Rolety rzymskie to rozwiązanie obecnie mniej popularne niż klasyczne rolety wałkowe jednak posiadające rzesze swoich fanów. Do głównych zalet rolet rzymskich należą przede wszystkim rozwiązanie problemów ze zwijaniem i niszczeniem się materiału. Rolety tego rodzaju posiadają strukturę która podczas podnoszenia automatycznie nakłada się na siebie co niweluje problem równego zawijania się rolety przy klasycznym rozwiązaniu. Rolety rzymskie to również możliwość zakrycia większej powierzchni nie martwiąc się o wytrzymałość materiału.

Podobnie jak w przypadku klasycznych rolet tutaj system podciągania jest oparty o linkę która pociąga za sobą kolejne warstwy materiału nakładające się w jego dolnej części. Prosta konstrukcja nie jest tutaj wadą ponieważ eliminuje możliwość uszkodzenia się małych plastikowych elementów w przypadku klasycznych rozwiązań. 

Wybór rolet rzymskich to też wybór dobrej jakości materiału, który można czyścić znacznie sprawniej niż w przypadku rolet wałkowych. Jakość i wytrzymałość materiału też jest bardzo dobra ze względu na charakter swojej konstrukcji. Dzięki możliwości szybkiego zdejmowania rolety można również prosto odświeżyć ją nie martwiąc się spojrzeniami sąsiadów. 

Ceny rolet rzymskich

Koszt zakupu rolet rzymskich nie musi wiele różnić się od klasycznych jednak z oczywistych względów są one droższe. Dlaczego mimo wszystko warto wybrać rolety rzymskie w kontekście zakupu nowych rolet? Rolety rzymskie są bardziej wytrzymałe, mogą być użyte na szerszych oknach a także znacznie łatwiej jest czyścić materiał z którego są one zrobione. Warto zauważyć również że ceny rolet rzymskich wahają się od już od 100 zł za sztukę do nawet 300 w zależności od jej długości oraz materiału – mówi nam producent rolet rzymskich z Łodzi. Cena w dużej mierze uzależniona potrafi być od producenta co jest dość oczywiste. 

Wygląd rolet 

Wygląd rolet rzymskich jest specyficzny i powinien być wybierany pod konkretny wystrój. Doskonale sprawdzają się w salonach przy dodatkowym zastosowaniu zasłon tworząc z nimi jedna spójną całość. Prosta konstrukcja sprawia że zamontowanie takiego rodzaju rolet jest banalnie proste i może dokonać tego każdy na własną rękę. Dobór materiału pozostaje w indywidualnej kwestii każdego kupującego i i tak jak w przypadku innych rozwiązań zależy od preferencji.

Rolety tego rodzaju montowane są z reguły bezpośrednio do ściany co tworzy wolną przestrzeń między wnęką okienną a parapetem. Idealnie sprawdza się jeśli hodujemy na parapecie rośliny dzięki czemu zasłaniając dostęp do światła dla nas nie robimy tego swoim roślinom (co można podejrzeć tutaj: https://czechrolety.pl/galeria/).

Zalety stosowania rolet w pomieszczeniach 

Zastosowanie rolet w pomieszczeniach spełnia wiele funkcji między innymi tą dekoracyjną. Rolety takie można zamontować do ramy okiennej jak i do ściany co w zależności od wystroju może dodać klimatu pomieszczeniu w którym się znajdujemy. Prosta konstrukcja pozwala na samodzielny montaż i szybkie zdjęcie tkaniny do regularnego czyszczenia. Konstrukcja wymaga aby materiał z którego została wykonana roleta był bardziej wytrzymały dlatego też mniej narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. 

Inną funkcja takich rolet jest oczywiście dostosowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia, oraz w przypadku mieszkania w bloku uchronienie się przed natarczywymi spojrzeniami sąsiadów. Kupując roletę zwracajmy uwagę jaką część światła akceptujemy w naszym pomieszczeniu dzięki czemu rozsądniej dobierzemy je do naszych potrzeb. Istotną kwestią jest tutaj usadowienie okien względem stron kierunków geograficznych, aby były one dostosowane do cyklu dnia i nocy.