Szukasz ciekawego rozwiązania aranżacyjnego do swojej kuchni lub salonu? Poznaj spieki kwarcowe – dowiedz się o nich więcej i zobacz, jak estetycznie prezentują się we wnętrzach.

Czym jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy to nazwa wyjątkowych płytek ceramicznych, składających się z mieszanki naturalnych materiałów (zwłaszcza kwarcu, skał granitowych i iłów łupkowych). Po ich wymieszaniu, są prasowane i wypiekane w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1200 stopni Celsjusza!). Są doskonałą alternatywą dla kamienia czy marmuru

marmurowe spieki kwarcowe

Zalety spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe są odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, detergenty czy zabrudzenia, są też antypoślizgowe. Najczęściej przybierają formę sporych formatów płyt, dzięki czemu prezentują się niesamowicie elegancko i estetycznie. Pomimo dużego rozmiaru, są stosunkowo lekkie, a więc i łatwe w montażu.

Dzięki technice produkcji, spieki są również bardzo trwałe – w tym zakresie można je porównać do naturalnego kamienia. Podczas doboru kamieni producent ma pełną dowolność co do ich kolorów, dzięki czemu są dostępne w bardzo ciekawej gamie kolorystycznej. Dają nam tym samym bardzo duże możliwości aranżacyjne!

Wykorzystanie spieków kwarcowych

Ze względu na swoje właściwości, spieki kwarcowe są powszechnie wykorzystywane do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Coraz częściej sięgają po ten materiał także architekci oraz projektanci – nadaje się on idealnie do wykańczania elewacji budynków. W postaci płyt, spieki kwarcowe idealnie nadają się na podłogę eleganckich wnętrz. Często są także elementem nowoczesnych mebli.

Moda na spieki kwarcowe w aranżacji wnętrz – efektowna duża płyta z nowoczesnego, naturalnego materiału

nowoczesne płytki w łazience

Aranżacje z wykorzystaniem spieków kwarcowych – jaki spiek kwarcowy wybrać do salonu lub kuchni?

Spieki kwarcowe dostępne są w bardzo różnych kolorach i wzorach, dając nam szeroki wachlarz możliwości podczas projektowania stylowych wnętrz. Płyty są bardzo duże (te największe mają 300×160 cm, a czasem nawet nieco więcej!). Ich położenie na podłodze w salonie to eliminacja problemu brzydkich fug! Równie dobrze spieki sprawdzą się w kuchni – i jako podłoże, i jako element mebli, niekoniecznie tylko blatów.

marmurowe spieki w kuchni

Warto pamiętać, że na ścianach montujemy cienkie (a przez to i lżejsze) spieki kaflowe. Jeśli natomiast umieszczone mają być na podłodze, warto wybrać grubsze i gładkie kafle – dłużej wytrzymają eksploatację w nienaruszonym stanie, łatwiej też będzie je utrzymać w czystości.