwe jest skorzystanie z dofinansowań między innymi do pomp ciepła. Jaka jest wysokość dotacji? Wszystko zależy od wybranego programu, przykłady to między innymi „Czyste Powietrze” i „Moje Ciepło”. Można uzyskać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dofinansowania. Podstawą ubiegania się o zwrot części kosztów jest odpowiedni wniosek. Istnieją firmy, które pomagają w sporządzaniu tych dokumentów, przykład stanowi NTW AirconomicProgramy są skierowane zarówno do właścicieli prywatnych gospodarstw domowych, jak i do rolników czy przedsiębiorców. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami uzyskania dofinansowania, a także z charakterystyką wybranej pompy ciepłej. Rozwiązanie to ma wiele zalet, przede wszystkim pod względem ekologicznym i ekonomicznym. W razie problemów z wyborem konkretnego systemu dobrą opcją może okazać się skorzystanie z porady pracowników specjalistycznych sklepów. Profesjonaliści niewątpliwie udzielą również niezbędnych informacji dotyczących sporządzenia wniosku o dofinansowanie.