Urządzenie pokoju dla chłopca czy dziewczynki to dość trudne wyzwanie. Musimy zadbać zarówno o zaaranżowanie wygodnej strefy do nauki i odpoczynku ale również nie możemy zapomnieć o strefie do relaksu i zabawy – pamiętajmy, że urządzamy pokój dla dziecka.

Funkcjonalne meble w małej przestrzeni

Często zdarza się, że dysponujemy dość ograniczoną powierzchnią pokoju co wymusza na nas jeszcze większe skupienie się na funkcjonalności mebli. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład łóżko z szufladami czy wysuwanymi koszami na zabawki, ubrania itp. Jest to przestrzeń, której i tak nie wykorzystujemy do innych celów a na małej powierzchni liczy się każdy pojemnik czy szuflada zapewniająca możliwość utrzymania porządku.

Innym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe, co zapewni możliwość zagospodarowania przestrzeni pod łóżkiem na strefę zabawy czy relaksu. Można również umieścić tam biurko lecz należy z tym bardzo uważać pamiętając o zapewnieniu możliwie jak najlepszych warunków oświetleniowych. 

Jeśli mamy możliwość ustawienia biurka w pobliżu okna, które daje nam naturalne światło, to zazwyczaj będzie to najlepsze rozwiązanie.

Kolorystyka i dekoracje w pokoju dziecięcym

Wybór kolorystyki ścian i mebli to wbrew pozorom jeden z najistotniejszych etapów aranżowania pokoju. Kolorystyka bardzo mocno wpływa na samopoczucie dziecka oraz komfort nauki i zabawy. Porozmawiajmy również z dzieckiem jakie kolory preferuje. Warto jednak unikać zbyt intensywnych kolorów ścian.

Z ostrożnością podchodźmy także do wyboru tapet jeśli chcemy tego typu dekoracje ścienne. Jak decydujemy się na tapety to warto wybrać możliwie uniwersalne motywy unikając na przykład motywu z ulubionej bajki dziecka, która za dwa miesiące może mu się znudzić.

W przypadku nieco starszych dzieci mogą sprawdzić się tapety czy fototapety powiązane w jakiś sposób z zainteresowaniami dziecka, na przykład fototapeta z motywem piłkarskim, tenisowym, baletowym itp. Warto tutaj jednak upewnić się na ile faktycznie dziecko pasjonuje się danym tematem, a na ile jest to może chwilowa pasja, która minie za kilka tygodni.

Pamiętaj o miejscu do przechowywania zabawek i ubrań

Bardzo ważną sprawą jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do przechowywania ubrań i zabawek z jednoczesną możliwością ich segregacji.

Jedna duża szafa na ubrania nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy urządzamy na przykład pokój chłopca, który jeszcze nie posiada wielu koszul wymagających wieszaków itp. W takiej sytuacji może lepiej sprawdzi się większa liczba półek czy koszy, gdzie będziemy mogli wygodnie posegregować różnego rodzaju ubrania.

Podobnie sytuacja wygląda z zabawkami. Jeden wielki pojemnik na wszystkie zabawki to złe rozwiązanie gdyż dziecko prawdopodobnie nie będzie nawet pamiętało jakie zabawki tam wrzuca. Lepiej sprawdzą się mniejsze pojemniki, gdzie będziemy mogli posegregować różnego rodzaju zabawki tak, aby były one też lepiej widoczne i zachęcały dziecko do korzystania z nich.

Pamiętajmy również od najmłodszych lat aby zachęcać dzieci do czytania książek, układania puzzli czy grania w gry planszowe i karciane. Aby to ułatwić warto trzymać te przedmioty w stałym zasięgu wzroku dziecka na przykład na półkach na małym regale, półkach nad biurkiem czy łóżkiem itp.