Sposób wykonania mebli przemawia za ich jakością. Wysokiej jakości meble są zazwyczaj zbudowane z solidnych kawałków drewna, a nie sklejki, płyty wiórowej lub płyty pilśniowej, które nie są tak trwałe. Drewno używane do budowy jakości mebli jest bez pęknięć i nie ma nadmiernej liczby sęków, które mogłyby zagrozić jego długowieczności.

Drewniane meble — charakterystyka

Drewno od zawsze było jednym z najbardziej popularnych materiałów w meblach. Dzięki swoim unikalnym cechom jest w stanie zaoferować estetyczne piękno, ale także solidność i trwałość w czasie. Drewno to doskonały materiał: naturalny, plastyczny i szczególnie wszechstronny. Od kuchni po regały, od biurek po stoły, od szaf po krzesła i łóżka, od komód po szafki nocne po kredensy, od ram sof i foteli po parkiety, drzwi i ramy okienne: drewno jest bezsprzecznie obecne w każdym pomieszczeniu i zakątku domu. Istnieje wiele rodzajów drewna na meble w zależności od różnych esencji, czyli w zależności od drzewa, z którego pochodzi, a także w zależności od obróbki, jakiej jest poddawane. Każdy rodzaj drewna na meble ma swoje specyficzne cechy, nie tylko na poziomie estetycznym, ale również praktycznym i wymaga precyzyjnej konserwacji.

Twarde drewno

Salon meblowy w Trójmieście oferuje najwyższej jakości meble wykonane z twardego drewna. Drewno twarde to najcenniejszy, a więc i najdroższy rodzaj drewna na meble. Pozyskuje się je bezpośrednio z pnia drzewa, a następnie jest cięte i obrabiane w celu zmontowania. Charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością na obciążenia i wstrząsy, jest długowieczne i zapewnia przyjemny efekt estetyczny. Aby utrzymać ją w najlepszym stanie, należy po prostu czyścić ją miękką, lekko wilgotną szmatką. Do nadzwyczajnej konserwacji można użyć specyficznych produktów do drewna, które nie mają właściwości ściernych. Drewno twarde jest szczególnie wykorzystywane do konstrukcji mebli.

Drewno lite

W przeciwieństwie do drewna twardego, w którym wykorzystuje się cały pień drzewa, drewno lite powstaje z twardzieli, czyli wewnętrznej części drzewa. Podobnie jak drewno twarde, drewno lite jest cenne i wykorzystywane do produkcji mebli o wysokiej jakości technicznej i estetycznej.

Drewno klejone

Drewno klejone to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i popularnych rodzajów drewna na meble. Składa się z lameli, czyli cienkich warstw litego drewna połączonych ze sobą i sklejonych specjalnymi klejami odpornymi na wilgoć. Drewno klejone jest tańsze od litego, ale za to odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Jest solidne, trwałe i estetyczne.
Drewno z rdzeniem drążonym

Drewno z rdzeniem drążonym to najbardziej rozpowszechniony z rodzajów drewna meblowego. Jest dość drogie i ze względu na swoją wytrzymałość i lekkość jest wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości mebli. Otrzymuje się je w wyniku specjalnej obróbki arkuszy forniru. Odporne i dość wytrzymałe, drewno drążone jest cenione za lekkość i łatwość w obróbce.

Drewno fornirowane

Mniej wydajne pod względem jakości, a więc i tańsze, jest drewno fornirowane. Drewno fornirowane składa się z podstawy z płyty litej lub laminowanej i jest pokryte cienkimi warstwami drewna szlachetnego, które są wykończone w celu ochrony lub uzyskania różnych cech estetycznych. Drewno fornirowane jest szczególnie wykorzystywane w konstrukcji drzwi, szafek i półek. Jeśli pod względem estetycznym jest bardzo uniwersalne i cenione, to od strony technicznej jest mniej wydajne od poprzednich gatunków drewna, ponieważ jest mniej odporne na ciepło, wilgoć i zarysowania. Jest tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.