Dobór odpowiedniego komina przesądza o możliwości bezpiecznego użytkowania zamontowanego w budynku urządzenia grzewczego spalającego paliwo stałe lub gaz czy olej. Dopasowana instalacja kominowa będzie również niezbędna w pomieszczeniu, w którym zostanie ustawiony piec do sauny. Decydując się na jej zakup, trzeba jednak brać pod uwagę zarówno możliwość prawidłowego poprowadzenia przewodu kominowego, jak i użyty do jego produkcji materiał.

Komin do sauny, a możliwość jego montażu

Korzystanie z sauny stało się tak popularne, że coraz więcej osób decyduje się na jej urządzenie we własnym domu lub w specjalnie do tego celu wzniesionym budynku. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie w takim przypadku komin do sauny, który pozwoli na sprawne wyprowadzanie poza budynek powstającego dymu. Gdy decyzja o budowie sauny zapada, jeszcze na etapie przygotowywania projektu architektonicznego, stosunkowo łatwo można zadbać o naniesienie na plany dodatkowego przewodu kominowego i umieścić w nim wkład stalowy lub ceramiczny. Jeżeli sauna ma być zamontowana w już istniejącym obiekcie, wykonanie tradycyjnego komina będzie zwykle skomplikowane i drogie. Rozwiązaniem może być wówczas zakup i montaż komina dwuściennego. Jest on zbudowany z dwóch warstw stalowej blachy – umieszczonej wewnątrz, odpornej na wysoką temperaturę oraz zewnętrznej, której zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, w tym opadami i wiatrem. Między nimi znajduje się izolacja termiczna wykonywana z wełny mineralnej, która zapobiega wychłodzeniu się dymów, a ponadto chroni elementy, przez które przechodzi instalacja – strop, ściany czy pokrycie dachowe – przed nagrzewaniem się i ewentualnym zapłonem.

Jaki wkład sprawdzi się w saunie?

Wkłady przeznaczone do sauny muszą być dopasowane do rodzaju używanego pieca. Najpopularniejszym rozwiązaniem są urządzenia opalane drewnem. W takim przypadku użyty wkład kominowy powinien być wykonany ze stali, która będzie odporna na wysoką temperaturę, dla ochrony przed zapłonem osadzających się wewnątrz komina osadów z substancji smolistych i żywic. W niektórych przypadkach do ogrzewania sauny korzysta się jednak z pieców gazowych. Wymagają one podłączenia wkładu kominowego, który będzie dobrze znosił kontakt z powstającym kondensatem zawierającym silnie żrące kwasy, mogące doprowadzić do przyspieszonej korozji.

Szeroki wybór wkładów kominowych, które sprawdzą się w przypadku saun, można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Oferuje ona również systemy kominowe do innych urządzeń grzewczych od kotłów centralnego ogrzewania po kominki i piece wolnostojące.