Wygląd okien ma ogromny wpływ na postrzeganie całej elewacji danego budynku. W poniższym artykule postaramy się zatem przybliżyć temat sztukaterii elewacyjnej.

Aranżacja okna ma duże znaczenie, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Należy zadbać o to, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość aranżacyjną, co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzi sztukateria okienna, dzięki której możliwe staje się zwiększenie walorów estetycznych budynku. Dostępna jest ona zarówno w wersji klasycznej, jak i nowoczesnej, eleganckiej, wręcz luksusowej. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru można bezproblemowo dobrać sztukaterię pasującą do stylistyki danego budynku.

Unikalna aranżacja okna nie tylko od wewnątrz

Wiele osób dokłada wszelkich starań do tego, aby aranżacja okienna wyglądała gustownie, jednocześnie była praktyczna. Warto jednak pamiętać o tym, że okna mogą wyglądać efektownie także od zewnątrz. Z pomocą przychodzi tutaj sztukateria okienna. Jeśli chcemy nadać budynkowi nowego charakteru, idealnym wyborem będą różnego np. listwy czy gzymsy wykonane ze styropianu, pianki poliuretanowej czy innych materiałów. W przypadku sztukaterii okiennej można mówić nie tylko o kwestii estetycznej, ale również o dodatkowym zabezpieczeniu powierzchni elewacji. Jako że jest ona stale narażana na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, warto zadbać o jej odpowiednią ochronę. Sztukateria zewnętrzna zapobiegnie ściekaniu wody po elewacji i uchroni narożniki wnęk przed uszkodzeniem.

Gdzie sprawdzi się sztukateria okienna?

Sztukateria okienna jest uniwersalnym elementem wykończeniowym, którym można przyozdobić praktycznie każdy budynek. Nie ma znaczenia to, w jakim stylu został on zaprojektowany. Bogaty i zróżnicowany asortyment sprawia, że można dopasować sztukaterię zarówno do budynku nowoczesnego, jak i tego w klasycznym wydaniu. Doskonale sprawdza się do wykańczania domów i starych, stylizowanych kamienic. W przypadku nowoczesnych budynków sięga się przede wszystkim po elementy w prostej formie, listwy wokółokienne. Do wykończenia wieloletniego domu można śmiało posłużyć się sztukaterią o bardziej dekoracyjnym charakterze.

Alternatywa dla sztukaterii

Sztukateria okienna to tylko jedna z możliwości odmienienia dotychczasowej aranżacji okna. Do wyboru mamy szereg innych sposobów. Godne polecenia są chociażby szczebliny, które podzielą skrzydło okienne na kilka mniejszych pól. Jeśli budynek nawiązuje do styl wiejskiego, takie dodatki sprawdzą się idealnie. Dostaniemy też specjalne taśmy do oklejania szyb, które imitują szprosy. Alternatywą dla sztukaterii będą również rolety zewnętrzne.