Uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii staje się coraz bardziej konieczne we współczesnym świecie. Korzystanie z nowoczesnych systemów grzewczych podyktowane jest przede wszystkim względami ekonomicznymi i ekologicznymi. Na szczęście obydwa te aspekty są korzystne zarówno dla otoczenia, jak i użytkowników. Warto więc widzieć jak ekologiczne ogrzewanie wpływa na oszczędność energii.

Zalety ekologicznego ogrzewania domów

W obliczu kurczących się zasobów naturalnych i konsekwencji wynikających z wykorzystywania tradycyjnych źródeł energetycznych coraz częściej inwestorzy sięgają po ekologiczne urządzenia do produkcji ciepła. Nowoczesne systemy grzewcze charakteryzują się większą sprawnością i wydajnością. Dzięki temu ograniczają ślad węglowy i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Są również bardziej energooszczędne, co pozwala na duże oszczędności w budżetach domowych. Jak można dowiedzieć się od wykonawców usług hydraulicznych RK Instal, którzy zajmują się także montażem fotowoltaiki oraz instalacji wentylacyjnych i hydraulicznych w regionie Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego, największe oszczędności energii przy ogrzewaniu wody co i c.w.u. można wygenerować, stosując gazowe kotły kondensacyjne lub nowoczesne pompy ciepła.

Ekologiczne kondensacyjne kotły gazowe

Nowoczesne i ekologiczne kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. W odróżnieniu od kotłów poprzedniej generacji tlen potrzebny do spalani pobierają z zewnątrz budynku. Odzyskiwanie cennej energii w kotłach kondensacyjnych polega na skraplaniu pary wodnej, która powstaje na skutek spalani gazu. Dzięki temu sprawność tych urządzeń grzewczych jest bardzo wysoka i sięga 110%. Pozwala to na znaczne oszczędności paliwa i duże zyski dla jakości środowiska naturalnego.

Nowoczesne pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia przystosowane są do odzyskiwaniu ciepła ze środowiska, przede wszystkim z powietrza, ale również z ziemi lub wody i zaliczane są do odnawialnych źródeł energii. Pozwalają na przygotowanie wody centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła, choć zapewniają darmowe i czyste ogrzewanie, wymagają jednak niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jest ona potrzebna do podtrzymywania systemu oraz zasilnia sprężarki. Ilość energii elektrycznej pobieranej przez pompę ciepła zależy od wielu czynników – mocy pompy ciepła, stanu technicznego budynku oraz od typu wentylacji i rodzaju urządzeń grzewczych. Optymalnie dobrana powietrzna pompa ciepła jest w stanie odzyskać z otoczenia nawet do 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego.