Użytkownicy obecnie coraz chętniej wybierają bardziej świadome rozwiązania, dokładnie analizując wszelkie kwestie już na etapie budowy domu. To dobre posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele będą mogli oni w przyszłości zaoszczędzić. Najczęściej jednak zastanawiają się, jaki typ inwestycji warto wziąć pod uwagę. Do najczęściej polecanych należą domy energooszczędne i pasywne. W poniższym artykule postaramy się dokładnie je omówić.

Czym są domy energooszczędne i pasywne?

Dom energooszczędny zgodnie z definicją charakteryzuje się prostą bryłą i małą liczbą załamań i przeszkleń. Najlepiej, aby był on ogrzewany za pomocą energooszczędnych źródeł ciepła, do których z pewnością możemy zaliczyć pompy ciepła czy systemy słoneczne, ale nie tylko.

Domy pasywne charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii grzewczej – na poziomie 15kWh/(m2*rok), zaś energooszczędne na poziomie 40kWh/(m2*rok). Dla porównania do stycznia 2021 roku maksymalne zużycie energii (zgodnie z Warunkami Technicznymi) dla nowobudowanych domów wynosiło 95kWh/(m2*rok), zaś średnia wartość zużycia energii grzewczej dla istniejących budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w Polsce zamyka się w przedziale 150-200kWh/(m2*rok) . Tak mała ilość zużywanej energii przez domy pasywne czy energooszczędne wynika z prostej bryły budynku, odpowiedniej lokalizacji i maksymalnego wykorzystania energii słonecznej (duże przeszklenia pozwalają na ogrzewanie domu zimą przez słońce) oraz odzyskiwania energii cieplnej, generowanej przez urządzenia zainstalowane w domu (komputery, lodówki, itp. generują ciepło, które odzyskiwane jest przez system rekuperacji). Ważną kwestią jest również staranne wybudowanie domu, odpowiednia izolacja oraz unikanie mostków termicznych.

W przypadku tego typu inwestycji kluczowym czynnikiem jest odpowiednia wartość izolacji, która powinna zapewnić maksimum ciepła wewnątrz bez możliwości jego uciekania. Stąd też najczęściej w tym miejscu wykonuje się izolacje ścian za pomocą wełny mineralnej o minimalnej grubości 20 cm. To pozwala na zachowanie najbardziej komfortowych warunków wewnętrznych. Dodatkowo w tym miejscu również okna i drzwi powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością.

Jak zainstalować instalację fotowoltaiczną w domach pasywnych?

Ze względu na niskie zużycie energii oraz fakt, iż w instalacjach CWU i CO w domach energooszczędnych i pasywnych wykorzystuje się zwykle pompy ciepła, głównym, a często jedynym źródłem „ciepła” jest energia elektryczna. Idealnym więc dopełnieniem takiego domu jest instalacja fotowoltaiczna, pozwalająca całkowicie wyeliminować konieczność płacenia rachunków za prąd. Niskie zużycie energii przekłada się bezpośrednio na stosunkowo małą instalację fotowoltaiczną (o niskiej mocy), dzięki czemu koszt takiej inwestycji jest niewielki.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Zakładając, że nasz dom pasywny ma około 150m2, jego roczne zużycie energii to: 150m2*15kWh/(m2*rok)=2250kWh/rok. Uwzględniając obecny system upustów oraz fakt, iż zużycie własne wyniesie 20% wyprodukowanej energii, instalacja fotowoltaiczna pokrywająca w całości zapotrzebowanie, powinna mieć moc ok. 2,7-3kWp. Koszt takiej instalacji zależy przede wszystkim od komponentów, ale średnio wynosi ok. 16tys. zł[1].

Ceny te mają jednak charakter podglądowy i zmieniają się w zależności od indywidualnych kwestii. Jeśli chcesz sprawdzić, ile może kosztować ta inwestycja w Twoim przypadku, wykorzystaj kalkulator systemów PV. To prosty sposób na obliczenie szacunkowych wartości, aby móc przekonać się, czy jest to dla Ciebie odpowiednia inwestycja. Niemniej jednak ciągle rosnące taryfy prądu coraz bardziej przekonują użytkowników do podjęcia decyzji o tej inwestycji.


[1] Źródło: https://enerp.pl/kalkulator/