Płyty OSB cieszą się opinią materiału o wielu potencjalnych zastosowaniach, a także praktycznych zaletach, które opłaca się wykorzystać w trakcie budowy lub remontu. Jednak aby zapewnić ich trwałość i solidność, konieczne jest zabezpieczenie przed wodą. Dowiedz się, jak ochronić OSB przed działaniem wilgoci.

Wybierz odpowiedni typ płyty

Czasami mimo podjętych działań trudno liczyć na trwałą ochronę płyt OSB przed wilgocią. Dzieje się tak zawsze, gdy wybór pada na niewłaściwy typ materiału. Jeżeli zamierzasz wykorzystać płytę OSB na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniu narażonym na intensywne działanie wilgoci, wybierz typ 3 lub typ 4. Płyty te są zbudowane z myślą o większej wytrzymałości, a przez to lepsze od typu 1 i 2. Wiąże się to jednak z odczuwalnie wyższą ceną.

Mimo wszystko jednak lepiej sięgać po trwały materiał niż bardzo szybko stawać przed koniecznością ponownego remontu i kolejnych wydatków z powodu wyboru niskojakościowych produktów. Skorzystaj z ofert różnych dyskontów budowlanych, sklepów specjalistycznych czy sklepów internetowych, aby znaleźć atrakcyjne oferty płyt od renomowanych producentów.

To praktyczne i przyszłościowe myślenie jest bardzo pożyteczne już na etapie budowy domu, choćby pod względem ubezpieczenia powstającego budynku, o którym przeczytasz w artykule na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie.

Skuteczne zabezpieczenie płyty OSB – wilgoć i woda

Zabezpieczenie płyty OSB, szczególnie na zewnątrz budynku czy w pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci (np. w łazience, kuchni, pralni, garażu itp.), jest niezbędne, aby materiał drewnopochodny zachował swoje właściwości na przestrzeni kolejnych lat.

Do wyboru masz dwa rozwiązania:

  • pomalowanie płyty OSB farbą do drewna,
  • impregnację płyty OSB specjalnym preparatem.

Przy malowaniu OSB najlepiej zacząć od gruntowania i kierować się wytycznymi producenta preparatu. Dopiero w następnej kolejności można przejść do właściwego rozprowadzania farby dostosowanej do powierzchni zewnętrznych. Eksperci zalecają stosowanie farb chemoutwardzalnych epoksydowych, w których składzie znajduje się utwardzacz oraz żywica.

Impregnacja jest jeszcze skuteczniejszą formą ochrony płyty OSB. Na rynku znajdziesz niejeden preparat, który został wyprodukowany specjalnie w tym celu. Co warte podkreślenia, tego typu środki służą do ochrony przed wilgocią i wodą, ale co za tym idzie, zabezpieczają też przed rozwojem pleśni, grzybów czy negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego i opadów atmosferycznych. Mają więc uniwersalne działanie, więc warto po nie sięgać.

Stosuj OSB, ale pamiętaj o zabezpieczeniu płyty

Trzymając się precyzyjnych definicji, pod nazwą OSB kryją się kompozytowe, płaskoprasowane płyty o wiórach orientowanych. Mówiąc wprost, to specjalny rodzaj płyt wiórowych o wielu praktycznych zastosowaniach. W większości składają się z drewnianych wiórów, które same w sobie są narażone na negatywne działanie wilgoci. W płytach typu 1 i 2 brakuje zabezpieczeń, w typie 3 i 4 jest pod tym względem lepiej, ale wciąż warto zastosować dodatkowe środki ochrony. Zrób to, aby uniknąć:

  • widocznych śladów wilgoci,
  • naruszenia trwałości płyty,
  • pojawienia się pleśni czy grzybów.

Powyższe działania stanowią przykład odpowiedzialnego podejścia do wyposażania i bieżącego korzystania z przestrzeni. Podobnie rozsądne jest ubezpieczenie mieszkania, np. na wypadek zalania, usterek, pożarów czy innych zdarzeń, które wiążą się ze stratami wymagającymi napraw i remontów.