Gdy planuje się przestrzeń w pobliżu domu, należy brać pod uwagę nie tylko względy typowo estetyczne, ale także kwestie związane z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Z tych też względów coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie praktycznych systemów ogrzewania przeciwoblodzeniowego na terenie swojej posesji.

Co to takiego i w jaki sposób wykorzystać tego typu instalacje antyoblodzeniowe, by podnieść wygodę przemieszczania się pieszo lub samochodem w pobliżu domu? O tym opowiemy w dalszej części tekstu.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – co to takiego?

Jak ogrzewanie antyoblodzeniowe najczęściej stosuje się produkty elektryczne, włączone do domowej sieci energetycznej. Produkty grzewcze przybierają formę:

  • maty,
  • przewodów.

Tego typu produkty układa się pod wierzchnią okładziną, która tworzy ścieżki dojścia lub podjazdu do domu i garażu. Najczęściej takie ogrzewanie trafia pod wylewkę betonową, płytki lub kostkę brukową.

Produkty przeciwoblodzeniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają minimalizować ryzyko pojawienia się lodu lub śniegu na ścieżkach w pobliżu domu. Wiele dostępnych produktów to energooszczędne konstrukcje, które bez trudu włącza się do bardziej rozbudowanych domowych instalacji, w tym również Smart House, co pozwala na wygodne sterowanie zdalne ogrzewaniem ścieżek i podjazdów.

Gdzie zainstalować ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Choć instalacje antyoblodzeniowe nie podnoszą znacząco temperatury w przydomowym terenie, to sprawiają, że przemieszczanie się staje się wygodniejsze i znacznie bezpieczniejsze.

Gdzie najczęściej stosuje się tego typu rozwiązania, dostępne na przykład na stronie Econovli? Najczęściej montuje się je na:

  • podjeździe do garażu,
  • ścieżkach dojścia od bramki do drzwi wejściowych,
  • alejkach w ogrodzie,
  • schodach zewnętrznych,
  • tarasie.

W zależności od rodzaju przestrzeni i podłoża wykorzystuje się nieco inne konstrukcje. Moc instalacji dopasowuje się do grubości i typu nawierzchni, a także miejsce montażu. Najczęściej używa się produktów grzewczych o mocy 250-300 W/m2.

Instalacja antyoblodzeniowa – zalety

Największą zaletą instalacji grzewczych przeciwoblodzeniowych jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z przydomowego terenu. Maty lub kable skutecznie roztapiają lód i śnieg, zalegający w ciągach komunikacyjnych, co chroni przed nieprzyjemnym poślizgnięciem i bolesną kontuzją.

Montaż tego typu rozwiązania poprawia także komfort korzystania z tej przestrzeni w okresie zimowym. Znika bowiem konieczność regularnego odśnieżania podjazdów lub schodów, co znacząco skraca czas potrzebny na przygotowanie się do wyjścia z domu.

Ogrzewanie w pobliżu domu – większy komfort i wygoda

Systemy antyoblodzeniowe z wolna stają się jednym ze standardów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Poprawiają komfort, zwiększają bezpieczeństwo, a także zmniejszają liczbę obowiązków w przydomowym terenie, w tym pozwalają zapomnieć o niezbyt przyjemnym i czasochłonnym odśnieżaniu ścieżek, schodów lub podjazdu do domu.

Warto zatem rozważyć montaż takiego prostego urządzenia, dzięki któremu wygoda wszystkich domowników znacząco wzrośnie.