Budowa każdego domu jednorodzinnego składa się z kilku etapów. Dzięki nim wszystko przebiega sprawnie, a konkretne prace budowlane są wykonywane w odpowiednim momencie. Znając poszczególne etapy budowy domu, będziesz mógł przygotować się do wszystkich prac odpowiednio wcześniej. Zobacz jakie prace wchodzą w skład trzech pierwszych etapów budowy domu.

Początki – przygotowanie niezbędnych formalności

Można powiedzieć, że jest to etap zerowy całej inwestycji i to właśnie od niego wszystko się zaczyna. Bez załatwienia niezbędnych formalności nie ma mowy o tym, aby powstała jakakolwiek nieruchomość, dlatego warto poświęcić im trochę czasu. Musisz zebrać niezbędne dokumenty, pozwolenia i zgody. W tym etapie można też określić, to jak będzie wyglądał dom.

Etap „zero” rozpoczyna się w momencie zakupu działki budowlanej, na której ma powstać Twój dom. Zaraz po tym możesz kupić projekt budowlany. Może być gotowy lub indywidualny. Ten pierwszy będzie tańszy jednak dopasowanie gotowego projektu do swoich indywidualnych potrzeb może być bardzo trudne. Projekt indywidualny będzie droższy, jednak podczas jego tworzenia możesz ingerować w to, jak będzie wyglądać nieruchomość pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Architekt uwzględni Twoje preferencje, dzięki czemu projekt będzie bardziej spersonalizowany.

Po wybraniu projektu domu możesz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Zbierz dokumenty i złóż odpowiedni wniosek.

Etap pierwszy – stan zerowy

W tym etapie musisz wyznaczyć dokładną lokalizację nieruchomości na działce oraz odgrodzić plac budowy. Wytyczne nieruchomości w terenie może wykonać tylko doświadczony geodeta. Po tym, jak to zrobi, należy wyrównać działkę i przygotować fundamenty i ewentualnie piwnicę.

Etap drugi – stan surowy otwarty

Etap drugi budowy najlepiej jest zaplanować na miesiące wiosenne i letnie. Warto już wcześniej umówić się z ekipą murarską oraz dekarzem. Ten etap budowy domu obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po wykonaniu tych prac można przystąpić do robienia więźby dachowej, komina i pokrycia dachu. Można też ewentualnie zamontować okna dachowe. Ten etap prac pochłania bardzo dużo pieniędzy, dlatego trzeba się na to wcześniej przygotować.

Etap trzeci – stan surowy zamknięty

W tym etapie należy skoncentrować się na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Podczas budowy instalacji warto postawić na sprawdzone rurociągi wysokiej jakości. Najlepszym rozwiązaniem będą rury wielowarstwowe i preizolowane. Rura wielowarstwowa to podstawowy element instalacji ogrzewania podłogowego. Obecnie taki rodzaj ogrzewania to standard w większości nowoczesnych domów. Tak zwana „podłogówka” jest praktyczna oraz zapewnia komfort cieplny w chłodniejsze dni.

Wykonanie instalacji należy zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w takich pracach. Rurociągi będą ukryte w ścianach i podłogach, jednak nie oznacza to, że można pozwolić sobie na duże oszczędności. Jeśli chcesz uniknąć awarii oraz kosztownych remontów kilka lat po skończeniu budowy to wybieraj wytrzymałe komponenty https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/. Po montażu instalacji należy ją przetestować. Powinni zająć się tym certyfikowani instalatorzy, którzy dokonają odbioru.

Po wykonaniu instalacji można osadzić drzwi zewnętrzne oraz wykonać stolarkę okienną. Tak przygotowana nieruchomość jest już praktycznie gotowa na nachodzącą zimę. W tym etapie można też wykonać suche tynki i uporządkować plac budowy.