Wykonywanie niektórych prac wymaga stosowania odpowiedniej odzieży roboczej, a także ochronnej. Zalicza się do niej między innymi rękawice, których zadaniem jest ochrona dłoni przed ewentualnymi zranieniami i uszkodzeniami. Wybór rękawic dla pracowników jest obecnie ogromny. Należy podkreślić, że w przypadku niektórych zawodów stosowanie rękawic wynika z obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zobaczmy, jakie rękawice można dzisiaj kupić, a także czym charakteryzują się te naprawdę dobre.

1.Z czym powinien zostać zapoznany pracownik przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku?

2.Czym powinny charakteryzować się dobre rękawice przeznaczone do pracy?

3.Jakie rękawice przeznaczone do pracy są dostępne?

Z czym powinien zostać zapoznany pracownik przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku?

Każdy pracownik, który rozpoczyna pracę na danym stanowisku powinien przejść szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to obowiązek nałożony przez obowiązujące przepisy. W trakcie szkolenia pracownik zostaje zapoznany między innymi z tym, jaki strój wymagany jest na powierzonym mu stanowisku. W wielu miejscach istnieje obowiązek noszenia nie tylko roboczych spodni czy kurtek, ale również rękawic. Dobrze dobrane rękawice nierzadko nie tylko ułatwiają pracę, ale również chronią przed otarciami, skaleczeniami, działaniem wysokiej temperatury. Wytrzymałe rękawice robocze to gwarancja bezpieczeństwa podczas wykonywanej pracy.

Czym powinny charakteryzować się dobre rękawice przeznaczone do pracy?

Rękawice robocze powinny być przede wszystkim dopasowane do wykonywanej pracy. Innych rękawic roboczych użyje pracownik zajmujący się przenoszeniem cegieł na budowie, a po inne sięgnie osoba, która podczas pracy narażona jest na działanie wysokich temperatur. Bardzo ważne jest także, aby rękawiczki BHP miały odpowiednio dobrany rozmiar. Jednym z częściej popełnianych błędów jest używanie przez pracowników rękawic, które są za duże bądź za małe. Te pierwsze mogą spaść w najmniej odpowiednim momencie, z kolei te drugie nie zagwarantują komfortu pracy. Jeśli chodzi o ochronne rękawice robocze, to bardzo ważna jest także jakość ich wykonania. Jakiekolwiek niedoróbki są absolutnie niedopuszczalne. Nie bez znaczenia jest także materiał, którego użyto do wykonania rękawic. Warto pamiętać, że dostępne są rękawice robocze powlekane, a także modele wzmacniane skórą. Postawić można również na rękawice gumowe.

Jakie rękawice przeznaczone do pracy są dostępne?

Dostępne obecnie rękawice ochronne i robocze to szeroki wybór produktów, które mocno różnią się między sobą. Chodzi nie tylko o materiał (na podstawie tego kryterium można wyróżnić między innymi rękawice skórzane). Bazując na konstrukcji, wyróżnia się modele:

  • jednopalcowe;
  • trzypalcowe;
  • pięciopalcowe.

Dostępne są również rękawiczki o skróconych palcach. Różnice dotyczą również właściwości ochronnych, a także przeznaczenia. I tak wyróżnia się na przykład rękawice ochronne spawalnicze, rękawice termiczne oraz przeciwprzepięciowe. Szeroki wybór rękawic roboczych znaleźć można na stronie glovex.com.pl. Przedstawiciele sklepu podkreślają, że wybór rękawic jest tak duży, że każdy znajdzie model odpowiedni do wykonywanej pracy. W jednej z wypowiedzi pracownik podał: „w naszej ofercie dostępne są produkty cechujące się dużą odpornością na ścieranie. Posiadamy także wiele innych modeli o innych właściwościach. Aby kupować u nas sprawnie, wystarczy założyć konto klienta”.

Rękawice ochronne to w wielu zakładach pracy niezbędne akcesoria pracowników. Gwarantują one bezpieczeństwo podczas pracy, a także zwiększają jej komfort. Szeroki wybór modeli sprawia, że znalezienie rękawic dopasowanych do wymagań na danym stanowisku nie stanowi obecnie najmniejszego problemu.