Łazienka to pomieszczenie o bardzo określonym przeznaczeniu, dlatego urządzając je zwykle zwracamy uwagę głównie na jej funkcjonalność. Powinna być wygodna i praktyczna. Istotna jest także jej estetyka. Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu i ważne jest, aby jej użytkownicy dobrze się w niej czuli. Dlatego projektując ją, warto zadbać o każdy szczegół. Kolor glazury, kształt umywalki i wanny – wszystkie te elementy wpływają na ostateczną aranżację. Nie mniej ważny jest model baterii umywalkowej. Sprawdź, jaki wybrać, aby najlepiej pasował do Twojej łazienki.

Baterie umywalkowe ścienne i stojące

Baterie umywalkowe można podzielić ze względu na sposób montażu. Na rynku dostępne są modele ścienne oraz stojące. Pierwsze montowane są nad umywalką, bezpośrednio do instalacji wodociągowej w ścianie. To uniwersalne rozwiązanie doskonale sprawdzi się w każdej łazience. Inną opcją są baterie umywalkowe stojące, które montuje się nieco inaczej. Mocowane są one na blacie szafki umywalkowej, bądź bezpośrednio w otworze na obrzeżu umywalki. Tego rodzaju armaturę stosuje się, gdy przewody zostały poprowadzone poniżej umywalki. To, jaki model wybierzesz, zależy od aranżacji łazienki. Pamiętaj jednak, że decyzję musisz podjąć już na etapie prowadzenia rur. Będzie ona miała także wpływ na wybór mebli łazienkowych i umywalki.

Nowoczesne baterie umywalkowe czy w stylu retro

Design baterii umywalkowych jest bardzo zróżnicowany. Można zdecydować się na nowoczesne kształty i innowacyjne rozwiązania, lub postawić na prostotę i klasykę. W wielu aranżacjach doskonałym wyborem będą retro baterie umywalkowe. Jedne produkty charakteryzują się obłymi kształtami, drugie – kanciastymi, a jeszcze inne zachwycają swą smukłością i subtelnością. Przepływ wody może być uruchamiany za pomocą tradycyjnych pokręteł lub uchwytów. Wybierając baterię umywalkową warto także zwrócić uwagę na zastosowane w niej rozwiązania. Dostępne są urządzenia z wylewką ruchomą oraz stałą, w kształcie litery U i L. Nie brakuje też klasycznych rozwiązań z wylewką prostokątną. Nowoczesne baterie umywalkowe różnią się klasą przepływu, która przyczynia się do mniejszego zużycia wody. Niektóre modele wyposażone są w aerator. To niewielki element zamontowany na końcu wylewki. Jego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody w celu ograniczenia jej przepływu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania.

Kolory baterii umywalkowych a aranżacja łazienki

W urządzaniu łazienki bardzo ważne są detale. Choć bateria stanowi niewielki element, to zwykle na niej koncentruje się nasz wzrok po wejściu do pomieszczenia. Warto zatem dobrze zastanowić się jaki kolor wybrać. Może być on dopasowany do całej aranżacji, lub stać z nią w kontraście, przełamując określoną kolorystykę.

Złote baterie umywalkowe doskonale pasują do wnętrz w stylu glamour oraz modern classic. Dodają elegancji i szyku nawet niewielkim łazienkom. Świetnie komponują się z jasnymi barwami, ożywiając wnętrze. Sprawdzą się także w ciemnej aranżacji, dodając jej blasku. Złota bateria łazienkowa pasuje też do naturalnego wykończenia i pozwala stworzyć łazienkę boho.

Jeśli planujesz wnętrze w stylu skandynawskim, postaw na białą baterię umywalkową. Dzięki niej uzyskasz jasne, spójne wnętrze. Biały kolor pasuje także doskonale do wnętrz minimalistycznych. Razem z umywalką w tym samym kolorze będzie tworzyć ponadczasowy zestaw. To dobry wybór dla osób lubiących częste zmiany wystroju. Biały kolor to doskonałe tło dla wielu dodatków w dowolnej stylistyce i kolorystyce.

W przypadku nowoczesnych i industrialnych przestrzeni sprawdzą się baterie umywalkowe czarne. Idealnie komponują się z betonowym wykończeniem ścian oraz szklanymi elementami. Czarne baterie łazienkowe można także zainstalować w eleganckiej łazience monochromatycznej. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących doboru kolorystyki baterii umywalkowych do wnętrza łazienki przeczytaj artykuł Jak dobrać kolor baterii do stylu łazienki. Sprawdzone wskazówki.