Ławy do chodzenia po dachu zapewniają bezpieczeństwo podczas montowania anten satelitarnych, przeprowadzania różnych prac naprawczych, a przede wszystkim w czasie przeglądów kominiarskich. W wielu przypadkach są obowiązkowe, ale warto zainstalować je nawet wtedy, gdy nie wymaga tego prawo. W tym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania ławy kominiarskiej.

Dlaczego ława kominiarska jest potrzebna?

Po dachu poruszają się nie tylko mieszkańcy, ale również serwisanci znajdujących się tam urządzeń, pracownicy firm sprzątających i przede wszystkim kominiarze, wykonujący regularny przegląd instalacji kominowej. Właściciel budynku ma obowiązek zapewnić wszystkim tym osobom odpowiednie bezpieczeństwo. W tym celu korzysta się z systemów komunikacji dachowej, na którą składają się między innymi ławy do chodzenia po dachu. Taki system jest obowiązkowy dla dachów wykonanych z materiałów łamliwych lub cechujących się spadkiem wyższym niż 25 procent. Na wszelki wypadek warto jednak zainstalować go w każdym dachu. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych zagrożeń.

Ława kominiarska a pokrycie dachowe

Ławy kominiarskie różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, a także pokryciami dachowymi, na których mogą zostać zainstalowane. Podczas wybierania konkretnego produktu należy upewnić się, że będzie on pasował do posiadanego pokrycia. Największe znaczenie mają tutaj wsporniki, które montuje się na dachu i na nich dopiero mocuje ławę kominiarską. Wspornik przeznaczony do blachodachówki będzie znacznie różnił się budową od montowanego na dachówce ceramicznej lub pokryciu płaskim. Inaczej będzie przebiegać również jego instalacja.

Który materiał będzie najlepszy?

Ławy kominiarskie wykonuje się z różnych rodzajów metali, różniących się właściwościami, wyglądem oraz ceną. W sklepie ONROOF dostępne są na przykład:

  • ławy stalowe
  • ławy ze stali nierdzewnej
  • ławy aluminiowe
  • ławy miedziane

Stal to najpopularniejszy wybór, łączący dużą wytrzymałość i atrakcyjną cenę. Dzięki ocynkowaniu jest ona skutecznie zabezpieczona przed korozją. Malowanie proszkowe umożliwia zaś nadanie jej niemal dowolnego koloru. Stal nierdzewna jest za to gwarancją bardzo wysokiej odporności na odkształcenia, korozję oraz ogień. Aluminium jest bardziej odporne na wilgoć od stali ocynkowanej, choć mniej na uszkodzenia mechaniczne. Ono również może zostać pomalowane proszkowo. Z kolei ławy miedziane wykorzystywane są przede wszystkim przy pokryciach dachowych z tego właśnie materiału – są niezwykle wytrzymałe i odporne, charakteryzują się jednak najwyższą ceną.