Strzelanie czy iskrzenie podczas dotykania urządzenia elektrycznego, klamki lub ściągania ubrania to zjawiska znane niemal każdemu. Dzieje się tak, ponieważ człowiek wytwarza ładunki elektryczne o napięciu sięgającym wartości nawet kilku tysięcy V. W codziennym życiu ich wyładowania nie stanowią większego zagrożenia, poza nieprzyjemnym odczuciem dyskomfortu, ale w niektórych miejscach pracy mogą one być przyczyną dużych problemów. Dlatego należy stosować maty antystatyczne, których różne modele dostępne są na stronie Ulpa.com.pl.

Człowiek elektryzuje się codziennie. Może to być wywołane siedzeniem lub chodzeniem po pewnych materiałach, kontaktem z urządzeniami elektrycznymi i wieloma innymi rzeczami. Nagromadzenie ładunków zawsze kończy się ich uwolnieniem. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w naszym otoczeniu dochodzi do takich zjawisk. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Wyładowania zaczynają być widoczne, słyszalne czy odczuwalne dopiero wtedy, kiedy napięcie osiągnie poziom przynajmniej 3000 V. Słabsze zjawiska są całkowicie niezauważalne. Jednak to, że czegoś nie czujemy, nie znaczy, że tego nie ma.

Dla człowieka lekkie wyładowania są nierejestrowane, ale dla sprzętu elektronicznego nawet one mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlatego zabezpieczenie antystatyczne jest konieczne szczególnie w zakładach pracy, w których zatrudnieni mają kontakt z maszynami, urządzeniami i mniejszym sprzętem elektrycznym.

Jak działa zabezpieczenie antystatyczne?

Maty antystatyczne, które można kupić na stronie Ulpa.com.pl, działają podobnie jak piorunochrony czy izolatory. Ich zadaniem jest zbieranie ładunków elektrostatycznych nagromadzonych w człowieku i kierowanie ich do podłoża. Tego typu zabezpieczenia antystatyczne tworzą uziemienie, które zbiera wszystkie ładunki  i sprowadza je do jednego poziomu. Dzięki temu nie dochodzi do wyładowania.

Jakie zadania mają spełniać maty antystatyczne?

Mata antystatyczna stosowana jest z dwóch powodów. Dzięki zapobieganiu występowania wyładowań można uniknąć:

-uszkodzenia sprzętu elektronicznego, dla którego nawet najlżejsze wyładowanie może okazać się przyczyną awarii,

-nieprzyjemnego uczucia, a nawet bólu pracownika. Co więcej, w środowiskach, w których znajduje się dużo urządzeń elektrycznych i kumuluje się znacznie więcej ładunków, ich rozładowanie może być nie tylko nieprzyjemne, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zabezpieczenie antystatyczne eliminuje to ryzyko.

Jakie rodzaje zabezpieczeń antystatycznych warto stosować?

W środowiskach pracy szczególnie narażonych na wyładowania elektryczne konieczne jest używanie mat antystatycznych podłogowych oraz stołowych (blatowych). Powinny one izolować odpowiednio stopy (buty) oraz ręce (przedramiona i dłonie, rękawiczki).  

Niezwykle praktyczne modele można znaleźć w sklepie Ulpa.com.pl. Dostępne są wersje zabezpieczeń antystatycznych, które jednocześnie są antyzmęczeniowymi. Ich miękka i elastyczna powłoka zmienia kształt pod naciskiem, co wymusza nieświadome mikroruchy mięśni nóg (maty antystatyczne podłogowe) i rąk (zabezpieczenia antystatyczne stołowe).

Dzięki temu nie dochodzi do niebezpiecznego zastoju w układzie mięśniowo-szkieletowym, a ciągła aktywność muskułów (nawet w niewielkim zakresie) zapewnia prawidłowe krążenie krwi, redukuje napięcia, rozluźnia ścięgna, zabezpiecza stawy przed urazami. Takie rodzaje mat działają zatem korzystnie na dwóch płaszczyznach, dlatego warto je stosować dla bezpieczeństwa pracowników.