Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. W końcu to tu przygotowuje się posiłki, tutaj domownicy spotykają się rano na pośpiesznym śniadaniu i kolacji po całym dniu w pracy i szkole. W kuchni toczą się najciekawsze rozmowy nad kubkiem herbaty, tutaj gromadzi się zawsze najwięcej gości w trakcie imprez i spotkań towarzyskich. Kuchnia to pomieszczenie o charakterze przede wszystkim funkcjonalnym, ale bardzo dużo mówi też o gospodarzach domu, o tym jaki styl życia prowadzą i o ich upodobaniach. Jednym z najważniejszych elementów wystroju kuchni, który wpływa zarówno na funkcjonalność pomieszczenia jak i jego charakter, jest oświetlenie.

Oświetlenie w kuchni a charakter wnętrza

Siła oświetlenia punktowego

Oświetlenie w kuchni pełni bardzo ważną rolę. Gdy światło naturalne przestaje być wystarczające, bądź kiedy mamy do czynienia z ciemną kuchnią, odpowiednie oświetlenie pomieszczenia pozwala domownikom na kontynuację codziennych czynności. Źródła światła można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: główne i punktowe. Punktowe jest świetnym rozwiązaniem, kiedy nie ma potrzeby rozświetlać całego pomieszczenia, bądź kiedy chcemy doświetlić konkretne miejsce. Najczęściej jest to przestrzeń robocza: blat kuchenny wraz z kuchenką i zlewozmywakiem. Powszechnie stosowane są niewielkie lampki umieszczane pod spodem szafek wiszących. Równie popularne są kinkiety nad stołem. 

Lampy sufitowe do kuchni

Najważniejszym źródłem światła są jednak lampy sufitowe. To one w znacznej mierze wypełniają lukę po świetle naturalnym i wprowadzają jasność w całym pomieszczeniu. Lampy sufitowe do kuchni obok swojej oczywistej funkcji mogą również znacząco wpłynąć na charakter wnętrza. Płaskie, z pojedynczymi reflektorami, proste w formie doskonale podkreślą minimalistyczny, nowoczesny styl pomieszczenia. Lampy o nieco bogatszej formie mogą nadać bardziej wystawny i elegancki charakter naszej kuchni. Jeśli zależy nam na kuchni w stylu awangardowym, czy nawiązującym do vintage warto sięgnąć po wiszące lampy sufitowe o niebanalnej formie ażurowej, zgeometryzowanej, może z dodatkiem drewna. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są także lampy przywołujące na myśl przestrzenie przemysłowe, takie jak metalowe klosze, czy niezabudowane, specjalnie pod to przystosowane, pojedyncze żarówki. Również świetnie sprawdzą się nowoczesnych kuchniach w stylu vintage.

Patrząc na lampy sufitowe do kuchni warto mieć na uwadze nie tylko funkcję, jaką mają pełnić, ale również na jej wpływ, jaki może mieć na nasze wnętrze. Z jednej strony lampa może stanowić jedynie nie rzucający się w oczy element pomieszczania, z drugiej strony może być jego ciekawym i niebanalnym akcentem, tworzącym jego charakter.

Skorzystaj z oferty dostępnej na https://boxlab.pl/ i wybierz odpowiednią lampę do swojej kuchni.