W zależności od konstrukcji dachu można zaadaptować strych i przemienić go w mieszkanie. Ten poręczny przewodnik wyjaśni wszystko, od zasad i przepisów po koszty, izolację i opcje okien.

Jeśli potrzebujesz uzyskać więcej miejsca w domu, sensowna wydaje się adaptacja istniejącej przestrzeni. Warto rozważyć konwersję strychu.

Konwersja poddasza jest tańsza niż przeprowadzka do większego domu (a przeprowadzka zawsze wiąże się z kosztami, których nie można odzyskać). Koszty adaptacji strychu zaczynają się od około 20 000 zł, a w większości przypadków nie potrzebujesz pozwolenia na budowę.

Decyzja o przekształceniu swojego poddasza wymaga starannego rozważenia konstrukcji dachu, ogrzewania i izolacji. Ten przewodnik wyjaśni proces i podkreśli różne dostępne opcje i ich koszty.

Koszt adaptacji strychu

Pokój na poddaszu

Ceny  zaczynają się od około 30 000 PLN za pokój stworzony przez adaptację poddasza, który jest najtańszą i najbardziej prostą opcją.

Zazwyczaj obejmuje to:

 • wzmocnienie podłogi
 • kilka świetlików w dachu
 • dodatkowa izolacja
 • schody na poddasze
 • elektryka, oświetlenie i ogrzewanie
 • środki bezpieczeństwa przeciwpożarowego zgodne z przepisami budowlanymi, takimi jak drzwi przeciwpożarowe i czujniki dymu.

Wiele czynników wpłynie na koszt konwersji loftu:

 • twoja konstrukcja dachu
 • istniejąca dostępna przestrzeń
 • czy potrzebujesz zmian, aby pomieścić schody

Rozbudowa poddasza i montaż okien mansardowych

To tak jak powyżej, ale z dodatkiem okien mansardowych. Zwiększy to użyteczną powierzchnię podłogi i może posłużyć do dodania wysokości pomieszczeniu, co daje więcej opcji, jeśli chodzi o umiejscowienie schodów.

Koszt jest większy niż w przypadku samej adaptacji poddasza. Ceny rozpoczynają się od 45 000 PLN. Jednak średnia konwersja na poddasze z sypialnią dwuosobową i łazienką kosztuje około 60 000 – 80 000 PLN.

Podniesienie dachu i rozbudowa domu

Ta opcja jest najdroższa, ponieważ wymaga złożonego demontażu i przebudowy istniejącego dachu. Będziesz musiał zatrudnić projektanta, a ponieważ ten typ konwersji wymaga zatwierdzenia i pozwolenia na budowę, będziesz musiał wziąć pod uwagę koszt projektu oraz koszt aplikacji planistycznej.

Ten rodzaj pracy może kosztować ponad 120 000 PLN .

Gotowe opcje pokojowe będą kosztować około 150 000 PLN dla przeciętnego domu. Są one wytwarzane poza zakładem, a następnie ustawiane na miejscu.

Czy potrzebuję pozwolenia na adaptację poddasza?

Nie zawsze. W większości przypadków konwersje na strych są uważane za Dozwolony Rozwój (DP) , ale twój projekt będzie musiał przestrzegać szeregu określonych parametrów.

Jeśli planujesz wykroczyć poza granice i warunki PD lub twoja nieruchomość jest wymieniona lub znajduje się w obszarze konwersacji, musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Będziesz także potrzebował planu nowego budynku, jeśli zmieniasz wysokość lub kształt dachu (co może mieć miejsce, jeśli musisz go podnieść).

Świetliki dachowe i lukarny mogą być instalowane pod PD, ale najczęściej nie są osadzone przed płaszczyzną dachu na głównej elewacji, ani nie mogą być wyższe niż najwyższa część istniejącego dachu.

Przed rozpoczęciem pracy zawsze skontaktuj się z lokalnym biurem projektowym

Przepisy budowlane

Podczas konwersji strychu konieczne będzie zatwierdzenie przepisów budowlanych. Inspektor nadzoru budowlanego przeprowadzi inspekcję adaptacji na różnych etapach i będzie odpowiedzialny za wydanie certyfikatu ukończenia przy końcowej inspekcji.

Jeśli twój dom jest w zabudowie bliźniaczej lub tarasowej, będziesz musiał powiadomić sąsiadów o planowanej pracy.

adaptacja strychu na sypialnię

Jeśli chodzi o adaptację strychu, najprawdopodobniej będziesz zainteresowany częścią przepisów budowlanych.

W części pierwszej przeczytasz o tym, że musisz zminimalizować straty ciepła przez ściany, podłogi i co najważniejsze dach. Można to osiągnąć dzięki skutecznej izolacji przestrzeni.

Część druga przepisów budowlanych określa środki zapobiegania upadku, kolizji i uderzenia. Wymaga to minimalnej  wysokości  2 m we wszystkich drogach ewakuacyjnych, w tym na schodach. Wysokość pomieszczenia może być zmniejszona do 1,8 m na krawędziach schodów, jeśli pozwala na spadzisty dach, o ile środek lotu wynosi 2 m.

Części kolejne dotyczą odpowiednio bezpieczeństwa pożarowego i elektrycznego. Zwróć się na nie, aby upewnić się, że spełniasz wymagania podczas całego projektu.

Czy mogę przekonwertować moje poddasze?

Ocena przydatności podczas adaptacji strychu wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym:

 • dostępna wysokość główna pomieszczenia
 • stan poddasza
 • konstrukcja dachu
 • przeszkody, takie jak zbiorniki na wodę lub kominy
poddasza adaptacja kuchnia i jadalnia

Czy mam wystarczającą wysokość poddasza?

Kiedy mierzysz od podłoża do górnej części belki stropowej, musisz mieć co najmniej 2,2 m powierzchni użytkowej, aby adaptacja była możliwa.

Podczas gdy przepisy budowlane nie określają minimalnej wysokości sufitu dla pomieszczeń mieszkalnych, należy wziąć pod uwagę 2-metrowy prześwit wymagany dla schodów (chociaż można to zmniejszyć do 1,8 m na krawędzi schodów, jeśli zajdzie taka potrzeba).

Najważniejsza wskazówka

Poproś projektanta, aby wyraźnie zilustrował, ile miejsca na podłodze w gotowej przestrzeni znajdzie się na podłodze.

Niektórzy ludzie są zawiedzeni tym, ile miejsca mają w rzeczywistości, a to nie zawsze jest łatwe do przekazania w planach.

Jeśli wstępna inspekcja powierzchni dachu wykazuje wysokość główną mniejszą niż 2,2 m, istnieją dwa dostępne – ale kosztowne – rozwiązania, które będą wymagały profesjonalnego podejścia.

Rozwiązanie 1: Podnieś dach

Jest to strukturalnie wykonalne, ale głównymi problemami są wysokie koszty i uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdyby cały obszar dachu wymagał usunięcia, wymagana byłaby również zakryta konstrukcja ochronna, aby chronić dom przed warunkami atmosferycznymi podczas prac.

Rozwiązanie 2: Obniż sufit w pomieszczeniu poniżej

Będzie to wymagało usunięcia wszystkich istniejących sufitów, powodując duży bałagan. Dzięki tej metodzie płyta będzie musiała być przykręcona do ściany za pomocą kotew ekranowych lub rygli, aby nowe belki stropowe mogły być zawieszone. Istnieje również potrzeba odpowiedniego połączenia pomiędzy konstrukcją dachu a uformowaną ścianą, aby zapobiec zawaleniu się dachu.

Czy mój dach ma odpowiedni spad?

Im wyższy kąt nachylenia dachu, tym wyższa może być wysokość głównej części centralnej, a jeśli używane są lukarny lub dach jest przeprojektowany, można zwiększyć powierzchnię podłogi i zwiększyć komfort.

Czy moja struktura dachu pozwala na adaptację?

Tradycyjne konstrukcje dachowe typu ramowego są często najbardziej odpowiednim typem do konwersji poddaszy, umożliwiając stosunkowo łatwe i niedrogie dodanie przestrzeni. Konieczne może być wzmocnienie krokwi lub dodanie dodatkowych podpór (inżynier budowlany doradzi, co jest wymagane).

Dachy kratownicowe wymagają większego wkładu konstrukcyjnego, zwykle polegającego na umieszczeniu stalowych belek między ścianami nośnymi i nowych belek stropowych w celu zawieszenia, a sekcję krokwi należy podpierać – razem ze stalową belką na kalenicy.

Czy muszę przenieść zbiornik na wodę?

Bez przestrzeni dachowej dla zbiorników na wodę i instalacji wodociągowej może zaistnieć potrzeba wymiany systemu ogrzewania i ciepłej wody na zamknięty system.

Niewentylowane zasobniki ciepłej wody są lepszym wyborem niż wymiana kotła na kocioł dwufunkcyjny, ale zajmują one pomieszczenie o wielkości szafy, na które trzeba znaleźć miejsce i budżet.

adaptacja strychu

Do kogo zwrócić się o adaptację poddasza?

Masz dwie główne opcje (obie będą miały pozwolenie na stworzenie planów, jeśli jest to wymagane, oraz zatwierdzenie przepisów budowlanych):

Opcja 1: Architekt lub projektant

Obranie tej drogi oznacza, że ​​możesz sterować projektem według dokładnych specyfikacji na zamówienie, ale pamiętaj, że ponieważ jest to prawdopodobnie niewielki projekt, opłaty projektowe będą prawdopodobnie wysokim procentem całkowitych kosztów.

Nasz architekt lub projektant będzie tworzyć rysunki, które następnie będziemy sami mogli wdrożyć w życie lub powierzyć to firmie budowlanej.

Opcja 2: Firma projektująca i budująca

W przypadku usługi all inclusive (i ceny) doskonałym rozwiązaniem jest wykonanie projektu i wykonanie adaptacji. Rozwiązania projektowe i szczegóły są bardziej zestandaryzowane, więc może się okazać, że jest to mniej kreatywna opcja.

Czy będę potrzebował nowych legarów sufitowych?

W większości przypadków dodatkowe nowe legary będą musiały spełniać wymagania przepisów budowlanych, ponieważ istniejące legary stropowe nie będą w stanie utrzymać podłogi przejściowej.

Twój inżynier budowlany określi wymagany rozmiar legarów.

Nowe legary rozpościerają się pomiędzy ścianami nośnymi i są zwykle uniesione nieco powyżej istniejącego tynku sufitowego za pomocą rozpórek poniżej końców legara. Odstęp ten musi być wystarczający, aby zapobiec zetknięciu się nowego legara podłogowego z tynkiem sufitowym poniżej.

Nowe legary biegną obok istniejących legarów. Nad otworami okiennymi i drzwiowymi grubsze drewno jest używane do mostkowania otworu, tak że nie ma nacisku na istniejące nadproże otwierające.

Walcowane stalowe legary są również przeznaczone do rozłożenia obciążenia, a w niektórych instalacjach są używane do przenoszenia końców nowych legarów. Jeśli wysokość główna jest ograniczona, można dobrać grubsze legary, bliżej rozmieszczone.

Wprowadzanie naturalnego światła do przekształconego strychu

Świetliki dachowe

Najprostszą metodą jest zastosowanie świetlików dachowych. Ten typ jest montowany poprzez usunięcie dachówki i listew, w których zostanie zamontowany świetlik. Krokwie są cięte, aby zrobić miejsce dla światła dachowego po odpowiednim wzmocnieniu pozostałych krokwi.

Następnie mocuje się ramę świetlika i dodaje obróbkę blacharską przed poprawieniem otaczających dachówek.

Ten typ okna jest najbardziej ekonomiczny i bardziej prawdopodobne, że będzie dozwolony bez pozwolenia na budowę.

okna mansardowe

Okna mansardowe (lukarny)

Lukarny nie tylko dają naturalne światło, ale mogą dodać przestrzeni do powiększonego poddasza. Są one szczególnie skuteczne, gdy kąt pochylenia jest wysoki, ponieważ można zwiększyć powierzchnię użytkową.

Typ mansardowy zapewni maksymalną przestrzeń poddasza, ponieważ niweluje skosy, dając tym samym większą powierzchnię użytkową dla podłogi.

Lukarny i inne podobne przebudowy są zwykle instalowane poprzez otwarcie dachu i przycięcie wymaganych drewnianych elementów do rozmiaru na miejscu.

Niektóre firmy zajmujące się adaptacją poddaszy wykonają lukarny na miejscu w swoim warsztacie. Ten proces pozwala na szybką instalację i szybką ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Sztuczne oświetlenie

Podobnie jak w przypadku każdego udanego wnętrza, należy łączyć różne źródła światła, w tym źródła otoczenia (zastępujące światło dzienne), zadaniowe (czytanie, praca) i akcentowe (w celu dodania atmosfery) oświetlenia.

Opcje oświetlenia na skośnych sufitach obejmują oprawy typu downlight i oświetlenie torowe. Część płaskiego sufitu pod grzbietem lub w lukarnach jest idealną powierzchnią dla downlightów. Tam, gdzie grzbiet jest wyższy, możliwe jest zawieszenie wisiorków lub systemu oświetlenia torowego.

Oświetlenie może być również zapewnione przy użyciu lamp podłogowych i stołowych, pod warunkiem, że znajdują się one w obwodzie oświetlenia przełączanego, dzięki czemu można nimi sterować.

oświetlenie w adaptowanym poddaszu

Ogrzewanie na adaptowanym strychu

Powiększenie przestrzeni użytkowej zwykle zwiększa zapotrzebowanie domu na energię cieplną, dlatego kocioł musi zostać zmodernizowany, ale adaptacja strychu może wymagać niewielkiej dodatkowej wydajności, ponieważ przestrzeń będzie dobrze izolowana i może poprawić ogólną efektywność energetyczną domu.

Opcje dla emiterów ciepła w pokojach na poddaszu obejmują grzejniki , ogrzewanie podłogowe lub kombinację obu tych opcji, być może z elektrycznymi matami do ogrzewania podłogowego w łazienkach.

Jeśli jednak zostanie dodana łazienka, może być konieczna modernizacja kotła. Dobrym pomysłem jest przełączenie się na system ogrzewania z sieci miejskiej, który nie wymaga zbiorników, ale opiera się na ciśnieniu sieci (o ile wynosi co najmniej 1,5 bara).

Izolacja podczas adaptacji poddasza

Konstrukcję dachu można izolować na jeden z dwóch głównych sposobów:

Izolacja poddasza na zimno

Najprościej jest zastosować metodę „zimnego dachu” .

Obejmuje to wypełnienie przestrzeni pomiędzy krokwiami płytową pianką izolacyjną o grubości 70 mm, zapewniając odstęp 50 mm między filcem dachowym a izolacją (dla wentylacji przez otwory dachowe i podsufitki).

adptacja poddasza izolacja

Ponadto do wewnętrznej strony krokwi przymocowana jest 30 mm izolacja płytowa, co daje w sumie 100 mm izolacji. Grubość krokwi jest często mniejsza niż 120 mm, więc może być wymagana listwa wzdłuż każdej krokwi, aby umożliwić odstęp 50 mm i izolację 70 mm.

Część dachowa wymaga 300 mm izolacji z wełny mineralnej (np. Rockwool) lub 150 mm izolacji piankowej, takiej jak Celotex.

Izolacja dachu strychu na ciepło

W metodzie tej stosuje się izolację Celotex o grubości 100 mm lub podobną na krokwiach i pokrywę osłonową, a następnie listwy dachówkowe i płytki. To nie jest praktyczna opcja, chyba że pokrycia dachowe zostały usunięte. Może być używany z lukarną, zwłaszcza jeśli poddasze ma płaski dach .

Wymagana jest ciągłość izolacji między ścianami a dachem, aby uniknąć mostkowania na zimno. Ściany mansardowe mogą być izolowane za pomocą Celotexu 100 mm pomiędzy konstrukcją szkieletową.

Wewnętrzne ścianki działowe wykorzystują kołdrę o grubości 100 mm, która zapewnia izolację akustyczną. Płyta gipsowo-kartonowa jest przymocowana do jednej strony ściany, a następnie włożona mineralna wełna szklana, a następnie płyta gipsowo-kartonowa po drugiej stronie.

Izolacja jest również umieszczona między legarami podłogowymi, a jest to zazwyczaj włókno Rockwool o grubości 100 mm lub podobne – głównie ze względu na właściwości tłumiące dźwięk.

Twój inspektor nadzoru budowlanego określi dokładnie to, czego potrzebujesz.

Izolowanie podłogi

Izolację podłogi można uzyskać za pomocą wełny z włókien mineralnych, ułożonej między legarami. Użyj cięższej, gęstszej wełny izolacyjnej.

Izolacja ścian

Często konieczne jest izolowanie ścian – zarówno przed utratą ciepła, jak i przed hałasem. Wprowadzenie szkieletu drewnianego z izolacją z włókien mineralnych pozwoli na osiągnięcie obu tych celów i może być pokryte dźwiękoszczelną płytą gipsową.

Wentylacja w konwersji poddasza

Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną, przestrzeń dachu powinna być jak najbardziej szczelna, a aby temu zapobiec, konieczne jest wprowadzenie kontrolowanej wentylacji, aby zapobiec ryzyku kondensacji i utrzymać dobrą jakość powietrza.

Oznacza to wentylację tła (pustaki i wywietrzniki) i szybką wentylację (przez okna) oraz wentylację wyciągową w mokrych pomieszczeniach, takich jak łazienki lub kuchnia.

Łazienki na poddaszu nie muszą mieć okna, ponieważ wentylator wyciągowy może zapewnić szybką wentylację.

Instalacja wodociągowa

Jeśli dodajesz łazienkę, musisz pomyśleć o lokalizacji istniejących instalacji. Dodawanie źródeł ciepłej i zimnej wody jest proste, rozgałęzia się je od istniejącego systemu hydraulicznego albo na kotle, albo na podłodze poniżej. Elastyczna plastikowa instalacja wodociągowa jest łatwa do przewleczenia przez legary.

Istniejące rury powinny być poprowadzone poniżej poziomu dachu. Tam, gdzie nie ma istniejącego odpływu, możesz go dodać; w przeciwnym razie można zastosować elastyczną rurę odpływową o małej średnicy do podłączenia do odpływów.

Dodawanie łazienki przy adaptacji poddasza

Jeśli zamierzasz umieścić sypialnię na poddaszu, warto spróbować dopasować się do łazienki, ale postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Umieść prysznic, gdzie jest pełna przestrzeń
 • WC potrzebuje pełnej przestrzeni ponad, podobnie jak umywalka
 • Użyj pustych przestrzeni w ścianach w celu ukrycia rur doprowadzających wodę
 • Idealnie nadają się ukryte zbiorniki w metalowych ramach do wbudowania
 • Dobre oświetlenie i duże lustra od ściany do ściany tworzą iluzję przestrzeni
 • Umywalka ścienna sprawia, że mała łazienka wydaje się bardziej przestronna

Alarmy i czujniki dymu

Czujniki dymu zasilane z sieci powinny być instalowane na każdym piętrze domu i połączone ze sobą. Większość z nich ma akumulator do podtrzymania, który w razie potrzeby umożliwia przedłużenie zasilania z obwodu oświetleniowego.

Bezprzewodowe, połączone radiowo alarmy również można zamontować.


One thought on “Przekształcenie strychu – adaptacja od podstaw”

Comments are closed.